Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
הודעות לעיתונות 2018

הודעות לעיתונות 2018


יצירות המופת של האוונגרד הרוסי ואמנות מצונזרת בתערוכה חדשה במוזיאון ישראל
"הניצחון על השמש: גלגולו של האוונגרד הרוסי"


אמנות פורצת דרך, אמנים נועזים שמנהלים חיים כפולים כדי ליצור בלי מגבלות של נאמנות לשלטון, ויצירה נוקבת ואירונית שמגיחה עם התמוטטות ברית-המועצות  – כל אלה עומדים במרכז תערוכה חדשה במוזיאון ישראל ובה מיטב יצירות-המופת מהאוונגרד הרוסי של תחילת המאה ה-20 ועד ימינו
28 דצמ' 2018 - 10 יוני 2019
אוצרת: טניה סירקוביץ'

בדצמבר 1962 נכנס מנהיג ברית המועצות, ניקיטה חרושצ'וב לאולם התצוגות המרכזי מַאנֶז' במוסקווה והחל לצעוק על האמנים בגסות רוח. חרושצ'וב כילה את חמתו ביצירות משום שגילמו ניתוק מן השלטון והכריז כי הן אנטי-סובייטיות. מכאן ואילך התהדק הפיקוח של השלטון על האמנות, ומאמנים רבים נמנעה הזכות להציג את עבודותיהם. התערוכה "הניצחון על השמש: גלגולו של האוונגרד הרוסי" שתיפתח במוזיאון ישראל בדצמבר הקרוב מספרת את סיפורה של אמנות המופת הרוסית שתחילתה באוונגרד הרוסי פורץ הדרך והמשכה באמנות המחתרתית שנוצרה מתחת לאפו של השלטון הסובייטי.

התערוכה נפתחת במהפכה האמנותית שהציג קזימיר מלוויץ',  מגדולי אמנות האוונגרד בעולם. מלוויץ' רצה לבטא את הרוח המהפכנית באמצעות אמנות מופשטת. השינוי הרדיקלי בתפיסת האמנות, ייצוג המציאות על-ידי שימוש בצורות גאומטריות פשוטות, כגון משולש, עיגול, צלב וכמובן הריבוע השחור - שיטה שהוא כינה 'סוּפּרֶמָטיזם' -  בא בעקבות הרצון שלו לשינוי בחברה. העבודות הראשונות המוצגות הן ציורים סופרמטיסטיים שלו ומתווים שיצר לאופרה "הניצחון על השמש", בהם גם מתווה למה שהפך לימים לסמלו הרדיקלי והמהפכני ביותר של האוונגרד – הריבוע השחור. בתערוכה מוקרנת גם האופרה ששוחזרה לאחרונה, נאמנה למקור. עם התבססות המשטר הקומוניסטי החלה מערכת הפיקוח והצנזורה של סטלין להגביל את חופש היצירה, והאוונגרד לא זוהה עוד עם השלטון החדש. את מקומו תפס הריאליזם הסוציאליסטי, שהיה לסגנון הרשמי היחיד משנות ה-30 ועד התפוררות ברית-המועצות ב-1991.

בלב התערוכה מובאת האמנות המחתרתית שנוצרה במקביל לסגנון הרשמי, אבל רק משנות ה-60, לאחר מות סטלין. איליה קַבָּקוֹב, אריק בּוּלאטוֹב, מיכאיל גרובמן, ולדימיר ינקילבסקי, ויטאלי קוֹמאר ואלכסנדר מֶלַמיד פעלו במחתרת משנות ה-60 עד ה-80 ועוררו עניין במערב. דיפלומטים ועיתונאים זרים העבירו להם בחשאי ספרים וכתבי-עת מערביים והבריחו את עבודותיהם אל מחוץ לגבולות ברית-המועצות; אחד המיצבים המרכזיים שיוצגו בתערוכה במוזיאון ישראל הוברח למערב מתחת לאפם של השלטונות הסובייטיים במסווה של רהיט. עוד מובאות יצירות שהוצגו בבתים פרטיים ושמען עבר מפה לאוזן, כן מוצג כתב-העת אה-יה, ששקדו עליו בסתר אמנים בברית-המועצות, והוא הודפס בשנות ה-70 וה-80 בפריז ועוד. 

את התערוכה חותמות עבודות של אמנים עכשוויים שנוצרו מאז שלהי שנות ה-80, אחרי הסרת ההגבלות, ברוסיה בת ימינו. תהליכי הליברליזציה ותחושת החופש שפשתה במדינה מסוף שנות ה-80 העניקו לאמני התקופה הזדמנות ליצור בלי לחשוש מהשלטון. יצירות של נציגי הדור הזה, כגון אנדריי פיליפוב, פבל פֶּפֶּרְשְׁטֵין וואדים זכארוב, מאירות קשת רחבה של תגובות כלפי מסורת האוונגרד באמנות הרוסית היום – רפלקסיביות, אירוניה ואף ביקורתיות - וחושפות את העניין הרב שהאוונגרד ההיסטורי מוסיף עדיין לעורר. 

פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "ב"ניצחון על השמש" אפשר לראות זיקה מעניינת בין האומץ האמנותי פורץ הגבולות של אמני האוונגרד של תחילת המאה ה-20 לאומץ האישי של אמני אמצע המאה שיצרו במחתרת אמנות שתכניה נגדו את האידאולוגיה של המשטר. ניסיונות של השלטון להתערב ולצנזר אמנות קיימים משחר האנושות והתערוכה ממחישה את חשיבותה של אמנות חופשית ובלתי מתפשרת שאינה מתאימה עצמה לגחמות השלטון". 

