Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.

באוהאוס

שוברים את הכלים וכן משחקים

  • Date icon9 ביולי 2019 - 18 באפריל 2020
  • אוצר: אלי ברודרמן, נגה אליאש-זלמנוביץ'
  • אגף הנוער ע"ש רות

למה השמיים כחולים?" "למה השמש עגולה?"

לא פעם אנו שואלים שאלות על תופעות מסקרנות, חוקרים אותן ומגלים עולם. התערוכה באוהאוס: שוברים את הכלים וכן משחקים מזמינה אתכם לעורר את הסקרנות שבכם ולשאול שאלות שאולי מזמן לא שאלתם. למה הבית מרובע ולא עגול? מהו צבע? מה ההבדל בין בטון לנוצה? מה יוצר צורה? שאלות יסוד אלו העסיקו קהילה של מורים ותלמידים יוצאי דופן בבית-ספר הבאוהאוס, שהוקם בגרמניה לפני כמאה שנה.

יוהנס איטן, מהמורים החשובים בבאוהאוס, הגדיר את העשייה בבית-הספר כך: "משחק. חגיגה. עבודה". בבית-הספר התוסס נוצרה קהילה קטנה של יוצרים שראו במשחק ובהתנסות חופשית במגוון חומרים ושיטות עבודה כלי לימוד מרכזיים. לאחר שחוו הרס וחורבן במלחמת העולם הראשונה, ביקשו המורים והסטודנטים לבנות יחד עולם חדש דרך החיבור לתעשייה ולטכנולוגיה ושילוב אמנות עם לימוד מלאכות כגון אריגה ויצירה במתכת ובעץ.

אחד החומרים שחברי הבאוהאוס הרבו להשתמש בהם היה אלומיניום, שהפך לחומר גלם ורסטילי בראשית המאה ה-20 והיה לשם נרדף לחיים המודרניים. למעשה, הוא אשר השווה את המראה האופייני לרבים מתוצרי בית ספר הבאוהאוס.

בכניסה לתערוכה תוכלו להתרשם מחלון קליל המעוצב ברוח ערכי הבאוהאוס: היעדר קישוטיות שלא-לצורך, ניקיון צורני, הסתרת קווי החיבור ופריטים טכניים המשווים לחלון מראה עיצובי נקי .

ערכי "משחק" ו"עבודה" היו בבית הספר תנאי הכרחי ליצירה וקיימו דיאלוג מתמיד זה עם זה.  כך לדוגמה, ערכת השח-מט של יוזף הרטוויג משנת 1924 היא דוגמה לתפיסה העיצובית החדשנית של אנשי הבאוהאוס. הערכה המפורסמת תואמת את העיקרון המודרניסטי ולפיו הצורה נובעת מהתפקוד (Form Follows Function), דהיינו כל דמות מעוצבת על פי הכללים המנחים את תנועתה על לוח המשחק. כך קובייה פשוטה מייצגת חייל פשוט, אלכסונים מייצגים את הרץ, וכדור המרמז לאפשרות של תזוזה בכל כיוון  - מלכה. על פי תפיסה זו, הנגר-אומן ניסו אדוט מציג כלי שח-מט מוגדלים שיצר במיוחד לתערוכה, תוך שימור העקרונות העיצוביים של הבאוהאוס ובהשראת ערכת השח-מט של יוזף הרטוויג.

המבקרים בתערוכה ייהנו ממרחב חווייתי של משחק והתנסות בתיאטרון. דגם ענק של בניין בית הספר האיקוני של הבאוהאוס שהוקם בדסאו גרמניה, ומהווה את אחד משיאי המודרניזם, מזמין את הילדים לחוות אותו משלל  כיוונים, להביט ולהציץ לתוכו ולקבל טעימה מחיי הסטודנטים של הבאוהאוס. כל זאת באמצעות סרטי אנימציה, שנוצרו במיוחד לתערוכה על ידי מעצבים ואמנים ישראלים, במטרה לחוות באופן חושי וגופני את התקופה ואת מתודות הבאוהאוס.

האם לימודים בבית-ספר הם סיבה למסיבה? בבאוהאוס חשבו שכן, והמסיבות מילאו תפקיד חשוב לא רק בהווי בית-הספר אלא גם בתהליכי היצירה. דמיינו רכבת שעשועים עוברת במסדרונות בית-הספר, או הצגת תיאטרון שבה משחקים יחד מורים ותלמידים לבושים בתחפושות מוזרות.

עכשיו תורכם: אתם מוזמנים לבית-ספר הבאוהאוס – לשחק, ליצור, לחגוג ולבנות.