Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
ספריות וחדרי עיון

ספריות וחדרי עיון

 

הספרייה לאמנות ולארכאולוגיה ע"ש אקסל שפרינגר

ספריית מוזיאון ישראל היא הספרייה הגדולה בארץ בתחום האמנות. היא משרתת את אוצרי המוזיאון ופתוחה לקהל הרחב המבקש להשתמש באוסף העשיר שלה.
הספרייה נוסדה בשנת 1968 במטרה לספק כלי מחקר לאוצרי המוזיאון. מוזיאון ישראל הוא מוזיאון אנציקלופדי וכך גם האוסף של הספרייה מגוון בהתאם; כמו כן יש בספרייה אוספים בתחומים משיקים, תומכים וקשורים כמו גם אוספים ייחודיים בתחומים מתמחים שנתרמו לספרייה והעשירו אותה. כיום זו הספרייה הגדולה ביותר בארץ בנושאי אמנות.

באוסף הספרייה יש כיום כ-180,000 כותרים בשפות שונות (חלקם בפורמט דיגיטלי). לספרייה מנוי שוטף ל-120 כתבי עת בנושאים הרלוונטיים, חלקם בפורמט דיגיטלי; ולמספר מאגרי מידע אלקטרוניים חשובים למחקר בתחומי אמנות וארכיאולוגיה. הקוראים מוזמנים להשתמש בהם מתוך הספרייה.
הספרייה היא ספריית עיון בלבד (אין השאלה)

לעמוד הספרייה

 

שעות פתיחה

ימים א', ד', ה'  |  16:00-10:00
יום ג' | 20:00-16:00
 
 
הכניסה לספריה מותנית ברכישת כרטיס למוזיאון

 

טל: 02-6708084, 6708886 - 02
פקס: 6771375 - 02

 

לקטלוג הספרייה
דוא"ל: library@imj.org.il


ספריית האיור

קיומה של ספריית ילדים המתמקדת באיור נראה טבעי מאוד בתוך מוזיאון, שהרי איור הוא בראש ובראשונה יצירת אמנות, אך חיבור זה אינו תמיד מובן מאליו לקהל המבקרים בספרייה ובמוזיאון. 

אגף הנוער והחינוך לאמנות על-שם רות שבמוזיאון ישראל, הרואה את ייעודו בתחום החינוך לאמנות, ייחס חשיבות מרבית להקמת ספרייה של ספרות ילדים מאוירת. ההכרה שאיורי ספרי הילדים הם יצירות האמנות הראשונות שהילד פוגש עומדת מאחורי פעילותו החלוצית בתחום תיעוד האיור הישראלי ועידודו, ובאה לידי ביטוי בכל רובד מפעילויות הספרייה. 

אופייה הייחודי של הספרייה מתגלה כבר בעצם הבחירה לסדר את הספרים ולקטלגם על-פי שמות המאיירים ולא על-פי שמות מחברי הספרים כמקובל. עיקרון זה מקשה מן הסתם על המבקר אך דווקא בכך מוכיח את נחיצותו, שהרי פרדוקס ידוע הוא שאנו אמנם מכירים וזוכרים באופן חד וברור איורים שראינו בילדותנו, לעתים יותר מאשר את עצם הסיפור, אך איננו יודעים מהו שם המאייר. 

בספריית האיור של  אגף הנוער של מוזיאון ישראל  אוסף עצום של יותר מ-7500 ספרי ילדים מאוירים מהארץ ומהעולם – בעברית, בערבית, באנגלית ובשפות רבות נוספות – ובכללם ספרים עתיקים ונדירים. נוסף על אלה יש בה אוסף ספרים העוסקים בנושאי החינוך לאמנות. הספרים נועדו לעיון בספרייה ואינם מושאלים. קהל היעד של הספרייה הוא ילדים והורים – שלא פעם מגלים לשמחתם ספרים שאהבו בילדותם ונהנים לחלוק אותם עם ילדיהם – וכן מחנכים, סטודנטים ואנשי מקצוע שונים.

בספרייה מוצגות תערוכות מתחלפות של יצירות איור מקוריות, לעתים בקשר ובהמשך לתערוכה השנתית המתקיימת באגף הנוער. כן יש בספרייה חדר עיון מיוחד, שאפשר לעיין בו בספרים נדירים ובאיורים מקוריים מן האוסף.

בין פעילויותיה הרבות של הספרייה יש להזכיר את 'שעת סיפור', הדרכות הקושרות בדרך חווייתית בין הציורים שבספרים לגלריות המוזיאון, פעילויות לגיל הרך וימי עיון למבוגרים ולמחנכים בנושאים שונים בתחום האיור.