טניה סירקבויץ', אוצרת התערוכה: "לראשונה בישראל מוצגת תערוכה החושפת את קשת התופעות האמנותיות ברוסיה – מאוונגרד לאנדרגראונד והשלכותיהם העכשוויות -  בדגש על אמני מפתח מדורות שונים. שיתוף-הפעולה הנדיב שהמוזיאון זכה לו ממוסדות-עמיתים - כגון הגלריה הממלכתית טרטיאקוב במוסקווה, מוזיאון הארמיטאז' בסנקט פטרסבורג ומרכז פומפידו בפריז - ומאספנים פרטיים, ובראשם האמן והאספן מיכאיל גרובמן שחי בתל-אביב, פתח פתח לייצוג נאה של קשת התופעות הרחבה שהצמיחה התקופה". 


מפגש פסגה: מוזיאון ישראל והספרייה הלאומית יציגו לראשונה מבחר נדיר של כתבי הרמב"ם מרחבי העולם

תערוכה חדשה שתיפתח במוזיאון ישראל תציג את חתימתו המקורית של הרמב"ם ועוד שורה של כתבי-יד נדירים מן המאה ה-12 עד ה-15 שיגיעו לירושלים ברכבת אווירית ממוסדות יוקרתיים מרחבי העולם. התערוכה היא חלק ממיזם משותף של המוזיאון ושל הספרייה הלאומית הכולל גם תערוכה של כתבי הרמב"ם בדפוס "מראשית הדפוס ועד עידן הדיגיטל" וכנס בינלאומי שייערכו בספרייה הלאומית בירושלים החל ב-11.12.18

הרמב"ם - פילוסוף, רופא, פוסק הלכה ומנהיג חוצה קהילות בן המאה ה-12 – הוא מענקי הרוח של העולם היהודי. מפעלו הנגיש את ההלכה לציבור הרחב, הגותו גישרה בין הפילוסופיה הכללית למחשבה היהודית ועסקה גם בתזונה וברפואה מונעת. עד היום לומדים את כתביו בחוגים אקדמיים, רבניים ופופולריים.

בדצמבר הקרוב יציגו מוזיאון ישראל והספרייה הלאומית מיזם משותף שמטרתו להאיר את מקומו של הרמב"ם בתרבות היהודית ואת הרלוונטיות שלו להיסטוריה ולחיים היהודיים בימינו.

בתערוכה "לא קם כמשה: הרמב"ם, כתביו וחותמו" שתוצג במוזיאון ישראל ייחשפו המבקרים לחתימתו המקורית והנדירה המאשרת את העותק המוגה של "משנה תורה" ולעותקים מאוירים ממזרח וממערב של "משנה תורה" ושל חיבורו הפילוסופי "מורה נבוכים". כתבי-היד הושאלו למוזיאון ממוסדות יוקרתיים בעולם וביניהם: הספרייה הבריטית, לונדון; מוזיאון מטרופוליטן לאמנות, ניו-יורק; הספרייה האפוסטולית של הווטיקן; הספרייה הלאומית של צרפת, פריז; ספריית הבודליאנה, אוניברסיטת אוקספורד.

בין יצירות-המופת שיגיעו מרחבי העולם שני כרכים של "פירוש המשנה", שנכתב במצרים במאה ה-12, המיוחסים לכתב ידו של הרמב"ם, בהשאלת הספרייה הלאומית וספריית הבודליאנה שבאוניברסיטת אוקספורד, ו"משנה תורה" מאויר ומפואר שהועתק בספרד או בפרובנס במאה ה-14, בהשאלת הספרייה הלאומית, ירושלים.

התערוכה תיפתח ב-11.12.18 ותינעל ב-28.4.19

מנכ"ל מוזיאון ישראל פרופ' עידו ברונו: “התערוכה מהווה הזדמנות יוצאת דופן להיחשף לכתבי היד החשובים ביותר של הרמב"ם שמגיעים לראשונה למוזיאון ישראל. אוצרות התרבות האדירים האלה, המלווים בתצוגה מיוחדת של פרקי חייו, מאפשרים למבקר התבוננות מעמיקה בהשפעתו המקיפה של פילוסוף, איש אשכולות, מדען, רופא, חוקר ומנהיג, מאז ימי הביניים ועד ימינו”.

עם פתיחת התערוכה במוזיאון ישראל, תערוך הספרייה הלאומית כנס מיוחד שיוקדש לרמב"ם בהשתתפות בכירי החוקרים וההוגים בארץ ובעולם. בין משתתפי הכנס שיתקיים בימים שלישי-חמישי (11-13.12. 18): פרופ' משה הלברטל, פרופ' מנחם בן ששון ופרופ' ליאורה בטניצקי.  כמו כן יתקיימו במהלך הכינוס שיחות ומפגשים בנושאים אקטואליים בין אנשי רוח, ביניהם ד"ר מאיר בוזגלו וד"ר מיכה גודמן שידברו על "הרמב"ם מול אתגרי מדינת ישראל" או פרופ' סרי נוסייבה ופרופ' שרה סטרומזה שישוחחו על "להיות פילוסוף בעולם המוסלמי".

את הכינוס יפתח נשיא בית המשפט העליון (בדימוס) השופט אהרון ברק בהרצאה "היילכו שניים - פרשנות משפטית ופרשנות הלכתית", שתעסוק במתח שבין ספר החוקים של מדינת ישראל למשפט העברי.

הספרייה הלאומית, המבקשת להנגיש את כתבי-היד החשובים של הרמב"ם שבאוספיה ולשם כך היא סורקת אותם, תציג את התערוכה "לא קם כמשה: מראשית הדפוס ועד עידן הדיגיטל" ובה ספרים נדירים כגון: דפוס ראשון של "פירוש המשנה", תרגומים ללטינית של כתבי הרמב"ם מראשית ימי הדפוס, מסמכים המתארים את חגיגת 800 שנה להולדת הרמב"ם בספרד ובמצרים ועוד.

יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, דוד בלומברג: "לכבוד הוא לספרייה הלאומית להציג במוזיאון ישראל, הנודע באוספיו המרשימים והגדולים, את כתב-היד של פירוש המשנה שבבעלות הספרייה הלאומית וכתבי-יד נוספים שלה". בלומברג גם ציין את תרומת "קרן מיימונידס" שפעילותה ותרומתה מאפשרים לשני המוסדות הלאומיים לקרב את הציבור הרחב אל הרמב"ם - מן האישים החשובים והנערצים ביותר ביהדות, מגדולי הפוסקים בכל הדורות ומחשובי הפילוסופים בימי-הביניים שהיה גם איש אשכולות, מדען, רופא, חוקר ומנהיג.


תערוכה המוצגת במוזיאון ישראל הביאה לחשיפתה של טבעת שהעניק זיגמונד פרויד לתלמידו ושקיומה נשמר עד היום בסוד

בצעד נדיר יצרף מוזיאון ישראל מוצג נוסף לתערוכה תוך כדי הצגתה. הטבעת המשובצת בחותם מהתקופה הרומית הייתה שייכת קרוב לוודאי לאחד התלמידים המקורבים ביותר לפרויד, חבר בוועדה הסודית שלו, והיא תגיע היישר מלונדון לתערוכה "פרויד שר הטבעות" המוצגת במוזיאון. הדמות החרוטה על האבן היא כנראה דמותו של היפוקרטס, שנחשב לאבי הרפואה המודרנית

מיום שלישי 11.12.18 תוצג במוזיאון ישראל, לראשונה לקהל הרחב, טבעת חותם חדשה שנתגלתה באנגליה. הטבעת תצטרף אל שש הטבעות המוצגות בתערוכה "פרויד שר הטבעות" שנפתחה ביולי האחרון בירושלים. היא משובצת בחותם מהתקופה הרומית, ובדימוי החרוט בה נראית דמותו של גבר מזוקן, ככל הנראה היפוקרטס, הרופא היווני בן המאה ה-5 לפני הספירה.

הטבעת, שמסרה למוזיאון ישראל הפסיכואנליטיקאית האנגלייה אירמה ברנמן-פיק, שייכת ככל הנראה לארנסט ג'ונס - מהתלמידים המקורבים ביותר לפרויד וחבר בוועדה הסודית שלו - או לאשתו קתרין. מרווין, בנם של הזוג, הכיר את  הפסיכואנליטיקאית במקרה, כששמר על הכלב שלה, ומאז היו לחברים קרובים והוא העניק לה בשנות ה-90 את הטבעת של הוריו. כשדבר התערוכה על טבעותיו של פרויד הגיע לאוזניה של ברנמן-פיק היא הסכימה להשאיל את הטבעת למוזיאון ולחשוף את סיפורה.

נדירות הפעמים שבהן נוספים ממצאים חדשים לתערוכה בזמן הצגתה, אך במקרה של "פרויד שר הטבעות" היתה ציפייה שהתערוכה תביא לגילוי טבעות חדשות. "סיפור הטבעות של פרויד נותר עלום שנים רבות, ומאז שנודע דבר חבורתו הסודית במסגרת התערוכה, היה זה רק עניין של זמן עד שיצוצו עוד טבעות", כך לדברי מורג וילהלם, אוצרת התערוכה. ואכן, מאז פתיחת התערוכה התגלו עוד שש[!] טבעות חדשות, ששמורות בידיים פרטיות וגורלן לא היה ידוע קודם. אלה מצטרפות לשש שכבר מוצגות ויחד עוזרות להשלים עוד חלק בתצרף המרתק של ראשית ימי החברה הפסיכואנליטית.

על המשמעות הסמלית של הטבעת מסבירה מורג כי את זהות הדמות החרוטה באבן הטבעת קשה לקבוע בוודאות, ואולם סביר להניח שהגבר המזוקן - מצחו חרוש קמטים וצדעיו עטויי שיער - הוא היפוקרטס, הרופא היווני שנחשב אבי הרפואה המודרנית. בכתבים המיוחסים לו נדונה מחלה, שמקורה בנדידת הרחם. זו היתה מוכרת כבר מן האלף ה-2 לפני הספירה מפפירוסים שהתגלו במצרים, אולם מקובלת לייחס את המצאת שמה – היסטריה – להיפוקרטס. אלפי שנים היתה המחלה שם נרדף לשלל תסמינים והתנהגויות חריגות שהופיעו אצל נשים. ראשוני הפסיכואנליטיקאים ראו בה דווקא הפרעה פסיכולוגית הנובעת מטראומה. כיוון שההיסטריה היתה במוקד התעניינותם, אין זה מפתיע שדמותו של הרופא הקדום נבחרה להתנוסס על אחת הטבעות שהעניק פרויד למקורביו. כך תרמו מחקריהם של הפסיכואנליטיקאים להפרכת דעה קדומה שגרמה לאפליית נשים ולהזנחתן.

לעמוד התערוכה

 

טבעת–חותם מגולפת בדמותו של היפוקרטס(?), התקופה הרומית' קרניאול ושיבוץ מודרני בזהב, שאילה מאת אירמה ברנמן פיק, לונדון

 


מחושך לאיור: חגיגת חנוכה במוזיאון ישראל עם זאב אנגלמאייר, אורי פינק, מישל קישקה ושי צ'רקה  - הכניסה למוזיאון לילדים חינם*

גדולי המאיירים בישראל יגיעו בחנוכה הקרוב למוזיאון ישראל בירושלים כדי להנחות סדנאות איור מיוחדות לילדים. עוד מוצעים לכל המשפחה: מופע מוזיקלי ייחודי המשלב טכנולוגיה, אורות ולהטוטים, תערוכת אמנות אינטראקטיבית ושלל פעילויות מיוחדות לחנוכה

מוזיאון ישראל יפתח את שעריו בחג החנוכה הקרוב לכל המשפחה עם שפע של פעילויות  יצירה איכותיות ומהנות. בתערוכה "בינינו" ישתתפו המבקרים במיצגים הבוחנים קשרים אישיים בעידן הרשתות החברתיות, בהכנסת אורחים וירטואלית ובמסיבת רחוב.

