Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
הודעות לעיתונות 2019

הודעות לעיתונות 2019

המוזיאון סגור כעת.
נשמח להשיב לפנייתכם עם החזרה לפעילות »

 


פסטיבל חנוכה במוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל, ירושלים מזמין את כל המשפחה לחגיגה של פעילויות ותרבות ברחבי המוזיאון: דמויות מימי החשמונאים יקחו את המבקרים לסיור חווייתי בגלריות לארכאולוגיה באוסף מנורות החנוכה הגדול בעולם יוקרן מופע הולוגרמות מרהיב בשילוב הדרכות באולם לאמנות ישראלית הילדים יהיו שותפים ליצירת תמונת החנוכה המושלמת  לאורך כל היום יתקיימו באודיטוריום הופעות בשיתוף הקהל ולילדים יוצעו שעות סיפור וסדנאות יצירה ברוח החג.

בחג החנוכה הקרוב יפתח מוזיאון ישראל, ירושלים את שעריו לכל המשפחה עם שפע של פעילויות במיוחד לכבוד החג, כולן כלולות במחיר כרטיס הכניסה.

באולמות האגף לארכיאולוגיה יזכו המבקרים לפגוש את יהודה המכבי והוא ידריך אותם בין המוצגים מימי בית המקדש. במקביל, בגלריה לאמנות ישראלית הילדים יקחו חלק בצילום והפקת תמונת החג המושלמת באמצעות תחפושות ואביזרים שונים, ובמהלך היום יתקיימו באודיטוריום מופעי להטוטנות, אור וקסמים בשילוב הקהל.

באוסף מנורות החנוכה הגדול בעולם, שנמצא באגף לתרבות ואמנות יהודית, יתקיים מופע הולוגרמות מרהיב שילווה בהדרכה לכל המשפחה על החנוכיות הייחודיות.

נוסף על כך יוכלו הילדים ליהנות מסדנאות יצירה ומשעת סיפור ברוח החג וכן מביקור בהיכל הספר ובמסגרתו גם לצפות בסרט "בעקבות המגילות הגנוזות" המיועד לכל המשפחה.

מגוון התערוכות החדשות והמדוברות המוצגות במוזיאון תהיינה פתוחות לקהל הרחב לאורך כל ימי החג, בהן: "אימוגליפים" על הקשר בין האימוג'י לכתב החרטומים, "שוברים את הכלים וכן משחקים" באגף הנוער, "אהבה חדשה" ובה תצלומי מופת נדירים של גדולי הצלמים במאה ה־20 ועוד.

יום ג' 24.12, יום ד' 25.12 , יום ה' 26.12, יום א' 29.12 | בשעות 10:00 – 15:00 וביום ו' 27.12 מ-10 בבוקר ועד 2 בצהריים

כניסה: מבוגר 54 ש"ח, ילד 27 ש"ח. כל הפעילויות כלולות במחיר הכניסה


מהיער המקודש בגינאה אל מוזיאון ישראל: 
תערוכה חדשה תציג את יצירות המופת של בני שבט באגה

"נימבה: אמנות בני באגה ו'האם הגדולה'" תעלה במוזיאון ישראל ב-3 בדצמבר ותיקח את הקהל הישראלי למסע מרתק בעולם הפולחן והרוח של בני באגה המערב אפריקאים, העשיר בפסלים ובמסכות. בין החפצים 11 יצירות שיוצגו לראשונה, לאחר שהוחבאו 60 שנה ביער קטאקו המקודש
נימבה: אמנות בני באגה ו"האם הגדולה"
אוצרת: דורית שפיר

כשזקני באגה הבינו שיצירות המופת שליוו את טקסי הפולחן שלהם מיצו את תפקידן הרוחני והן חופשיות להמשיך בדרכן אל קהל חדש, ספק אם חזו שהן תגענה לירושלים; והנה החל ב-3 בדצמבר יוכל הקהל הישראלי לטעום מתרבותם ויצירתם המרהיבה של בני באגה בתערוכה חדשה במוזיאון ישראל. 
התערוכה המסקרנת תכלול יצירות של בני באגה הידועים בפיסול הפולחני היפה והעצום בגודלו; לראשונה ייחשפו 11 יצירות שניצלו מידי הנוצרים והמוסלמים שביקשו להכרית אותן והוצאו מיער קטאקו המקודש לאחר שהוחבאו בו 60 שנים. 
מאז המאה ה–14 חיים בני באגה לאורך החוף בגינאה-קונאקרי (קונאקרי היא בירתה של גינאה ונוהגים לצרפה לשם המדינה כדי להבחינה מגינאות אחרות) בצפון מערב אפריקה. הם היו נתונים להתקפות חוזרות ונשנות מצד עמי האזור. מסוף המאה ה–19  שלטו בהם הצרפתים, וכשקיבלו את עצמאותם בשנת 1958, הועבר השלטון לידי הנהגה מוסלמית–מרקסיסטית. השלטון החדש אסר על קיום טקסים דתיים, ואמנות פולחן הושמדה באופן שיטתי; רבים מבני באגה המירו את דתם לאסלאם, אך שמרו בסתר על מנהגיהם, כמו גם על יצירות ששימשו בטקסים. ב–1984 עלה שלטון דמוקרטי יותר והותר לתושבים, ברובם כבר מוסלמים, לקיים את מסורתם במסגרת "פולקלור", להבדיל מ"דת". 
האספן מיכאל וייס הקדיש כעשור לחיפוש ולאיסוף של חפצי הפולחן המסורתיים. בתערוכה "נימבה: אמנות בני באגה ו'האם הגדולה'", יוצגו יצירות מהאוסף של דינה ומיכאל וייס לצד פסלים ומסכות באגה מאוסף המוזיאון ויובא סיפור האיסוף, המפגש ושיתוף הפעולה עם אנשי המקום. 
מקצת המסכות והפסלים שיוצגו בתערוכה הוחבאו ונשמרו שישה עשורים ביער המקודש ואילו אחרים יוצרו במחצית השנייה של המאה ה-20 לכבוד אירועים קהילתיים או אישיים. אלה וגם אלה ייקחו את הקהל הישראלי למסע מרתק בתרבות הולכת ונעלמת על יצירותיה, עולם הרוח וההיסטוריה שלה. 
אוצרת התערוכה דורית שפיר: "הכוחות של החפצים היו גורם מאחד בין בני באגה, סמל לשלום ולנדיבות, והמסכות הן מחפצי הפולחן הנודעים באמנות יבשת אפריקה. כאשר אספו אותן הקולוניאליסטים הצרפתים מסוף המאה ה- 19 ועד אמצע המאה ה-20 והביאו אותן למולדתם, הן הוצגו במוזיאונים, והמסכות המגולפות, על תוויהן המוגזמים, הפרופורציות הלא רגילות שלהן והעיטור המסוגנן שימשו השראה לאמנים מודרניסטים, כגון פיקאסו, מאטיס וג'אקומטי. בזכות ה'נימבה' התוודעו במערב לתרבות באגה המרוחקת ולמסורתה האמנותית העשירה". 


האם אפשר לרדת לחקר המעשה האמנותי?  מה סוד הקסם של יצירות מופת? בתערוכה של האמן הוותיק אוסבלדו רומברג אולי מסתתרות התשובות

מיטב יצירותיו של האמן המושגי הוותיק יוצגו במוזיאון ישראל מ-26 בנובמבר וייקחו את הקהל למסע בניסיונותיו המרתקים של רומברג לגעת ב"נקודת האפס" של היצירה האמנותית

חדר אמן: אוסבלדו רומברג
26 נוב' 2019 - 18 אפר' 2020
 אוצר: אמיתי מנדלסון

לאחר כ-50 שנות יצירה שבהן השפיע השפעה נרחבת על התפתחות האמנות המושגית בארץ, מוצג מבחר מיצירותיו של האמן הוותיק אוסבלדו רומברג בתערוכה אינטימית במוזיאון ישראל. יוצג בה הקו האמנותי השזור ביצירה של רומברג שבלטו בו הניסיון לרדת לחקר המעשה האמנותי, על-ידי פירוק יצירות מופת לגורמים צורניים ותיאורטיים לצד יסוד רגשי ורוחני עז.

