Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
לא רק פרשת השבוע: סדרה שנייה

לא רק פרשת השבוע: סדרה שנייה

מוזיאון ישראל מארח את בית אבי חי לסדרה של מפגשים מקוונים ובהם שיחה מעט אחרת על פרשת השבוע

 
הסדרה הנוכחית מתמקדת בספר במדבר. בכל מפגש משוחח פרופ' אביגדור שנאן מטעם בית אבי חי (בשניים מהמפגשים תהיה זו פרופ' דליה מרקס) עם אחד מאוצרי המוזיאון על נושאים או רעיונות שעולים מתוך פרשת אותו השבוע, או לחילופין מן ההפטרה של אותה פרשה.
המפגשים מצולמים באולמות התצוגה של המוזיאון, בסביבתן הטבעית של היצירות או המוצגים. טקסטים יהודיים, פרשנויות ומילים נבחנים אל מול מוצגים מוזיאליים ועולם של דימויים. השילובים המפתיעים יוצרים נקודת מבט חדשה ולגמרי לא שגרתית.
 


 

 

מפגש ראשון: יום ו', 14.5.21 | שבת במדבר: דור המדבר וכת מדבר יהודה

 
פרופ' אביגדור שנאן במפגש עם ד"ר אדולפו רויטמן, אוצר ומנהל היכל הספר
 
בשבת זו קוראים את פרשת "במדבר" הפותחת את החומש הרביעי, שמתאר את חייהם ומסעותיהם של בני ישראל במדבר סיני. המדבר הוא מקום פיזי, אך מבטא גם ואקום תרבותי שאפשר להלך בו ושממנו אפשר לצאת לעולם חדש.
במפגש זה נראה את היחס אל המדבר ואל דור המדבר המקראי, הן לחיוב והן לשלילה. כמו כן נפגוש את כת ים המלח, שהיא מעין גלגול מחודש של דור המדבר - מי שבחרו לראות את מעלות המדבר ולחיות בו.
 
 

מפגש שני: יום ו', 21.5.21 | פרשת נשא: "מיין ושיכר יזיר"​

 
פרופ' אביגדור שנאן במפגש עם גלית בנט-דהן, אוצרת ארכיאולוגיה קלאסית
 
בשבת זו קוראים את פרשת 'נשא', שבה נידונה גם שאלת הדרך שבה יכולים איש או אישה לקבל על עצמם את נדר הנזירוּת. כן עוסקת הפרשה בחובות המוטלות על מי שבוחר בדרך חיים זו.
במפגש זה נבחן את יחסה של היהדות אל הנזירוּת לעומת יחסה המורכב יותר אל שתיית יין. נמשיך לסימפוזיונים בעולם היווני, נפגוש את אלי היין ונבחן כלים ששימשו למשתה ביוון העתיקה.
 
 

מפגש שלישי: יום ו', 28.5.21 | פרשת בהעלותך: "אל מול פני המנורה" - האור הארצי והשמיימי

 
פרופ' אביגדור שנאן עם ליהיא ספיר, אוצרת בכירה לחינוך מוזיאלי ליד העבודה "והיתה הקשת" מאת אולאפור אליאסון
 
בתחילת פרשת 'בהעלותך' נזכרת מנורת הזהב ששימשה במשכן ולימים גם במקדש. אהרון הכוהן צווה להדליק את שבעת נרותיה כדי שיפיצו את אורם.
המפגש יעסוק בביטויים שונים של אור, החל באור של בריאת העולם וכלה באור המטפורי - אור התורה ואור הגאולה. כל זאת על רקע האור הפיזי המלווה את חיינו ואת האמנות שסביבנו.
 

מפגש רביעי: יום ו', 4.6.21 | פרשת שלח לך: "זבת חלב ודבש היא" - תנובת הארץ ופריה

 
הרבה פרופ' דליה מרקס במפגש עם שרון וייזר-פרגוסון, אוצרת באגף לאמנות ותרבות יהודית, בבית-הכנסת מהורבּ שעל נהר המיין, האגף לאמנות ותרבות יהודית
 
פרשת שלח לך מספרת על שנים-עשר המרגלים שחזרו ממשימתם לתור את הארץ, שיבחו את פריה ופוריותה, אבל עשרה מהם סברו שאין סיכוי לרשת אותה.
במפגש זה נעסוק בפירות ארץ ישראל ובמסרים האידאולוגיים שהם מייצגים ונכיר את דימוייהם המעטרים בתי־כנסת ומופיעים באמנות היהודית לדורותיה עד ימי הציונות.
 
