"חי בחלל" | מוזיאון ישראל, ירושלים
Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
שרידי יומנו של אילן רמון

"חי בחלל"

יומן אילן רמון ומגילת חנוך מקומראן

  • אוצרים: אדולפון רויטמן, חגית מעוז ומיכאל מגן
  • מעצב: רועי זך
  • אולם לתערוכות מתחלפות, האגף לארכאולוגיה

"טייסי החלל הראשונים": שרידי יומנו של אילן רמון יוצגו  לצד מגילת חנוך מקומראן

קווי הדמיון בין יומנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, לבין כתבי חנוך המתארים את מסעותיו במרחב הקוסמי של מי שמכונה ה"אסטרונאוט הראשון של האנושות", הובילו את מוזיאון ישראל בשיתוף עם סוכנות החלל הישראלית, לתערוכה מהפנטת המציגה דפים מקוריים מיומנו של רמון לצד שרידי ספר חנוך שנמצאו בין המגילות הגנוזות.

דפי היומן שיוצגו שרדו את התפוצצות הקולומביה בטמפ' של 5,000 מעלות, מעטפת קור של מינוס  50 מעלות ונפילה חופשית של 70 ק"מ לאדמה, עד שאותרו כחודשיים לאחר ההתרסקות.

התערוכה "חי בחלל" קושרת בין מגילת חנוך שנמצאה בין המגילות הגנוזות ומושאלת לתערוכה באדיבות רשות העתיקות, לבין דפי יומנו של רמון ומחברת יחד לראשונה את "שני טייסי החלל הראשונים" המספרים בגוף ראשון על החוויות שחוו בסיורם במרחב הקוסמי, האחד בשחר ההיסטוריה והאחר בעידן המודרני:

בעיקר בולטות ההתפעמות של שני “טייסי החלל“ מהמראות כלילי היופי שנגלו לעיניהם ותחושת הזכות הגדולה שנפלה בחלקם. כך חנוך: “ראיתי את־המראה קץ־כל ואיש לא יראה כאשר ראיתי אני“ (חנוך א, יט: ג), וכך רמון: “משהו [...] מעולם שרק מעטים זכו להיות בו“.

ואולם הבדל מהותי יש ביניהם. חנוך חזר ממסעותיו בחלל והתפנה לרשום את שעיניו ראו. לדאבון הלב לא עלה הדבר בידיו של אילן רמון. רק העמקה בכתביו הבהירה, שרעיון התערוכה הולם את משאלת־ליבו – “אני צריך לכתוב ספר בצורת עבר-הווה, שהולך מהעבר קדימה ומהווה אחורה, בצורה משורגת“. צר לנו שאלמנתו רונה, שיזמה לפני שנים את תצוגת דפי היומן במוזיאון ישראל, לא זכתה לבקר בה ולאשר שכיוונו לדעתו.

תצוגה זו היא מחווה צנועה לזכרם.