בסדרה גדולה שיצר באמצע שנות ה-70 הקיף רומברג שעתוקים של 150 יצירות-מופת - מציורי המערות ועד התקופה המודרנית - בדגימות של צבע ובטקסטים תיאורטיים. בכך סיפק מעין "דו"חות רפואיים" ליצירות התרבות הידועות ביותר בהיסטוריה. בעבודות אחרות יצר מעין מערכי צבע שמהדהדות בהם יצירות של אמני באוהאוס, שניסו לפצח באמצעות תורת הצבע את רכיבי החוויה האמנותית.

ד"ר אמיתי מנדלסון, אוצר התערוכה מסביר: "כמי שמבקש להמשיך את תפיסת עולמם של מודרניסטים מרכזיים, בולטת ההכרה של רומברג באבסורד שבניסיון הסיזיפי לפצח את סוד היצירה – שהרי ברור לו שאפשר לבחון יצירות-מופת, לסדרן, לקטלג אותן ולהתעמק בהן תיאורטית, אך אין אפשרות לגעת בנקודת האפס, בָּרוח של היצירה, אלא להתקרב בלבד. התערוכה החדשה היא הזדמנות להתבונן ביצירות של רומברג שלא נחשפו לעיני הקהל הישראלי שנים רבות".

רומברג, שנולד בשנת 1938 בבואנוס איירס, פעל רוב חייו בישראל. הוא ניהל את המחלקה לאמנות ב"בצלאל" בסוף שנות ה-70, היה יסוד חשוב בזירת האמנות המושגית בארץ ופתח מרכז לאמנות עכשווית בבאר-שבע ב-2012.


כשמבחן רורשך יצא מחדר הפסיכולוג והפך למסע אמנותי

בתערוכה חדשה ומסקרנת של האמנית הישראלית, חן שִיש, מסיר מעליו כתם הרורשך המוכר את ייעודו המסורתי ומשמש בסיס ליצירה אמנותית החוקרת את התווך שבין המקרי למתוכנן 

חן שיש: "לזה בדיוק התכוונתי" בית טיכו
 23 נוב' 2019 - 18 אפר' 2020
 אוצרת: תמנע זליגמן

מבחן רורשך המסורתי - אותו כתם דיו אקראי שפסיכולוגים מבקשים ממטופליהם לומר כמו מה הוא נראה להם - נועד להערכה של מאפייני האישיות. בתערוכה חדשה, "לזה בדיוק התכוונתי", של האמנית חן שִיש שתיפתח ב-23 בנובמבר בבית טיכו שבירושלים, משנה כתם הרורשך את תפקידו המסורתי ומשמש נקודת מוצא למסע אמנותי. 
שִיש מדגישה את הדימוי שהיא רואה בכתם – למשל ציפור, לב, עיניים או פנים - מעטרת אותו בנגיעות של זהב, של דיו צבעונית או בתוספת צבע שחור ואינה מסתמכת עוד על תנועתו הטבעית. עבודותיה חוקרות את התווך שבין המקרי למתוכנן; מצד אחד היא מתמסרת לבלתי צפוי וללא ידוע ורק כאשר הנייר המקופל נפרש היא יכולה לראות, כיצד התנהג הצבע, היכן נִקווה והיכן הפך להיות שקוף, ומצד אחר, היא מנווטת אותו למקומות אינטימיים וסוערים.
אוצרת התערוכה תמנע זליגמן: "זהו כיוון חדש ביצירתה ובאופן עבודתה של שיש. הרישומים המינימליסטיים המוקדמים שלה, כמו הציורים הבארוקיים גדולי הממדים, המסתוריים והסמליים, שכמה מהם מוצגים אף הם בתערוכה, תוכננו מראש בקפידה אך התאפיינו בסגנון ציור חופשי, ולא אחת היו בהם קווים בלתי גמורים ונזילות צבע".
התערוכה במסגרת רשמים VII -  קו פעולה הביאנלה הארצית השביעית לרישום

בית טיכו - שעות פתיחה: א'-ה' 12:00 - 20:00 ו' וערבי חג 10:00 - 14:00 שבת – סגור 
כתובת: רחוב הרב אגן 10 (ליד כיכר ציון) ירושלים 
הכניסה חופשית


מחול בתערוכה במוזיאון ישראל: כשיצירות המוזיאון מתחילות לרקוד

סדרת מחול חדשה שיזם ויארח מוזיאון ישראל תהפוך בכל יום חמישי בחודשים נובמבר ודצמבר יצירות אמנות ליצירות מחול. הסדרה תיערך בחללים אינטימיים במוזיאון ותספק לצופים חוויה אמנותית ייחודית ובה יצירות מוכרות ייטענו במשמעויות חדשות באמצעות תנועה, צליל ורגש
27.10.2019

מחול בתערוכה

חלל המוזיאון הוא הבמה, היצירות הפזורות בו הן ההשראה, והמחול הוא ההצגה הראשית שלוקחת את אוצרות האמנות הדוממים ומעניקה להם חיים חדשים של ריקוד ותנועה. במתכונת זאת, זו השנה החמישית, יארח מוזיאון ישראל בירושלים סדרה חדשה של שבעה מופעי מחול. 

כל רכיבי הסדרה, האמנותיים והטכניים, תוכננו בקפידה - מהעובדה שמופעי המחול ייערכו בחללים אינטימיים במוזיאון ולא במסגרת הבימתית המוכרת ועד לחיבור האמנותי בין התכנים המוזיאליים ליוצרים, כך שהצופה יזכה לחוויה המייצרת שיח אמנותי אינטימי בין היצירות והאמנים לבינו הטוען את יצירת המחול במשמעויות חדשות ומרתקות.

הסדרה תתקיים בכל יום חמישי בחודשים נובמבר ודצמבר בשעה 20:00 בהובלת יוצרי מחול מהבולטים בישראל ובהם רננה רז, נטלי דביר, מירה רובינשטיין, ישי כרסנתי, יוסי ברג, עודד גרף, דפי אלטבב, גיל קרר, אלה רוטשילד. על הניהול האמנותי הופקדה נטע כהן.

סדרת מופעי המחול תיפתח ב-7.11.19 במפגש מרתק בין האמנית רננה רז לרביעיית טוסקניני (חברי התזמורת הפילהרמונית הישראלית) עם יצירתם "שישה עשר מיתרים וגוף אחד" שבה מזמינה רז את המוזיקה לעבור דרך הגוף ומציעה פרשנות אישית, מוזיקלית, אסוציאטיבית, דרמטית ופיזית לשורות התווים המרכיבים את הפרטיטורה.

ב-21 בנובמבר יתקיימו שני מופעי מחול "ימה וקדמה" מאת מירה רובינשטיין וישי כרסנטי ובו יציגו היוצרים פיסות זיכרון מילדותם השונה, שייאספו לפאזל שאין לדעת אם יתחבר. המופע השני באותו הערב - "אנא טומיה" מאת נטלי דביר - יציג את סיפורה של הנקבה המזרחית שהיגרה מלבנון לישראל, ויציג את הקונפליקטים הרבים שמולם ניצבה עד לשיגעון מחיקת הזהות והרגשת השייכות.