במיוחד לכבוד החנוכה יארח המוזיאון את "קולו אור" במופע קונטרול פריק מקורי ומלא הומור המשלב במורכבות טכנולוגית מוזיקה חיה, להטוטי קרקס, משחקי תאורה והקרנת וידאו. בנוסף ייערכו באגף הנוער סדנאות חנוכה להכנת נרות שמן, שעות-סיפור מיוחדות לחג בספריית האיור ועוד.

מפגשים (לילדים מגיל 8 ומעלה) עם מאיירים מובילים ולאחריהם סדנת אמנות בהנחייתם יתקיימו בכל ימי החג מ-10:30 בבוקר ועד 13:00  בצהריים:

מישל קישקה, יום ג', 4 בדצמבר
זאב אנגלמאיר, יום ה', 6 בדצמבר
אורי פינק, יום א', 9 בדצמבר
שי צ'רקה, יום ב', 10 בדצמבר

* הכניסה לילדים בימי החג - חינם; ההשתתפות בסדנאות המאיירים - 25 ש"ח לילד

בואו ללבוש את בגדי העילית של ישראל מכל הזמנים

מוזיאון ישראל משיק אפליקציה ייחודית שתאפשר לכם ללבוש את המוצגים. בעזרת האפליקציה "זיקית" תוכלו לצלם את הבגדים המככבים בתערוכת האופנה הישראלית הראשונה בארץ "מקום לאופנה" ולראות את עצמכם בבגדי המעצבים הישראלים הגדולים. את התוצאה תוכלו להקרין על מסך מיוחד בתערוכה ולשתף ברשתות החברתיות.

סדנאות חנוכה  

נרות שמן בתבנית, כמו בימי קדם
10:00 - 15:00 | ​15 ש"ח | לבני 6 ומעלה

כד חנוכה או שני פרצופים?!
בסדנת המיחזור, בהשראת התערוכה 'בינינו' שבאגף הנוער
10:00 - 15:00 | 15 ₪

מנהרת הזמן

סרט הנפשה בעקבות המגילות הגנוזות
מדי שעה | באודיטוריום היכל הספר | בלי תשלום נוסף
א', ב', ד' 10:30 – 16:30 | ג' 10:30 – 19:30 | ו' 10:30 – 13:30

לפרטים נוספים: יעל אדליסט, דוברת מוזיאון ישראל, נייד: 052-3583561


5.11.18

הצלמת האמריקנית אליסון רוסיטר היא זוכת פרס שפילמן למצוינות בצילום לשנת 2018

הפרס, בסך 40 אלף דולר, מוענק מטעם מוזיאון ישראל, ויוחד השנה לרעיון "התצלום האחרון"

צוות השופטים של פרס שפילמן למצוינות בצילום, המוענק מדי שנתיים מטעם מוזיאון ישראל, בחר באמנית האמריקנית אליסון רוסיטר לזוכת הפרס לשנת 2018, מבין 66 אמנים שהציעו 38 מוסדות שונים בעולם. ציונים לשבח הוענקו לאמנים: רפאל מילאה (פולין), נואמי גודאל (צרפת), דור גז (ישראל) ואיוואן בוקארה (מרוקו). הפרס בסך 40 אלף דולר יוחד השנה לרעיון "התצלום האחרון", מתוך מחשבה על מקומם של תצלומים ושל חומר צילומי בכלל בעידן הנוכחי של ייצוגים וירטואליים ושל העברה מיידית של מידע חזותי.

רוסיטר נולדה ב-1953 בג'קסון, מיסיסיפי, ופועלת כיום בניו-יורק. בצד היותה צלמת, עבדה רוסיטר שנים רבות כמשמרת-צילום, והדבר ניכר ביצירתה האמנותית: בסוף שנות ה-90 היא החלה להתמקד ביצירת הדפסים צילומיים בלי מצלמה. עבודתה העדינה והמוקפדת מבוססת על ניסויים עם נייר-צילום שפג תוקפו משנים מסוימות וממדינות שונות. רוסיטר מפיחה חיים בהיסטוריות העלומות של החומרים המיושנים הללו, בחשיפה מחודשת שלהם בחדר החושך וביצירת שפה מינימליסטית ייחודית אשר זוכה באחרונה להערכה רבה בעולם.  

ועדת השיפוט של הפרס בחרה ברוסיטר בשל המקוריות והכנות המאפיינות את מלאכתה האמנותית ואת המסגרת המושגית של יצירתה; בשל יכולתה למצוא מקום חדש ליצירה אנאלוגית בעידן הדיגיטלי; בשל מחשבתה הביקורתית על ההיסטוריה החומרית של הצילום כחלופה להיסטוריה גלובלית; בשל מחויבותה לשאלות הדחופות על תנאי הצילום בימינו; ובשל האסתטיקה הבלתי-מתפשרת שלה ובניית תחביר עשיר וייחודי במסגרת מצומצמת וקשוחה. 

חברי ועדת הפרס לשנת 2018 הם: סלינה לנספורד, המנהלת האמנותית של פוטו-פורום פרנקפורט; קרולינה לבנדובסקה, אוצרת צילום במרכז פומפידו פריז; פלמה פשאזי, שהקימה את המרכז לאמנות עכשווית בטיראנה, אלבניה; ורדית גרוס, מנהלת ארטפורט, תל אביב; ד"ר נועם גל, אוצר וראש המחלקה לצילום במוזיאון ישראל.