 

שעות פתיחת הספרייה
א' | 10:00 - 14:00
ג'  | 16:00 - 19:00
ד', ה' | 12:00 - 16:00
ש' | 10:00 - 14:00
 
 
טלפון: 02-6708952
דוא"ל: ywl@imj.org.il
אורנה גרנות, מנהלת הספרייה ornagr@imj.org.il

חדרי עיון

חדר עיון לרישומים, להדפסים ולצילומים
ספריית ארטורו שוורץ בנושא דאדא וסוראליזם
מדור מפות ארץ-הקודש ע"ש נורמן ביר

בתיאום מראש בלבד


לרישומים, להדפסים, לספרייה ולמדור המפות — טל' 6708853, 6708065
לצילומים — טל' 6708843

ארז ישראלי, שדה פרחים, 2005 (פרט)

 

מרכז המידע לאמנות ישראלית

במרכז המידע לאמנות ישראלית מאגר מידע מקיף ובו חומר על אלפי אמנים ואמניות ישראלים בכל תחומי היצירה הפלסטית: ציור, פיסול, וידאו, צילום, עיצוב, קרמיקה, צורפות, אמנות דיגיטלית, ועוד.

המבקרים במרכז יוכלו לעיין בתיקי האמן - הפיזיים והווירטואליים - ולמצוא בהם מידע ביוגרפי, גזירי עיתונות, קטעי וידאו, שקופיות, קטלוגים, שעתוקים של יצירות אמנות ומידע על תערוכות, כאלה שהתקיימו בארץ וכאלה שהתקיימו בחו"ל.

שעות הפתיחה:
ימים  ב', ד'  10:00 - 14:00
יום ג' 16:00 - 20:00

חדר העיון במרכז המידע לאמנות ישראלית נמצא ליד ספריית המוזיאון.
נא לתאם מועד ביקור מראש: טל' 6708018, בדוא"ל artcent@imj.org.il

במרכז המידע לאמנות ישראלית חומר עדכני על כ-12,000 אמנים ישראלים. אפשר לעיין במידע מקוון על כ-6,000 אמנים ישראלים. 
חיפוש ברשימת האמנים

 

 

מרכז המידע לאמנות ותרבות יהודית על שם אן ואיזידור פאלק

מרכז המידע לאמנות ותרבות יהודית ע"ש אן ואיזידור פאלק מאפשר גישה לחומרי ארכיון ומחקר על חפצים מהאוסף במטרה להרחיב ולהעמיק את הידע הקשור בהם, כל זאת בשימוש בטכנולוגיה המתקדמת  והעדכנית ביותר . תכניות מולטימדיה מגוונות  וסיור וירטואלי בתערוכות השונות, שפותחו על ידי צוות המרכז, מוסיפים ממד נוסף לביקור במוזיאון ומאפשרות מפגש עם חפצים נוספים מהאוסף  אשר אינם בתצוגה בו בזמן.

למרכז גם ספריית מחקר וארכיון צילומים ייחודי הגדל כל הזמן, הכולל כ-20,000 צילומים. רבים מהם נדירים מאוד, המתעדים את חיי היום-יום של קהילות יהודיות והכוללים צילומים של בתי כנסת, בתי קברות חפצי פולחן וחפצים רבים אחרים.

מרכז המידע נתון בעיצומו של תהליך מחשוב האוסף העשיר של האגף לאמנות ותרבות יהודית. "אוסף שטיגליץ: יצירות מופת באמנות יהודית", שהוא חלק מאוסף האגף, כבר פתוח לעיון.  

לתיאום מראש של זמני הביקור ומידע נוסף
בטלפון: 02-6771304 
או בדוא"ל: jinfocen@imj.org.il

מתוך הסרט "מקדש אדם"

מרכז קרן דורות למידע וללימוד מגילות מדבר יהודה לזכר ג`וי גוטסמן אונגרליידר

מרכז קרן דורות למידע וללימוד מגילות מדבר יהודה לזכר ג'וי גוטסמן אונגרליידר שנחנך בשנת 2007 נועד לתת את האמצעים ללימוד, לפרשנות ולתצוגה של אוצרות התרבות השמורים בהיכל הספר על היבטיהם השונים. עיצובו הפשוט עולה בקנה אחד עם חללו הפנימי הרוחני של היכל הספר, שהוא מופת אדריכלי בארץ ובעולם.

קרן דורות משלימה ומרחיבה את חזונם של ד"ס וג'ין ה' גוטסמן, שסייעו ברכישת המגילות . הגנוזות ותמכו בהקמת היכל הספר בשנת 1965

מרכז קרן דורות מארח את תערוכות היכל הספר.
בימים אלה מוצגת בו תערוכת הדגל ויהי ננו - התנ"ך הזעיר בעולם 

באודיטוריום דורות מוקרנים שלושה סרטים - למבוגרים ולילדים - המלווים את חוויית הביקור בהיכל הספר ומעשירים אותה

הסרט מקדש אדם שימש נקודת מוצא למיזם האנציקלופדי החדש (באנגלית)