ב-28.11.19  יתקיים המופע "When Love Walked In" מאת יוסי ברג ועודד גרף שיעסוק בפער בין האופן שבו מוצגת אהבה בתרבות לבין האופן שיחידים חווים אותה. ב-12.12.18 יתקיים המופע "תכף נעשה המון אהבה" מאת דפי אלטבב וניני משה בשיתוף יענקל'ה פילצר ואילן גולובוביץ ויציג שני גברים על תאוותיהם, חולשותיהם והמטען שאספו עם השנים, דרך נקודת מבט של אישה. ב- 18.12.19 (יום רביעי) המופע EARTH"/ארץ" מאת גיל קרר יספר על משלחת שמגיעה לכדור הארץ כדי לחקור ולחוות את החיים על פני האדמה. ב-26.12.19 תופיע האמנית אלה רוטשילד עם יצירתה "לדעתי הפה מיותר" ותציג יחסים שנעים בין אהבה, שנאה, פחד וכל קשת הרגשות שביניהם באמצעות מבט חטוף אל עולם מופלא, קודר, הומוריסטי ומלא סתירות של זוגיות אחת מיוחדת במינה.

בשנים האחרונות מתקיימים במוזיאון מפגשים כאלה עם יוצרי מחול ישראליים, כל אחד מהיוצרים מעניק נקודת מבט חדשה לתכנים המוזיאליים ביצירה שנוצרה במיוחד לחלל המוזיאון (site specific) או ביצירה שהותאמה לחלל. בסדרה של שנה זו נמתחים עוד הקשרים בין מחול לאמנות המוצגת בו כך שכל אורחות ואורחי מוזיאון ישראל יוכלו להינות מחוויה בלתי נשכחת.

מחיר: 65 ש"ח | 55 ש"ח לחייל, סטודנט וגמלאי | 50 ש"ח למנוי. פרטים נוספים בעמוד המוזיאון:  מחול בתערוכה

מחול בתערוכה


חגיגת סוכות במוזיאון ישראל

עפיפוניאדה, מופעי רחוב והדרכות לכל המשפחה מסורת ה"עפיפוניאדה" במוזיאון ישראל, ירושלים נמשכת זו השנה ה-34 ואלפי מבקרים מכל הגילאים מוזמנים ב- 15.10.19 לקשט את שמי המוזיאון ● על הקרקע יוזמנו המשפחות ליהנות ממופעי רחוב, סדנאות ועוד ● לאורך ימי חול המועד יתקיימו בגלריות השונות סיורי "הכי הכי במוזיאון" לכל המשפחה שיובילו את המשתתפים בין יצירות נבחרות המוצגות במוזיאון ישראל

17.10 - 15 – הכניסה למוזיאון חינם לילדים עד גיל 17 *הסדנאות וההדרכות בתשלום נפרד

אלפי עפיפונים צפויים לקשט את שמי מוזיאון ישראל, ירושלים בחול המועד סוכות. ביום שלישי 15.10.19 יוזמנו המבקרים במוזיאון להשתתף בסדנאות מיוחדות לבניית עפיפונים, והחל משעה 16:00 אף להשתתף בהפרחת עפיפונים בשמי המוזיאון.

כמו כן, במהלך ימי חול המועד סוכות יתקיימו במוזיאון ישראל שלל פעילויות ייחודיות לכל המשפחה ובהן: מופעי רחוב של קבוצת לימיטס אשר כבשה את בימת גוט טאלנט, סיורי "הכי הכי" לכל המשפחה ובמסגרתם יוזמנו המבקרים לגלות את אוצרות מוזיאון ישראל, סדנת מיחזור להכנת קישוטים לסוכה ושעות סיפור. כמו כן המוזיאון מציע סרט מיוחד בעקבות המגילות הגנוזות, יישומון אינטראקטיבי למשפחות בגלריות לאמנות ותרבות יהודית ועוד.

במהלך כל ימי חול המועד והחג המבקרים מוזמנים ליהנות ממגוון התערוכות החדשות והמדוברות המוצגות במוזיאון ובהן "באוהאוס: שוברים את הכלים וכן משחקים" באגף הנוער, "חי בחלל", המציגה דפים מיומנו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון שטרם הוצגו לצד שרידי מגילת חנוך מקומראן, "אהבה חדשה", צילומי מופת נדירים של גדולי הצלמים במאה ה-20; "ליסה ריהאנה: המרדף אחר ונוס [נגועים]", הקרנת הווידיאו המרהיבה של האמנית הניו-זילנדית ליסה ריהאנה, תערוכת "פיטר ופאן: מיוון הקדומה לארץ לעולם לא" ועוד.


ימי ושעות הפעילות:
העפיפוניאדה | יום שלישי | 15.10 | 10:30 – 18:30

10:30 – 18:30 סדנאות להכנת עפיפונים 35-40 ₪
הפרחת עפיפונים בשמי גן האמנות | ללא תשלום נוסף | כפוף לתנאי מזג האוויר


סיור מודרך "הכי הכי במוזיאון":
ימים ד' - ה' | 15-17.10 | 11:00, 12:00, 13:30 | יש להזמין כרטיסים מראש באתר המוזיאון | מגיל 6 | 15 ₪ למשתתף
מהו החפץ העתיק ביותר במוזיאון? מהו החפץ הגדול ביותר? הכבד ביותר? המצחיק ביותר? המפחיד ביותר?
במסגרת הסיור יקבלו הילדים חוברת ובעזרת מדריכים מצוות המוזיאון ילמדו כיצד אוצרים תערוכה, כיצד מחליטים אלו חפצים להציג בתערוכה? מהו אוסף של מוזיאון? איך משלבים בין ידע אובייקטיבי לבין טעם סובייקטיבי?
הסיורים מיועדים לכ-25 משתתפים בקבוצה.


מופעי רחוב: קבוצת לימיטס אשר כבשה את בימת 'גוט טאלנט' מגיעה למופע מיוחד בהשתתפות הקהל במוזיאון ישראל

בימים ג' ,ד' וה' | 11:30 ,12:30, 14:00 | לכל המשפחה | ללא תשלום נוסף


סדנת המחזור
אריגת בדים על רשת לקישוט הסוכה בהשראת התערוכה "באוהאוס-שוברים את הכלים וכן משחקים"
ד'-ה' | 16-17.10 | 10:00 - 15:00 | לבני 3-9 | 15 ₪ למשתתף


שעת סיפור
שלומית בונה סוכה, שעת סיפור ותאטרון לסוכות עם שלומית דביר
ד'-ה' | 16-17.10 | 12:00 | לבני 3-8 | 15 ₪ למשתתף


מנהרת הזמן
סרט הנפשה בעקבות המגילות הגנוזות
מדי שעה | באודיטוריום היכל הספר | בלי תשלום נוסף
א', ב', ד' 10:30 – 16:30 | ג' 16:30 – 19:30 | ו' 10:30 – 13:30


בואו לגלות את הגלריות לאמנות ותרבות יהודית עם יישומון חדש ומפתיע
הורידו את היישומון וצאו לסיור אינטראקטיבי למשפחות באגף לאמנות ותרבות יהודית, בעקבות המסורות העשירות והמנהגים המגוונים של הקהילות היהודיות בעולם. הורידו, שחקו, גלו ושתפו


רזי גן-עדן: 100 שנים לקרמיקה הארמנית של ירושלים במוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה

אריחים מקוריים מכיפת הסלע ייחשפו לראשונה לציבור
בתערוכה מיוחדת לרגל 100 שנה לקרמיקה הארמנית של ירושלים

הקרמיקה הארמנית, מסמליה המובהקים של העיר ירושלים, זוכה לתערוכה מיוחדת במוזיאון רוקפלר. בתערוכה יוצגו לראשונה אריחי קרמיקה נדירים מכיפת הסלע ומכנסיית יעקב הקדוש הארמנית וכן שורה של לוחות מקוריים של גדולי האמנים הארמנים מתחילת המאה הקודמת
רזי גן-עדן: 100 שנים לקרמיקה הארמנית של ירושלים במוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה
25 ספט' 2019 אוצר: פאוזי אבראהים אוצרת שותפה: נירית שלו-כליפא מעצב: אלירן משעל
שעות פתיחה מוזיאון רוקפלר: א', ב', ד', ה' 10:00-15:00, שבת 10:00-14:00 כניסה חופשית

ב-25.9.19 תיפתח במוזיאון רוקפלר בירושלים תערוכה חדשה, פרי שיתוף פעולה בין מוזיאון ישראל ויד בן צבי, המוקדשת ל-100 שנה לקרמיקה הארמנית של ירושלים. אמנות זו שהפכה לאחד מסמליה המובהקים של העיר, היא רכיב מרכזי בנוף הירושלמי, ובני שלוש הדתות רואים בה סמל לזהותם המקומית.