פרס שפילמן במוזיאון ישראל, ירושלים

פרס שפילמן למצוינות בצילום מוענק אחת לשנתיים מאז 2010. את הפרס יזמו משפחת שפילמן ומכון שפילמן לצילום בשיתוף עם מוזיאון ישראל, מתוך הכרתם המשותפת בתחום הצילום כמדיום מוביל בתרבות בת זמננו, ובמטרה לעודד יצירה חדשה ומקורית בתחום זה.

הפרס, בסך 40 אלף דולר, מוענק מדי שנתיים על פי החלטתה של ועדת שופטים המונה חמישה מומחים בינלאומיים בשדה האמנות והצילום. הוא נועד לתמוך בפרויקטים עכשוויים בצילום הנוגעים בשאלות היסוד של האדם, החברה והאמנות. בעבר זכו בפרס האמנית הישראלית מיכל היימן, האמן הטורקי סרווט קוצ'יג'יט, החוקר והאוצר האמריקאי ג'ון ג'ייקוב והאמנית האמריקאית ליסה אופנהיים.

מצורפת תמונת הזוכה. קרדיט: Michelle Kloehn

דוברת מוזיאון ישראל: יעל אדליסט, נייד: 052-3583561

 


נחשפה כתובת אבן בת 2000 שנה המציינת לראשונה את שמה המלא של ירושלים

הכתובת תוצג לציבור הרחב ממחר במוזיאון ישראל, ירושלים, במסגרת תצוגה חדשה של ממצאים מיוחדים מהבירה. היא נחשפה במהלך חפירות ארכאולוגיות של רשות העתיקות סמוך לבנייני האומה
9 באוקטובר 2018

תגלית מרגשת מירושלים הוצגה לראשונה היום (ג) במסיבת עיתונאים של רשות העתיקות ומוזיאון ישראל: כתובת אבן יחידה במינה מתקופת בית שני (המאה ה-1 לפני הספירה), המציינת את שמה של ירושלים באותיות עבריות בכתיב מלא, כפי שהוא מוכר בימינו.

הכתובת נחשפה בחורף האחרון ליד בנייני האומה בירושלים, בחפירה שניהלה ארכאולוגית רשות העתיקות דנית לוי לפני סלילת כביש חדש, ביוזמת מוריה -החברה לפיתוח ירושלים, ובמימונה. במהלך  החפירה נחשפו יסודות מבנה מהתקופה הרומית שנתמך בחוליות עמודים. גולת הכותרת היתה חוליית עמוד אבן עגולה, ששולבה במבנה הרומי בשימוש חוזר, ועליה כתובת ארמית באותיות עבריות, האופייניות על פי צורתן לימי הבית השני, סביב ימי שלטונו של הורדוס. וזו לשון הכתובת:

חנניה בר
דודלוס
מירושלים

 

פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל: "כבן העיר ירושלים, אני חש התרגשות גדולה בקריאת הכתובת הזו שנכתבה לפני 2,000 שנה, במיוחד כאשר מדובר בכתובת שנגישה לכל ילדה וילד שלמדו לקרוא בשפה חיה, שעושה שימוש באותו הכתב מזה למעלה מאלפיים שנה. שיתוף הפעולה החשוב והמעניין בין רשות העתיקות לבין מוזיאון ישראל, שבא לידי ביטוי גם בטיפול ובהצגת ממצאים חדשים, מאפשר לציבור הרחב להיחשף לתגליות החשובות מכל רחבי הארץ ולהכיר את התרבויות העתיקות שהתפתחו בישראל במרוצת הדורות".

 

ארכאולוג מרחב ירושלים ברשות העתיקות ד"ר יובל ברוך, ופרופ' רוני רייך מאוניברסיטת חיפה, אשר קראו וחקרו את הכתובת, מציינים כי "כתובות מימי הבית הראשון והשני המציינות את השם ירושלם / ירושלים נדירות ביותר". לדבריהם "נדיר אף יותר הוא ציון השם ירושלים בכתיב המלא כפי שמקובל לכתוב בימינו, ולמעשה, זוהי כתובת האבן היחידה מתקופת הבית השני המוכרת במחקר, המציינת את השם ירושלים בכתיב מלא. מופע כזה מוכר פעם אחת בלבד בתקופת בית שני, על מטבע מימי המרד הגדול ברומאים (66-70 לספירה). נדירות השם בכתיב המלא עולה גם מן המקרא, ששם העיר מופיע בו 660 פעם, ורק ב-5 מקרים, מאוחרים יחסית, הכתיב מלא (ירמיהו כו:יח; אסתר ב:ו; דה"ב כה:א; דה"ב לב:ט; דה"ב כ"ה:א)".

לדברי דודי מבורך, אוצר בכיר לארכאולוגיה במוזיאון ישראל: "ההקשר הארכאולוגי של הכתובת אינו מציע פתרון לשאלה באיזה מבנה שובצה הכתובת במקור, או מי היה חנניה בן דודלוס – אך סביר להניח שהיה קדר אומן, בן לקדר אומן, שאימץ לעצמו כינוי מן המיתולוגיה היוונית, בעקבות דידאלוס, האומן האגדי. מעניין שבחר להוסיף לייחוסו המשפחתי גם את מוצאו מירושלים השכנה".  