 

מפגש חמישי: יום ו', 11.6.21 | פרשת קורח: "ותפתח הארץ את פיה" - על החיים ועל המוות

 
הרבה פרופ' דליה מרקס במפגש עם אפרת אסף-שפירא, אוצרת־משנה באגף לאמנות ותרבות יהודית, באולם מקצב החיים שבאגף לאמנות ותרבות יהודית
 
פרשת קורח מגוללת את סיפורן של סדרת מרידות וההתמודדות עימן. קורח ועדתו נכחדים מעל פני האדמה, כשזו פותחת את פיה ובולעת אותם.
במפגש זה ננסה להבין מה מתרחש בעולם השאוֹל, וכיצד מתמודדים במסורת היהודית עם המתח שבין שמחה לאבל ובין חיים למוות. מקורות מקראיים וחפצי פולקלור יהודיים ידגימו לנו את היחס לעולם המתים ולשמירה על החיים.
 
 

מפגש שישי: יום ו', 18.6.21 | פרשת חוקת: "ויעש משה נחש נחושת" - נחש הנחושת

 
פרופ' אביגדור שנאן במפגש עם שלומית שטיינברג, אוצרת בכירה לאמנות אירופה, באולם לאמנות אירופה שבאגף לאמנויות
 
 בשבת זו קוראים את פרשת חוקת, שבה מתוארת מגפת הנחשים והשרפים שנשכו את עם ישראל, ואת סופה – שהגיע עם נחש הנחושת שהציב משה.
במפגש זה נעקוב אחרי הנחש החל מסיפור גן עדן, דרך הכוח המאגי המיוחס לו במדרשים, ועד לתפקידיו המפתיעים בתרבות ובאמנות – כמייצג את המין הגברי, הנשי ואפילו את ישוע. נבחן תגובות אפשריות למגפות ואת מקומו של הנחש בתור מי שהביא לסיום המגפה.
 
 

מפגש שביעי: יום ו', 25.6.21 | פרשת בלק: "ותרא האתון" - סיפור על חמור ואתון

 

פרופ' אביגדור שנאן במפגש עם אורנה גרנות, אוצרת משנה לאיור ספרי ילדים, בספריית האיור שבאגף הנוער והחינוך לאמנות
 
בשבת זו קוראים את פרשת בלק. הפרשה מגוללת את סיפורו של בלעם, שמתבקש להגיע ולקלל את עם ישראל. את דרכו הוא עושה רכוב על האתון שלו, שמתגלה כבעלת יכולות מפתיעות.
במפגש זה נשוחח על האתון המדברת במקרא ובמדרש, וגם על החמור שמככב בטקסטים יהודיים רבים. משם נמשיך אל החמור המופיע כדמות ספרותית מאוירת גם ביצירות המוכרות של עולם ספרות הילדים.
 
 

מפגש שמיני: יום ו', 2.7.21 | פרשת פנחס: "כן בנות צלָפחד דוברות" - נשות חיל

 
פרופ' אביגדור שנאן במפגש עם דודי מבורך, אוצר בכיר לארכאולוגיה של התקופות ההלניסטית, הרומית והביזנטית באולם רומא שבאגף לארכאולוגיה
 
בשבת זו קוראים את פרשת 'פנחס' שכוללת את סיפורן של חמשת בנות צלופחד אשר ביקשו פתרון לבעית הירושה הייחודית במשפחתן. במפגש זה נדון במצבן הכלכלי של נשים במקרא, בימי בית שני ובתקופת חז'ל. דרך ממצאים ארכאולוגים וטקסטים מהמקורות היהודים נפגוש דמויות נשיות בהקשר של ירושה, רכוש ועסקים.
 

 


מפגש תשיעי: יום ו', 9.7.21 | פרשת מטות-מסעי: "והנה המקום מקום מקנה" - רועה, מקנה וכבש

 
פרופ' אביגדור שנאן במפגש עם ד"ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר לאמנות ישראלית, באולם לאמנות ישראלית שבאגף לאמנויות
 
בשבת זו קוראים את פרשות מטות-מסעי שמסיימות את ספר במדבר. נפגוש את בני ראובן וגד, שמבקשים לקבל נחלה בעבר הירדן המזרחי מכיוון שזה שטח מרעה טוב עבור המקנה שלהם. באירוע השבועי של "לא רק פרשת השבוע" נתבונן בדמות הרועה שמופיע במקרא כסמל למנהיגות, ונעקוב אחר דימוי עדר הצאן החל בתורה ועד עבודותיו המפורסמות של מנשה קדישמן.