האסכולה הייחודית של הקרמיקה הארמנית בירושלים נולדה ב-1919 עם אמנים ארמנים שהגיעו לעיר בתום מלחמת העולם הראשונה וראשית ימי השלטון הבריטי בארץ, אבל שורשיה נטועים כבר במאה ה-16, באמנות החצר של האימפריה העות'מאנית. אותם פליטים ארמנים יצרו אסכולה אמנותית חדשה ששאבה, נוסף על מסורת הקרמיקה של האימפריה העות'מאנית, גם מהאמנות המקומית.

בתערוכה ייחשפו סודות הקרמיקה הארמנית ויוצגו בה דימויי גן-העדן הססגוניים המשובצים על קירות מבנים, בחצרות ובתוך בתים, וכן אריחים מקוריים מכיפת הסלע, מן הפטריארכיה הארמנית בירושלים ועוד. כך לדוגמה יוצגו אריחים מקבר דוד שהגיעו להר ציון במאה ה-17 מדמשק והושחתו בפעולת ונדליזם בשנת 2013, וכן אריחי קרמיקה מקוריים מכיפת הסלע מהמאה ה-16 שהוסרו על ידי הבריטים במסגרת השיפוצים בהר הבית בשנות ה-30 של המאה הקודמת. כמו-כן יוצגו לראשונה ממצאים נדירים שהתגלו בפרויקט סינון העפר של הר הבית ומקורם בכבשן מבית המלאכה שעמד סמוך למסגד אל-אקצא שבו הפיקו את האריחים שכיסו את כיפת הסלע בתקופה העות'מאנית.  

יוצגו גם עבודות של מייסדי האסכולה של הקרמיקה הארמנית וממשיכיהם: דוד אוהנסיאן, הצמד מגרדיש קרקשיאן ונישאן בליאן, בני הזוג מרי וסֶטראק בליאן, סטפן וברג' קרקשיאן ועוד, ולצידן יצירות של אמנים ארמנים וישראלים בני זמננו וכן מיזם של סטודנטים מהמחלקה לעיצוב קרמי ב"בצלאל", מחווה לקרמיקה ארמנית ולקרמיקה שנוצרה בימי "בצלאל" של שץ. 

פאוזי אבראהים, אוצר התערוכה ואוצר מוזיאון רוקפלר, והאוצרת השותפה לתערוכה נירית שלו-כליפא:
"התערוכה 'רזי גן-עדן' היא הזדמנות יוצאת דופן להתוודע אל ההיסטוריה של ירושלים במאה השנים האחרונות דרך נתיב אמנות הקרמיקה הארמנית ולהבחין כיצד בעיר הקודש רבת-הניגודים נעשתה הקרמיקה הארמנית של ירושלים לרכיב צורני משותף לעמים ולדתות שבה".

התערוכה במוזיאון רוקפלר לארכאולוגיה - שלוחה של מוזיאון ישראל - במבנה המנדטורי שלו, המעוטר אף הוא בקרמיקה ארמנית, מאפשרת הצצה לגן-עדן מסוג אחר.

 התערוכה בתמיכת הרשות לפיתוח מזרח ירושלים ומשרד ירושלים ומורשת.

 

 


בחירות במוזיאון ישראל:

ון גוך או רמברנדט? בואו לבחור את יצירת האמנות שריגשה אתכם
ב-17 בספטמבר, יום הבחירות לכנסת, יזמין מוזיאון ישראל את המבקרים לבחור את יצירת האמנות שריגשה אותם במיוחד. המצביעים בקלפי המוזיאון יזכו לקבל במתנה קטלוג אמנות בהוצאת מוזיאון ישראל. הכניסה לילדים חינם!

מוזיאון ישראל, ירושלים פותח את שעריו חינם לילדים ביום הבחירות ומזמין את הציבור הרחב לחגיגה של דמוקרטיה: במקום מרכזי במוזיאון יוצבו קלפיות וציבור המבקרים יוזמן לבחור את היצירה שריגשה אותו במיוחד.  פתקי הצבעה יונחו לצד  יצירות מרכזיות ברחבי המוזיאון, והמבקרים שיגיעו אליהן יאספו אותם וישלשלו את פתקי ההצבעה שבחרו בקלפי. המצביעים יזכו לקבל במתנה קטלוג אמנות בהוצאת מוזיאון ישראל.

ביום הבחירות יהיה המוזיאון פתוח מ-10:30 בבוקר ועד 4 אחרי-הצהריים. המבקרים שיבחרו לבלות בו את יום השבתון, יוכלו להתרשם ממגוון התערוכות החדשות והמדוברות המוצגות במוזיאון ובהן "אהבה חדשה", צילומי מופת נדירים של גדולי הצלמים במאה ה-20; "המרדף אחר ונוס [נגועים]", הקרנת וידיאו המרהיבה של האמנית הניו-זילנדית ליסה ריהtנה; והתערוכה המרגשת "חי בחלל", המציגה דפים מיומנו של האסטרונאוט הישראלי אילן רמון שלא פורסמו מעולם לצד שרידי ספר חנוך.

ילדים ומשפחותיהם יוכלו ליהנות באותו יום מן התערוכה "שוברים את הכלים וכן משחקים" באגף הנוער ולהתנסות בפעילויות שאפיינו את התלמידים בבית-הספר של הבאוהאוס. בהיכל הספר יזכו הילדים לצפות ב"מנהרת הזמן", סרט אנימציה לכל המשפחה בעקבות המגילות הגנוזות, בלי תשלום נוסף.

 

 


 

בונים את "ארץ לעולם לא" במוזיאון ישראל, ירושלים

ההרפתקה של הקיץ יוצאת לדרך. בואו להכין את רשת המשאלות, להצטלם עם פיות ולבנות את ארצם של הילדים האבודים. בהשראת תערוכות המוזיאון "פיטר ופאן" ותערוכת "באוהאוס: שוברים את הכלים וכן משחקים", תהפוך בחודש אוגוסט רחבת מוזיאון ישראל ל"ארץ לעולם לא": מתחם ענק ומעוצב של סדנאות יצירה, אולפן צילומים ייחודי והדרכות לכל המשפחה בתערוכות המוזיאון

מוזיאון ישראל, ירושלים מציע בקיץ הקרוב חוויה מיוחדת לכל המשפחה. ברוח תערוכת "פיטר ופאן" העוקבת אחר גלגוליו של הילד הנצחי, יוכלו המבקרים במוזיאון ליהנות ממתחם קסום של פעילויות המציע לילדים לקחת חלק בעיצוב "ארץ לעולם לא". במתחם יופעלו סדנאות יצירה בהדרכת אמנים שיאפשרו למבקרים להתנסות בעבודה עם מגוון חומרים ולבנות עיר ילדים מופלאה.

בין הסדנאות שיוצעו לילדים: בניית עצים ננסיים, הכנת רשת משאלות, קסמים מנייר ועוד. כל הפעילויות יתקיימו על רקע תפאורת-ענק מעולמו של פיטר פן, שהוכנה במיוחד לחודשי הקיץ ומטרתה להצית את הדמיון ולעודד יצירתיות.