באזור בנייני האומה, שם התגלה הממצא הייחודי, מתנהלות חפירות לאורך שנים ארוכות, בשנים האחרונות על ידי דנית לוי ורון בארי – הן חשפו, צעד אחר צעד, אתר שהתמחה בייצור כלי חרס המתוארך מימי הממלכה החשמונאית ועד לתקופה הרומית המאוחרת -  במשך כ 300 שנה ברצף. לדברי דנית לוי, "זהו האתר העתיק הגדול ביותר לייצור מוצרי חרס באזור ירושלים". בסוף תקופת הבית השני, ובמיוחד בימי שלטונו של הורדוס, התרכזו מפעיליו בעיקר בייצור כלי בישול. מתקני הייצור נמצאו פזורים ברחבי האתר, והם אורגנו ביחידות ייצור שכללו כבשנים, בריכות להכנת טין, מאגרי מים מטויחים, מקוואות וחללים לעבודה לייבוש ולאחסון התוצרת. לצד השטח שבו פעלו מתקני הייצור, התפתח כפר קטן שפרנסתו התבססה על ייצור כלי החרס. התוצרת שווקה בכמות גדולה לאוכלוסייה בירושלים וסביבותיה ולבאים בשעריה, ואף לעולי הרגל היהודים שפקדו את העיר. לאחר חורבן ירושלים בשנת 70 לספירה, שב בית היוצר לפעילות מצומצמת ובראשית המאה ה-2 לספירה, הלגיון העשירי הרומי הקים במקום בית יוצר חדש לייצור המוני של מוצרי בנייה מחרס – רעפים, לבנים וצינורות וכלי מטבח, כלי שולחן וכלי אגירה האופייניים לצבא הרומי. כבשני הלגיון ומוצרי בית היוצר מוצגים במרתף מרכז הקונגרסים בבניני האומה ובמוזיאון ישראל.

לצד הכתובת הנדירה יוצגו לציבור כבר ממחר במוזיאון ישראל שני פריטים מרתקים: כתובת פסיפס יוונית, מן המאה ה-6 לספירה, שנחשפה סמוך לשער שכם, המנציחה בנייה של מבנה ציבורי בירושלים בתקופה הביזנטית - ככל הנראה אכסניה -  על ידי הקיסר יוסטיניאנוס ואב מנזר בשם קונסטנטין. שניהם מוזכרים יחד גם בכתובת הבנייה של כנסיית הניאה המפוארת, שהתגלתה בחפירות הרובע היהודי בשנות ה-70 ומוצגת במוזיאון זה מכבר. שתיהן עדויות לפיתוח העיר לפני 1500 שנה בידי האימפריה, לקראת הגלים האדירים של עולי רגל נוצריים שהגיעו בתקופה זו לארץ הקודש.

יוצג גם מכסה ארון קבורה מאבן מן המאה ה-1 לספירה ועליו חקוקה כתובת עברית: ".... בן הכהן הגדול...". המכסה נמצא באחוזה כפרית מצפון לעיר והוא עדות נוספת למעמד הגבוה ולעושר של משפחות הכוהנים בימי הבית השני.

המחקר על הכתובת הנדירה יוצג ביום ד' הקרוב בערב הרצאות במוזיאון ישראל, שיפתח את הכנס "חידושים בארכאולוגיה של ירושלים וסביבותיה".

הכנס ייערך למחרת, יום ה' 11.10.18 באוניברסיטה העברית בירושלים, והוא פתוח לציבור. לפרטים 

 


היפוך העולם
חוויה בין לאומית של אמנות ואנשים

מופע מחול בלגי עכשווי מצליח ובמרכזו שקית העוטפת או אולי בולעת בני אדם, מיצג וידאו מהפנט נע על-פי תנועות במרחב, קצב מזרחי, ריקודי דֶבְּקָה וחלפנים ש"קונים" אינטראקציה עם הקהל ● כל אלה משתלבים לאירוע רב-תרבותי חד פעמי סוחף של אמנות ואנשים לרגלי הפסל המוכר "היפוך העולם, ירושלים״

יום שלישי | 21.8 | מהשעה 18:00 | במוזיאון ישראל
כלול במחיר הכניסה; למנויים ולילדים חינם

הפסל "היפוך העולם, ירושלים" של הפסל ההודי-בריטי-יהודי אניש קאפור שניצב ברחבה הגבוהה במוזיאון ישראל כבר הפך לאחד מסמלי העיר ירושלים. צורתו כשל משפך או שעון חול, הוא עשוי פלדה מלוטשת ומשקף למביטים בו את שמי ירושלים ואת שטח המוזיאון - ישירות ובהיפוך - מטפורה לעיר השופעת ניגודים: קודש וחול, שמיימי וארצי, שקט וסערה. הפסל הוא ההשראה לאירוע 'היפוך העולם': תחת כיפת השמיים יוצעו מגוון התרחשויות אמנותיות-תרבותיות מפתיעות - שמשלבות מזרח ומערב, חדש וישן ומסורתי עם מודרני – ויזמנו פרשנויות על החיים בעיר הססגונית, המורכבת ורבת-הפנים.

 
•    הרס (WRECK) - רשימת מינים נכחדים: עבודת המחול המדוברת של האמן הבלגי פייטרו מרולו

שקית פלסטיק ענקית שחורה ענקית נעה בחלל כצייד, בולעת ויורקת בני אדם, כמו לווייתן או מפלצת מיתולוגית. בני האדם, הרקדנים, ספק נעטפים ספק נעלמים בתוכה והם מאוימים ממנה ומרותקים אליה גם יחד. השקית משתלטת על המחשבות, יכולה להיראות לרגעים כמיטיבה אך גם להתגלות כבעלת פנים אחרים.

* עבודת וידיאו של האמנים דניאל זיני ויאיר מוס
שקית הפלסטיק השחורה והגדולה ממופע המחול היא חומר הגלם לעבודת וידאו שתוצג על קיר המוזיאון; זהו אובייקט כסוף עשוי חלקיקים, שמודד באמצעות חיישן את עוצמת הסאונד ברחבה, ומייצר מהמידע שנאסף אלפי תנועות מפותלות ומהפנטות.

* חגיגה אתנית: בקצב הפיוט עם יוני שרון ולהקת המחול ד'או אלקנדיל
מופע וירטואוזי המביא אל קדמת הבימה את האנרגיה, את הכלים ואת המקצבים של המזרח התיכון, שזורים בפיוטים ובשיתוף הקהל. להקת המחול תלמד את המשתתפים צעדי דֶבְּקָה, כך שתיווצר חוויית פולקלור משותפת. את המופע מוביל אמן כלי ההקשה יוני שרון, המופיע בשנים האחרונות בארץ ובעולם.

