מוזיאון ישראל, ירושלים
Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
משפחת בביוף, אוזבכיסתאן, 1909 בקירוב

שתי נשים, שמלה ומחברת

סיפורה של משפחה בוכרית
מוצג מיוחד

  • אוצרת: רויטל חובב
  • מעצבת: רבקה מאיירס
  • מרכז המידע לאמנות ותרבות יהודית ע"ש אן ואיזידור פאלק, אולם תצוגות הקבע
  • בגדים

בעליה של שמלה זאת, התפורה ברוח המסורת הבוכרית, היתה חפציבה בביוף. סיפורהּ הוא סיפור הגירה של משפחה שעשתה את דרכה בשיירת גמלים מבוכרה לירושלים בסוף המאה ה-19 ושל אישה שנאבקה מאבק עיקש לשרוד בחוסר כול בשכונת הבוכרים. חיפוש אחר רווחה כלכלית הוביל להגירת בתהּ רבקה ומשפחתה ללונדון. נכדתה פאולין מגוללת כאן את סיפור המשפחה.

חפציבה בביוף, בת יחידה להוריה, איבדה בגיל 25 את בעלה בעת שירותו בצבא העות'מאני, והתמודדה לבדה עם קשיי הפרנסה בירושלים של ראשית המאה ה-20 ועם גידול חמשת ילדיה וכלכלת הוריה ומחותניה. למחייתם, החלה לכבס את מדיו של קצין בריטי שנתקל באקראי בבנותיה ושאל אותן על כובסת. מה שהחל כפגישה מקרית היה למכבסה פעילה.

חפציבה, שהכירה בחשיבות החינוך הטוב וההשכלה הרחבה, רשמה את ילדיה לבתי-הספר הטובים בעיר אך בעוניה התקשתה לרכוש להם מחברות. את המחברת המוצגת כאן נתן אותו קצין בריטי לשימושן המשותף של בנותיה מזל ורבקה שלמדו בבית-הספר אוולינה דה-רוטשילד בניהולה של מיס לנדאו. בחלקה מתוארים תמרוני הצבא הבריטי ובחלקה שיעורי הבית של הבנות בגאוגרפיה, אנטומיה, שירה ועוד.

רבקה עזבה את הלימודים חרף רצונה כבר בגיל 14. היא אולצה להתחתן עם שמואל אהרונוף, סוחר שטיחים אמיד ואלמן שהיה מבוגר ממנה ב-15 שנה ואב לשני בנים: משה ויעקב, אם כי ליבה נטה יותר לבנו הנאה משה שהיה כמעט בן גילה. ב-1929 היגרו שמואל ורבקה עם שתי בנותיהן והבן יעקב ללונדון והשתקעו שם.

שמלתה של חפציבה בביוף, סבתן של פאולין ואחותה הבכורה מרגריט, נשמרה כל השנים בביתה של בתהּ רבקה. היא נתרמה למוזיאון ישראל אחרי שהנכדות גילו להפתעתן את סבתן בתצלום שהוצג בתערוכה במוזיאון לפני שנים אחדות.

שמלת אישה תפורה במסורת הבוכרית, ירושלים, שנות ה-30 של המאה ה-20

שמלת אישה תפורה במסורת הבוכרית, ירושלים, שנות ה-30 של המאה ה-20
משי ואריג תעשייתי תפורים ביד
מתנת מרגריט כהאן, נורדיה, ופאולין אמינוף, לונדון, לזכר אימם רבקה אהרונוף

שמלת אישה תפורה במסורת הבוכרית, ירושלים, שנות ה-30 של המאה ה-20

משפחת בביוף, אוזבכיסתאן, 1909 בקירוב