לצד פעילויות אלו, יופעל במוזיאון אולפן צילומים ייחודי שיאפשר למשפחות להשתתף באופן פעיל בסרטון המתרחש בעולמה של הפיה טינקרבל וכן בסרטון המדמה פעילות אסטרונאוטים, בהשראת התערוכה "חי בחלל". האולפן, המבוסס על טכנולוגיית "המסך הירוק", יוצר מציאות מדומה, והמצטלמים בו רואים את עצמם מוקרנים על מסך, ממש כאילו הם מטיילים ביער פיות קסום או בחלל, מנסים להתאים את עצמם לרקע, להגיב לעצמים ולדמויות שבתמונה. המבקרים מוזמנים לגעת, לבחור, להתלבש, לעמוד ליד המסך הירוק, להשתלב בתוך התמונה המתאימה ולהצטלם.

 

לאורך כל ימי הפעילות, יוכלו המבקרים ליהנות מהדרכה מותאמת לילדים ולמשפחות במגוון התערוכות החדשות של מוזיאון ישראל, ובהן "באוהאוס: שוברים את הכלים וכן משחקים" המכניסה את המבקרים לבית הספר של אמני הבאוהאוס, התערוכה "חי בחלל" המביאה את יומנו של אילן רמון ששרד את התפוצצות מעבורת החלל, תערוכת  "פיטר ופאן: מיוון לארץ לעולם לא", תערוכת "כספיון" המציגה באופן חווייתי מבחר מאיוריו של פאול קור ועוד.

*הכניסה למוזיאון חינם לילדים אך ההשתתפות בסדנאות כרוכה בתשלום. במתחם הסדנאות יופעלו עמדות שתייה ואוכל לילדים ולמבוגרים

*דמי הכניסה למוזיאון בחינם לילדים עד גיל 18  – ההשתתפות בפעילויות המיוחדות כרוכה בתשלום

 


 

 

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל תציג לראשונה דפים שלא פורסמו מיומנו של אילן רמון

"טייסי החלל הראשונים": שרידי יומנו של אילן רמון יוצגו צד מגילת חנוך מקומראן

קווי הדמיון בין יומנו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון, לבין כתבי חנוך המתארים את מסעותיו במרחב הקוסמי של מי שמכונה ה"אסטרונאוט הראשון של האנושות", הובילו את מוזיאון ישראל בשיתוף עם סוכנות החלל הישראלית, לתערוכה מהפנטת המציגה דפים מיומנו של רמון שמעולם לא פורסמו, לצד שרידי ספר חנוך שנמצאו בין המגילות הגנוזות. דפי היומן שיוצגו שרדו את התפוצצות הקולומביה בטמפ' של 5,000 מעלות, מעטפת קור של מינוס  50 מעלות ונפילה חופשית של 70 ק"מ לאדמה, עד שאותרו כחודשיים לאחר ההתרסקות. בתערוכה "חי בחלל" שתיפתח בחודש מאי הקרוב יוצג גם ספר תורה זעיר התואם את ספר התורה שלקח עמו אילן רמון לחלל ושרונה אלמנתו גילתה במקרה בארצות-הברית.

"חי בחלל": יומן אילן רמון ומגילת חנוך מקמראן
פתיחה 21 במאי, אוצרים: ד"ר אדולפו רויטמן, חגית מעוז, מיכאל מגן

עבודת שימור ופיענוח משותפת למז"פ המשטרתי ולמוזיאון ישראל הביאה לשחזור חלקים נכבדים מיומנו של אילן רמון ששרדו מאסון המעבורת קולומביה ויוצגו בתערוכה "חי בחלל" שתיפתח בחודש מאי הקרוב במוזיאון ישראל. התערוכה נולדה ביוזמת רונה רמון שביקשה להציג את דפי היומן לקהל הרחב.

לדברי פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "דפי היומן ששרדו ומגילת חנוך מלפני כאלפיים שנה מאפשרים חיבור נדיר בין העבר לבין ההווה. המפגש עם כתבי-יד כל כך מרגשים והאפשרות של כל אחד ואחת להתבונן בהם באופן בלתי אמצעי, הופכת את התערוכה "חי בחלל" לחוויה עוצמתית ויוצאת דופן. צר לי שרונה שביקשה להציג את היומן במוזיאון ישראל, לא זכתה לראות במימוש התערוכה ואני שמח שיש בידינו להכיר לה תודה בדרך הזו".

התערוכה "חי בחלל" קושרת בין מגילת חנוך שנמצאה בין המגילות הגנוזות לבין דפי יומנו של רמון ומחברת יחד לראשונה את "שני טייסי החלל הראשונים" המספרים בגוף ראשון על החוויות שחוו בסיורם במרחב הקוסמי, האחד בשחר ההיסטוריה והאחר בעידן המודרני:

"זה מדהים, לראות את ההילה[ה    רה אור] כאילו עוד כדור עוטף את כדור הארץ וכמה שהיא דקה! ואז אחרי חצי שעה מגיעה הזריחה. האטמוספירה מקבלת גוון כחלחל יפהפה. ובבת אחת עוברים מחושך כמעט מוחלט לאור חזק ובוהק של השמש". (אילן רמון)

"והמראה נראה אלי ככה הנה במראה עבים קראוני וערפל בקשני ומהלך הכוכבים והמאורות הריצוני ויבהילוני והרוחות במראה העיפוני ויעלוני וישאוני אל-השמים" (חנוך א' [נוסח אתיופי] יד: ח)

במוזיאון מדגישים כי גם במראם המגילה והיומן דומים להפליא – הם נמצאו קרועים, מקצתם לפיסות קטנות,  ורוב הרישומים עליהם נמחו כמעט כליל. בעקבות מצבם הפיזי הקשה, בשני המקרים נדרש טיפול נמרץ כדי לייצב את מצבם ולשחזר את הכתוב בהם בעזרת טכניקות פיענוח משוכללות, על גבול המדע הבדיוני.

 לא ידוע על דפי נייר כתובים בדיו ששרדו בתנאים קיצוניים שכאלה: הטמפרטורה בעקבות ההתפוצצות טיפסה ל-5,000 מעלות ובמהרה צנחו הדפים למעטפת קור של מינוס 50 מעלות ונפלו בנפילה חופשית 70 ק"מ לאדמה. כשנמצאו דפי היומן בשנת 2004, וחשוב להדגיש –מכל היומנים האחרים רק הם נמצאו - הם הועברו לשימור ארוך ומורכב במעבדות מוזיאון ישראל ולאחר מכן פוענחו במשטרת ישראל . במסגרת התערוכה "חי בחלל" יוצגו לציבור הרחב 4 מהדפים שניצלו ועברו תהליך שיחזור ושימור, ובקטלוג התערוכה יוכלו המבקרים להיחשף לדפי היומן כולו ולקרוא את פיענוחם.

ספר התורה הזעיר

במסיבת עיתונאים שקיים אילן רמון בעת שהותו בחלל הוא הציג אל מול המצלמות ספר תורה קטן וסיפר את סיפורו המרגש של יהויכין יוסף (יויה), פרופ' לאסטרופיזיקה ואקלים, שרמון הכיר במסגרת מחקר אטמוספרי שהיה עליו לבצע בחלל. בגיל שלוש-עשרה נשלח הנער יויה למחנה הריכוז ברגן-בלזן. בתנאים הלא-אפשריים ששררו שם ערך לו הרב שמעון דסברג טקס בר-מצווה ולקראתו לימד אותו לקרוא מספר תורה זעיר שעלה בידו להבריח למחנה. בסיום הטקס המרגש מסר לו את הספר למשמורת; הוא חש שלא ישרוד, אבל נתן לנער תקווה לעתידו-שלו וביקשוֹ לספר את קורותיו בתום המלחמה. אילן רמון, בעצמו בן ונכד לשורדות בשואה, ביקש את רשותו של יויה לקחת עימו את ספר התורה לחלל - לקיים כך את צוואתו של הרב דסברג ולהוכיח לעולם את יכולתו של העם היהודי לקום מן ההריסות, לפרוץ את גבולות היכולת האנושית ו"לגעת" בשמיים.