* חלפני חומר - רועי מעין וארז מעין בשיתוף ענת כ"ץ (מופע בכורה ארצי)
שני "חלפנים", קדר וכוריאוגרף, נושאים על גבם תיקים מלאים "מטילי זהב" עשויים קרמיקה יציעו לאנשים בקהל עסקה: מטיל זהב תמורת פריט מתיקם או מכיסם, שיכול לספר עליהם דבר או שניים. את מעמד ההחלפה מלווים רקדנים שהופכים את עסקת החליפין לטקס חגיגי. הפריטים המוחלפים יהפכו למיצב דינמי שייבנה לעיני הקהל. 

מנהלת אמנותית: נטע כהן
 

 


קיץ קריר במוזיאון:

מוזיאון ישראל מחזיר את חדר הבריחה הגדול בארץ

מוזיאון ישראל פותח את שעריו לילדים בחודש אוגוסט - חינם ● אולמות התצוגה יהפכו לחדר בריחה ענקי בהשראת התערוכה "בינינו" שעוסקת בקשרים החברתיים בעידן הדיגיטלי ● ומה עוד?  - סיורים לכל המשפחה, מתחם הפעלות לילדים, סרטי אנימציה בעקבות המגילות הגנוזות ועוד ועוד
מוזיאון ישראל ממשיך לשנות את חוקי המשחק ומציע הקיץ את "אמנות הבריחה 2.0": תעלומה חדשה מבית היוצר של אשף הקסמים קליוסטרו המתפרשת על כל שטחי המוזיאון. חדר הבריחה שלנו אינו נעול אלא מפוזר בכל רחבי המוזיאון, וכדי לפצחו נדרשת תקשורת בינאישית – נושא תערוכת הקיץ לכל המשפחה "בינינו". בנוסף, המוזיאון יפתח את שעריו חינם לילדים עד גיל 17 (כולל) בכל חודש אוגוסט.
"אמנות הבריחה 2.0" נחשב לדור הבא של חדרי הבריחה. המשחק משלב חידות, פענוח פאזלים ופתיחת דלתות יחד עם סיפור שיסחף את המבקרים במסלול חוצה תקופות ותרבויות ויזמין אותם להתבונן לעומק באוצרות המוזיאון, להתייחס לסיפורים שמאחוריהם ולראות בעין חדשה את מוצגי המוזיאון השונים. ההשתתפות בפעילות  באמצעות מפה מיוחדת שתהווה את הרמז הראשון בדרך החוצה. חדר הבריחה יפעל מ-5 עד 23 באוגוסט, בימים א'-ה', מ-10 בבוקר עד 3 אחה"צ, ובימי ג' עד 5 אחה"צ. זוהי השנה השנייה ברציפות שהמוזיאון מפעיל חדר בריחה בקיץ. בעקבות ההצלחה בשנה שעברה אימץ הרייקסמוזיאום באמסטרדם את המודל והזמין את קליוסטרו ליצור חדר בריחה בגלריות שלו.
לצד "אמנות הבריחה 2.0" יציע המוזיאון מגוון פעילויות לכל המשפחה מסדנאות אמנות, דרך שעת סיפור ועד לסרט אנימציה על עולמן המסתורי של המגילות הגנוזות. בחצר הפעילה שתפעל כל יום בהשראת התערוכה "בינינו" נכיר חברים חדשים, לא בפייסבוק ולא באינסטגרם אלא דרך ציור פנים אל פנים, נפגוש יצירות שעוסקות במפגשים בין אנשים וניצור בסדנת מיחזור.
זאת,  נוסף על תערוכת האופנה הישראלית המדוברת, תערוכתו של האמן הבינלאומי כריסטיאן בולטנסקי, תערוכת "יעקב ובניו" של הצייר הספרדי סורברן ותצוגות הקבע של המוזיאון. 

בחודש אוגוסט המוזיאון מאריך את שעות הפעילות; בימי שלישי הוא יהיה פתוח מ-10 בבוקר ועד 9 בערב.
מחירים:
מפה לכל המשפחה לפעילות "אמנות הבריחה 2.0": 48 ₪ 
חצר קיץ פעילה: 15 ₪ למשתתף
סיורים לכל המשפחה: 15 ₪ למשתתף
סדנת מחזור: 15 ₪ למשתתף
שעת סיפור: 15 ₪ למשתתף


 

לפעמים טבעת היא לא רק טבעת:

פרויד: שר הטבעות

טבעת מאוסף מוזיאון ישראל הובילה אוצרת צעירה למסע שחשף צד מרתק של זיגמונד פרויד ● אבי הפסיכואנליזה נהג לבחור מהאוסף שלו אבנים עתיקות חרוטות, לשבצן בטבעות ולהעניקן לתלמידיו ולמכריו בהתאמה אישית ● הטבעות סימנו את המעגל הקרוב לו וחייבו את אנשיו לנאמנות ● שש מהן יוצגו יחד לראשונה בתערוכה במוזיאון ישראל

19 ביולי 2018 עד 2 במרץ 2019

אוצרת: מורג וילהלם

מורג וילהלם, אוצרת צעירה במוזיאון ישראל, עסקה בקטלוג שגרתי של אוסף טבעות עתיקות במוזיאון. תשומת ליבה נמשכה לאחת מן הטבעות, משובצת חותם עתיק, בעיקר משום שהעניק אותה לא אחר מזיגמונד פרויד, אבי הפסיכואנליזה, לאווה רוזנפלד, פסיכואנליטיקאית מחוג תלמידיו. רוזנפלד תרמה אותה למוזיאון ישראל בשנת 1977.