בשנת 2006 גילתה רונה רמון שלספר התורה שלא שב מהחלל יש "תאום", ספר תורה שהודפס מאותו המקור והוא זהה במידותיו לספר שלקח רמון לחלל. ספר זה הגיע לידיו של פיזיקאי אחר, פרופ' פנישל, שחי בארצות-הברית וגם הוא ניצול שואה. עם גילויו, ביקשה רמון מפנישל שישאיל לה את הספר לאחת הטיסות הקרובות לחלל לזכרו של בעלה, הוא נעתר לבקשתה וספר התורה הזעיר המריא בשנת 2006 לחלל עם האסטרונאוט סטיב מקלין.

הספר, מלווה בתמונת התעודה חתומה על ידי נאס"א, יוצג גם הוא בתערוכה במוזיאון ישראל ולצידו יוצג ארון-הקודש שבו הוחזק הספר של יויה, זה שלקח איתו רמון לחלל ולא שב.


 

באיחור של כ-50 שנה: הצלחת שעיטרה את צריף נשיא המדינה הוחזרה למוזיאון ישראל

עובדת מוזיאון ישראל איתרה באקראי קערת בדיל לפסח משנת 1811 שככל הנראה הושאלה בשנות החמישים של המאה הקודמת לעטר את צריפו של נשיא המדינה דאז, יצחק בן צבי. הקערה הוחזרה במפגש מרגש בין מנכ"ל מוזיאון ישראל למנכ"ל יד בן-צבי.

בזמן השתתפותה בסדנה ביד בן-צבי בחודש פברואר 2019 ראתה עובדת מוזאון ישראל, יונה דרזנר, כי בצד התחתון של אחד הפריטים – צלחת לפסח – יש מספר שנראה לה מוכר. בו במקום היא שלחה את המספר M899-3-55 למשרד הרשם של מוזיאון ישראל, כדי לברר האם מדובר במספר רישום של המוזיאון.

המספר אכן נמצא מיד בספר הרישום של בית הנכות 'בצלאל', שממנו צמח לימים מוזיאון ישראל, ותחתיו רשומה קערת בדיל לפסח מ-1811 שמוצאה גרמניה או אוסטריה. על הקערה חקיקה של שני אריות וכתובות לליל הסדר. היא נתרמה למוזיאון 'בצלאל' כחלק מעיזבונו של מר אליעזר בורשטיין מלוגאנו.

האות M במספר הרישום משמעותה 'מוזיאון', והספרות 3-55 מסמנות כי היא נכנסה לאוסף בחודש מרץ 1955.

לא ברור כיצד התגלגלה צלחת הפסח מבית הנכות 'בצלאל' ליד בן-צבי. יתכן כי הושאלה לנשיא יצחק בן-צבי כדי לעטר את צריף הנשיא, אשר אירח אירועים ממלכתיים ומנהיגים מרחבי העולם.

מנכ"ל יד בן צבי, יעקב יניב, והאוצרת ד"ר נירית שלו כליפא, שמחו להשיב את הצלחת למוזאון ישראל, המחזיק באוסף בית הנכות 'בצלאל'.

פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "תמיד מרגש לקבל דרישות שלום מהעבר ובמקרה זה ההתרגשות היא כפולה, הן משום ערכה התרבותי של קערת הפסח מהמאה ה-19 והן משום מקום משכנה לאורך השנים בצריפו של הנשיא בן-צבי".

מיד בן-צבי נמסר: "במסגרת מיזם 'ארץ חפץ' אנו עוסקים בסיוע לרישום נכסי מורשת במוזיאונים קטנים ואוספים. המיזם מזמן תגליות, חשיפות ומפגשים בין עבר להווה. והנה זכינו להיות בבחינת "נאה דורש, נאה מקיים": הוצאתה של הקערה לאור היא בבחינת מעשה של שימור ועוד נדבך סיפור בגלגולו של חפץ".


"מבט מצועף": הצצה נדירה אל עולמן של נשות הצניעות

תערוכה ראשונה מסוגה שתיפתח לקראת פסח במוזיאון ישראל, ירושלים פותחת צוהר אל עולמן

 של נשים יהודיות, מוסלמיות ונוצריות שמכסות את גופן ועוטות כיסוי מלא על פניהן כביטוי לאדיקותן הדתית. התערוכה מבוססת על מחקר וראיונות שהתקיימו במשך שנים עם הנשים ומוצגים בה מערכות לבוש, תצלומים ועבודת וידיאו המשמיעה את קולן של הנשים. מנכ"ל מוזיאון ישראל: "ניסון ראשון מסוגו בעולם לחשוף בפני הציבור את עולמן הפנימי של הנשים שלרוב אנו רק שומעים עליהן בתקשורת"

מבט מצועף
מוזיאון ישראל, ירושלים, 16  באפריל  עד 29 בפברואר 2020
אוצרת: נעם ברעם–בן יוסף

 

גן השלושה, הסח'נה, 2001, צילום: אלכס ליבק

"הלבוש שלנו מוציא מהאנשים את הפנימיות שלהם. זה כמו הצד השחור של המראה... אם אדם מרושע או חוטא, זה מה שזה יוציא ממנו. אני הולכת ברחוב עם רעלה - יש ימים שהכול עובר חלק ויש ימים שאני מקבלת ביזיונות מאוד גדולים...שאני חוזרת הביתה, ממש עם צלקות בנפש", כך מתארת חיה, חוזרת בתשובה, בוגרת ספרות ומדעי המחשב באונ' העברית את התגובות שהיא מקבלת מאז החליטה להתחזק באמונתה ולהוסיף ללבושה כיסוי פנים ושכבות רבות.

במסגרת ההכנות לתערוכה "מבט מצועף" שתיפתח ב- 16.4.19 במוזיאון ישראל, ירושלים, ראיינה האוצרת נעם ברעם–בן יוסף במשך שנים, עשרות נשים יהודיות, מוסלמיות ונוצריות העוטות על עצמן שכבות לבוש רבות כביטוי לאדיקותן הדתית. "המפגש עם נשות הצניעות עורר בי מחשבות על תגובות המתבוננים בנשים המכוסות והרעולות. האם המבט של כל אחד ואחת מאיתנו אינו למעשה 'מבט מצועף' מבעד לרעלה הפרטית המתייגת שלו או שלה?" ברעם-בן יוסף מסבירה "אין בידינו כלים להבין את התופעה המורכבת הזאת רק באמצעות התבוננות חיצונית, והתערוכה מספקת הזדמנות להכיר את נקודת מבטן של הנשים עצמן, כפי שהן מסבירות אותה. נשים רעולות מעוררות דיון סוער בכל העולם, אבל רק בישראל ובפרט בירושלים, אפשר לראות את השיח הלא-מילולי בין היהודיות למוסלמיות ולנזירות שמתקיים באמצעות הבגדים".

"להגדיר אישה לפי גובה, משקל והיקפים זה פשוט שנאה"

על פי אמונות רווחות בשלוש הדתות, האישה היא זו הנושאת באחריות לחטא הקדמון ומשום כך עליה להתכסות בשכבות, כדי להסתיר את תווי המתאר של גופה ולא להביא שוב את הגבר לידי עבירה. מצד שני, בראיונות התברר לברעם-בן יוסף שרבות מ'נשות הצניעות' רואות בטשטוש הגוף והמיניות ביטוי לעצמאותן ולבחירתן החופשית בזהותן ובהשתייכותן החברתית. כמה מהן סיפרו לה, שהלבוש הזה מקנה להן תחושה של ייחוד, שאי אפשר להישאר אדיש כלפיו. כך למשל מסבירה שפרה שחזרה בתשובה: "אם השם רוצה שאהיה הדמות שמפחידה אנשים ברחוב, אז אני אהיה... אני מרגישה שלשם כך הגעתי לעולם הזה, כפשוטו, זה התיקון שלי בעולם הזה. לקדש את השם על הצניעות", ואמל המוסלמית סיפרה בדמעות: "הרגשתי... איזה שיכרון חושים... כאילו המלאכים הרימו אותי. הרגשתי שאלוהים בחר אותי ממיליון נשים שאני אלבש את הנקאב".

נשים אחדות תיארו גם את ההגנה שהלבוש מעניק להן: "מאז שאני לובשת את הנקאב ואני מכוסה, אף אחד לא מטריד אותי. היו מטרידים, שורקים, היום אף אחד לא אומר לי: איזה ישבן! איזה חזה! איזה עיניים!  אני מדבובה (מוחבאת), מוסתרת מעין כול. אני מרגישה הרבה יותר בנוח כשאני מכוסה", אומרת לטיפה.  ושפרה מוסיפה: "ופתאום אני הסתכלתי על הקניון ואני רואה את כל הבובות ראווה ואני רואה את כל הרדיפה הזאת אחרי משקל ואחרי היקפים ואחרי הגדרות, ואמרתי לעצמי 'השם תרחם'. העולם הזה מנוהל על ידי חבורה של גברים שונאי נשים! כי להגדיר אישה לפי גובה, משקל והיקפים, זה פשוט שנאה, זה אכזריות...".

פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "התערוכה היא ניסון ראשון מסוגו בעולם לחשוף בפני הציבור את עולמן הפנימי של הנשים שלרוב אנו רק שומעים או קוראים עליהן בתקשורת. העיסוק בתופעה על ובין קירות הגלריה מזמין את המבקרים ללמוד על ההשקפות ועל אורח-החיים של נשות הצניעות מתוך הפרשנות שהן עצמן מעניקות לדברים, ומאפשר הכרות עם האקלים התרבותי, הפוליטי והאישי שלהן".

בתערוכה יוצגו בה 13 דמויות המדגימות את מערכות הלבוש השונות, תצלומים של אלכס ליבק, אביר סולטן, אחמד ע'רבלי, גלי טיבון, דפנה טל ואחרים ועבודת וידאו בבימויו של האמן הרב-תחומי ארי טפרברג, ובה  שלוש שחקניות – יהודייה, מוסלמית ונוצרייה - שמספרות את סיפורן על פי מילותיהן של הנשים שרואיינו.

לפרטים נוספים: יעל אדליסט, דוברת מוזיאון ישראל 052-358356

 


הוכרזו הזוכים בפרסי מוזיאון ישראל לאמנות ולעיצוב לשנים 2018-2017

גיל מרקו שני זוכה בפרס סנדברג לאמנות ישראלית, הילה טוני נבוק זוכה בפרס קולינר לאמן ישראלי צעיר, שבתאי פינצ'בסקי זוכה בפרס ז'ראר לוי לעידוד היצירה בצילום, ורדי כהנא זוכה בפרס קבלין למפעל חיים בצילום, יפעת קינן-גיא זוכה במענק סנדברג למחקר בתחומי העיצוב, ושרון פוליאקין זוכה בפרס פינס לאמן הדפס ישראלי.

מדי שנתיים מוזיאון ישראל, ירושלים מעניק  פרסים בקטגוריות שונות לאמנים מצטיינים ובולטים בתחומם, כהוקרה וכעידוד לפועלם ולעשייתם האמנותית.

פרס סנדברג לאמנות ישראלית מוענק לגיל מרקו שני (נ.1968), אמן מקורי, פורץ דרך הפועל בתחום המיצב והציור. מייצביו העשויים לעילא הם התערבויות ארכיטקטוניות מאתגרות השתולות בגוף המוזיאון ובוחנות הנחות יסוד של החוויה המוזיאלית על כל רבדיה. החללים שיצר כמו חדרים במלון דרכים, יער גשום, חדר מדרגות לילי או חניון אוטובוסים סגור, הם סביבות ביניים מפתיעות טעונות ועשירות בפרטים. בכל פעם מחדש מצליח שני להפתיע את המבקרים בסביבה מלאכותית ומלאת יופי הנושאת שקט מצמית ורגשות חרדה ואיום. המיצב השאפתני "אוטובוסים" המוצג כעת במוזיאון ישראל, הוא אחד משיאי יצירתו ומהווה הישג משמעותי נוסף בגוף היצירה העקבי של שני. 

השופטים: יונה פישר, יגאל צלמונה, מירה לפידות, אמיתי מנדלסון, איה מירון 

פרס ביאטריס קולינר לאמן ישראלי צעיר מוענק להילה טוני נבוק (נ.1974), אמנית רב תחומית המפענחת את הקודים הצורניים והאסתטיים המצויים בגנטיקה של חפצי יומיום תוצרי ייצור המוני. כמו קוסמת, היא לוקחת חפצים תעשייתיים  ועורכת אותם לכדי קומפוזיציות בעלות ערך אסתטי וצבעוניות מובהקת השואבות מצורות מודרניסטיות. בפעולותיה המגוונות היא מזמינה את הצופים לחוות את יופיים של חפצים שימושיים מוכרים. היא מלהקת אותם כמו היו שחקנים בתיאטרון, טוענת אותם באיכויות פרפורמטיביות, ויוצרת משפטים צורניים מדויקים, משחקיים ורבי הומור.

השופטים: אמיתי מנדלסון, איה מירון, טלי בן נון, רויטל בן-אשר פרץ

פרס אנריקה קבלין לצילום על מפעל חיים יוענק ורדי כהנא (נ. 1959), מעורבותה של כהנא בדחיפת זירת הצילום המקומי לחללי תצוגה ולאפשרויות חדשות של התפתחות מוערכת מאד על ידי אמנים, מורים ותלמידים רבים בשדה. בזכות פעילותה זו, שותף כיום הצילום העיתונאי והמסחרי למרחב התצוגה של אמנות יותר מבעבר. ביצירתה האישית והקשובה, הגיעה כהנא בתחום צילום הדיוקן להישגים יוצאי דופן, ויצרה שפה עשירה של מבעים צילומיים הן בצילום ידוענים הן בצילום משפחתה שלה. 

פרס ז'ראר לוי לעידוד היצירה בצילום יוענק לשבתאי פינצ'בסקי (נ. 1986), יצירתו של פינצ'בסקי מגלמת יחס מיוחד למקום בו היא נוצרת וקשורה בסוגיות פוליטיות וחברתיות עדכניות. זיקתה לזמננו נובעת גם מהבחירות הצורניות והטכנולוגיות המתקדמות בהן האמן עושה שימוש תדיר. פינצ'בסקי מציג נופים שונים מן הארץ ומקומות קדושים בירושלים דרך שימוש מתוחכם בחומרים דיגיטליים מן הרשת בשילוב חומרים ארכיוניים עלומים, וכל זאת, תוך הטמנת נקודת מבטו הביוגרפית באופן מקורי ונגיש.

פרס יעקב פינס לאמן הדפס ישראלי יוענק לשרון פוליאקין (נ.1964) שרון פוליאקין היא אחת מאמניות ההדפס הבולטות בארץ בשני העשורים האחרונים. ביצירתה המגוונת היא בוחנת את חיוניות המדיום בעיניים עכשוויות. באופן יוצא דופן פוליאקין החלה את דרכה בתחום ההדפס, וממנו המשיכה אל הציור והפיסול. המומחיות והניסיון העשיר שצברה במהלך 19 שנות עבודתה כדפסית-אמנית בסדנת ההדפס בירושלים ניכרים בעבודותיה.

השופטים: רונית שורק, אריק קילמניק, ג'ודי פינס-ויינגרוד

מענק סנדברג למחקר בתחומי העיצוב יוענק ליפעת קינן-גיא (נ.1975) הצעת המחקר עוסקת בבחינת התפתחותה של שפה עיצובית במחלקה לפיזיותרפיה בבית החולים הדסה הר-הצופים. דרך בחינת החפצים והאינטראקציה הנוצרת באמצעותם בין המטפל למטופל, שואפת קינן-גיא לזהות ולנתח מאפיינים חזותיים ופונקציונליים בשאיפה להבנה כוללת של השלכות השפה העיצובית על התהליך השיקומי שתתרום לקידום הטיפול באמצעות העיצוב.

השופטים: אמנון בר-אור, ארז גביש, דיויד גוס

פרסי מוזיאון ישראל, ירושלים לאמנות ולעיצוב לשנת 2018 יוענקו בטקס חגיגי בגלריה לאמנות ישראלית, במוזיאון ישראל, ירושלים ביום שלישי, 12.2.19 בשעה 18:30 בערב. באירוע ישא דברים המחזאי, הבמאי והסופר יהושע סובול על אמנות בסכנה.


בין קין התנכ"י לאודיסאוס היווני: תערוכה חדשה במוזיאון ישראל תציג את "קללת הנוודים"

רמברנדט, בנג'מין וסט, אבל פן, גוסטב דורה, ז'ן-לאון ז'רום ועוד בתערוכה חדשה במוזיאון ישראל שעוסקת בדמותו של הנווד. "הנווד היה מאז ומעולם חלק מהחברה, גם אם פעל בשוליה", מסבירה אוצרת התערוכה "ההלך והדרך"
אוצרת: שלומית שטיינברג. 6 בפברואר 2019 עד 31 דצמבר 2019

"היהודי הנודד", "הבן האובד" ו"ההולנדי המעופף" עומדים במרכזה של תערוכה חדשה במוזיאון ישראל. דמויות אלו של ההלך בדרכים והנודד בים מוכרות ואהודות באמנות האירופית מאז ימי-הביניים והן מופיעות בתערוכה בציורי-שמן של אובר רובר, ז'ן לאון ז'רום, בנג'מין וסט ואבל פן, ולצידם, בהדפסים של רמברנדט, גוסטב דורה, אפרים משה ליליין, ומיכאל סגן-כהן.  

לכאורה, אין דבר משותף בין קין התנכ"י לבין גיבור האודיסאה היווני אוֹדיסֶאוּס, ואולם על שניהם נגזרו חיי נוודות בצו אלוהי: קין, על שום שהרג את אחיו הבל; והוא סומן באות שיזהיר את כל רואיו כי הוא נענש על מעשה נורא שעשה. אודיסאוס, שעורר את זעמו של אל הים פּוּסֶידוֹן בתככיו ובתחבולותיו במלחמת יוון-טרויה, מנסה לשוב לביתו בתום המלחמה והנה הוא נסחף בספינתו באגן הים התיכון ועוגן כ-10 שנים בכל מקום חוץ מבביתו שבאיתָקָה. שתי דמויות מיתיות אלה הן אבות-טיפוס לנוודים בתערוכה - ביבשה ובים .  

גם לדמותו של הנווד המפורסם מכול, "היהודי הנודד", מיוחד מקום בתערוכה ובהמשכה נבחנת דמותם של יורדי ים מקוללים, כמו הספן הזקן המוכר מהפואמה של קוֹלרידג' הבריטי וספינת הרפאים "ההולנדי המעופף" שווגנר הקדיש לה אופרה. את התערוכה חותם "הבן האובד" מהברית החדשה. שלא כמו ברוב הסיפורים האחרים, המשל שמגולל את סיפורו מסתיים בשיבה המנחמת הביתה.  

שלומית שטיינברג, אוצרת התערוכה: "הנווד מוגדר באמצעות נדודיו, בלי קשר לנקודת המוצא או לסיום מסעו. לכן יתוארו הֲלָכים לא פעם נכנסים למעבה יער אפלולי או צועדים אל עבר הר גבוה ולא מיושב. מזהים אותם בגדיהם המרופטים, מקל ארוך, צרור דל וכובע רחב שוליים. תופעה מעניינת היא שלרוב אין נוודות-נשים בתיאורים. האמנים לא העלו על דעתם שאישה תקבל על עצמה גורל שכזה ובוודאי לא העריכו שתוכל לעמוד בקשיי הדרך". עוד מסבירה שטיינברג כי התערוכה מבטאת את הניגוד לבורגנות "לבורגנים הבית הוא הכול, ואין סיבה לנטוש אותו, ולעומתם, הנוודים הם חסרי הבית, חסרי הרכוש וחסרי התקווה. החברה זקוקה ל'אחרים' הללו כדי לאשש את הנורמטיביות שלה". 


בפעם הראשונה ב-4 עשורים: יצירותיו של האמן החשוב אריה ארוך מוצגות בתערוכה חדשה במוזיאון ישראל

בגיל 87 חוזר האוצר חתן פרס ישראל יונה פישר לאצור תערוכה של האמן החשוב והמשפיע אריה ארוך. בתערוכה יוצגו מבחר מיצירותיו של ארוך, מקורות השראתו וכן עבודות של אמנים ישראלים מובילים שהושפעו מדרכו, ובהם רפי לביא, ציבי גבע ועדו בר-אל

אריה ארוך: צורת הדבר

אוצרים: יונה פישר ואמיתי מנדלסון. פתיחה לקהל: 4.1.19

"יש להתמסר ל'איך' שבציור, לאהבת מגע המכחול, לאהבת העשייה, השרבוט והקווים הקטנים", כך תיאר האמן החשוב אריה ארוך את תהליך היצירה. לראשונה מאז התערוכה הרטרוספקטיבית "אריה ארוך: זמנים, מקומות, צורות", שהוצגה במוזיאון ישראל בשנת 1976, תיפתח בשבוע הבא תערוכה שתציג מבחר מיצירותיו של האמן החשוב והמשפיע, ואוצרים אותה יחד יונה פישר, מדור האוצרים המייסדים של מוזיאון ישראל,  וד"ר אמיתי מנדלסון, אוצר בכיר לאמנות ישראלית במוזיאון.  

ארוך (1908 – 1974) שילב ביצירתו המגוונת את רוח המופשט הלירי הצרפתי עם השפעות הפופ האמריקאי יחד עם הקשרים אוטוביוגרפיים, ספרותיים וכאלו הלקוחים מהעולם היהודי. שפתו המקורית היתה מורכבת משרבוטים כמו-ילדיים, מחפצי יום-יום ומצורות שאינן מופשטות במובן הרגיל של המילה, אלא מייצגות דבר מה בעולם שקשה לתמללו, והיא הייתה בעלת השפעה מכרעת על דור האמנים הצעירים של שנות ה-60 וה-70, ובהם רפי לביא, עדו בר-אל וציבי גבע.

לדברי ד"ר אמיתי מנדלסון: "השפעתו של ארוך על האמנות בארץ בשנות ה-60 וה-70 היתה עצומה והיא נמשכת עד היום. העבודה המשותפת עם יונה פישר, שליווה את ארוך לאורך השנים ושהגדיר במובנים רבים איך אנחנו מבינים את האמנות שנוצרה כאן, היתה חוויה מיוחדת במינה שהולידה תערוכה המגשרת בין העבר להווה. שיתוף הפעולה של פישר עם המוזיאון מעיד על המשכיות בין-דורית ועל המחויבות של המוזיאון לאמנות ישראלית היסטורית החוצה זמנים ותקופות".

התערוכה מוצגת בגלריה על-שם חגית לאלו בתצוגת הקבע של האמנות הישראלית ותלווה בהמשך בספר - הוצאה מחודשת ומורחבת של קטלוג התערוכה הרטרוספקטיבית של ארוך שאצר יונה פישר במוזיאון ישראל ב־ 1976. בתערוכה מוצגות בעיקר עבודות מסוף שנות ה־ 60 ועד מות האמן, ולצידן - בשולחנות התצוגה - מקורות ההשראה המגוונים שלו. מחוץ לאולם אפשר לראות מבחר מיצירותיו הידועות, כגון "רחוב אגריפס", "הנציב העליון" ו"בחנותו של ראצ'יק", ועבודות של אמנים שהושפעו ממנו או עבדו במקביל אליו - ובהם אביבה אורי, רפי לביא, ציבי גבע ועדו בר-אל - והן מדגימות את המשכיות השפעתו של ארוך על האמנות הישראלית ואת מקומו החשוב בתולדותיה.