הטבעת המסתורית הציתה את דמיונה של האוצרת, והיא יצאה למסע-מחקר בין מוזיאונים ומוסדות, נברה בספרים ובמכתבים. המחקר העלה, כי במהלך חייו העניק פרויד למקורביו ולתלמידיו מעל 20 טבעות משובצות אבני חן ועליהן חרוט דימוי מהמיתולוגיה הרומית; פרויד עצמו ענד טבעות דומות ואת הדימוי – למשל סצנה בה הופיעה אלת הניצחון – נהג להתאים במיוחד לכל אחד ממקבלי הטבעות.

האוצרת הצליחה לאתר עוד חמש טבעות כאלה, וכעת יוצגו יחדיו לראשונה בעולם שש הטבעות – ובהן גם זו שענד פרויד בעצמו – בתערוכה "פרויד שר הטבעות". לכל טבעת בתערוכה מוצעת פרשנות בהקשר של העולם העתיק ושל עולמו של פרויד, נפרסים טיב היחסים של פרויד עם מקבל הטבעת ומקומו בחברה הפסיכואנליטית בעת נתינתה.

פרויד היה אספן עתיקות מושבע. בכל טבעת משובצת אבן חן מהאוסף האישי שלו שהקיף למעלה מ-2,000 פריטים מאתרים שונים באגן הים התיכון. החפצים היו חלק מסביבת העבודה של פרויד, ולרוב הייתה להם זיקה לחייו האישיים או לרעיונות מהתורה הפסיכואנליטית.

את הטבעות הראשונות העניק פרויד במאי 1913, בפגישה של "הוועדה הסודית", שחבריה היו חמישה מתלמידיו הקרובים, ומטרתה הייתה להתוות ולשמר את עקרונות הפסיכואנליזה – תיאוריה חדשה וצעירה שנאבקה אז לבסס את מעמדה. עם השנים התרחב מנהג הענקת הטבעות של פרויד, ותלמידים או ידידים קרובים זכו אף הם למחווה.

לצד הטבעות יוצגו גם חפצים נבחרים מאוסף העתיקות שלו, שלהם זיקה לתאוריה הפסיכואנליטית ולחייו האישיים, וכן עבודת וידאו עכשווית העוסקת בכוח הטמון בחפציו.

 


פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן-יצחק לשנת 2018 יוענק לנינו ביניאשוילי

טקס הענקת הפרס יערך ב-6 ביולי 2018 במוזיאון ישראל ● תערוכה מיוחדת בספריית האיור תציג את האיורים המקוריים של הספרים הזוכים

נינו ביניאשוילי היא זוכת פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים על-שם בן-יצחק לשנת 2018, על איוריה לספר "על שפת הים השחור" בהוצאה עצמית. חבר השופטים החליט להעניק את הפרס לביניאשוילי אחרי שבחן כ-170 ספרים שאיוריהם מקוריים אשר ראו אור בישראל בשנתיים האחרונות.

בנימוקים להחלטתם כתבו השופטים:

 "חמשת הסיפורים הקצרים שכתבה ואיירה נינו ביניאשוילי מביאים צרור אגדות מומצאות המשולבות במיתוסים עתיקים מגיאורגיה שמסופרים מחדש בטון חידתי וביקורתי. השפה המקורית שיצרה ביניאשוילי מאחדת כתב ותמונה, ולמרות הצמצום הצבעוני לשחור ולבן, היא מגישה לקוראיה יצירה עשירה ומפתיעה.

יצירת ביכורים זאת היא ספר קריאה שווה לכל נפש, חלומי ואוונגרדי, המציג לראווה את שליטתה הווירטואוזית של האמנית באיור וסיפור חזותי כאמצעי אמנותי מורכב ורב פנים. זוהי יצירת אמנות מינימליסטית וטוטלית הממזגת בחופשיות אלמנטים מעולם עתיק ועכשווי: חריתה שמזכירה כתבי-יד, ציורי מערות, בועות דיבור מעולם  הקומיקס ושילוב של טקסט ותמונה כמחווה לאמנות מושגית. חיבור כל אלה יחדיו בורא ספר שהאיור משייט בו בחופשיות בין אוריינות לאמנות וחתרנות".

עוד החליטו השופטים להעניק ציונים לשבח ליעל אלברט על איוריה לספר "הביתה" בהוצאת כתר, לגלעד סליקטר על איוריו לספר "בובה תותי" בהוצאת עם עובד, לבתיה קולטון על איוריה לספר "דוקטור איכואב" בהוצאת קדימה ולניב תשבי על איוריו לספר "הנסיכה תבוא בארבע" בהוצאת מילתא.

האיורים המקוריים של הספרים הזוכים יוצגו בתערוכה: "איור זה כל הסיפור", בספריית האיור שבאגף הנוער במוזיאון ישראל, ובמהלך חודש יולי יתקיימו במוזיאון מפגשים עם המאיירים הזוכים.

פרס מוזיאון ישראל לאיור ספר ילדים ע"ש בן-יצחק מוענק מדי שנתיים למאיירי ספרים מצטיינים בישראל, מאז 1978. ברוח המסורת של תמיכה באמנויות, המוזיאון מייחס חשיבות רבה לעידוד מאיירים של ספרי ילדים, ולמטרה זו הוקמה קרן בן-יצחק. הפרס מוענק לזכר רבקה (סופר) ומיכאל בן-יצחק שנהרגו בפיגוע בכיכר ציון בירושלים בשנת 1975.

 

חבר השופטים:

יו"ר: אורנה גרנות, אוצרת-משנה לאיור ספרי ילדים, מוזיאון ישראל

פרופ' יעל דר, תוכנית הלימודים לתואר השני בתרבות הילד והנוער, ביה"ס למדעי התרבות, אוניברסיטת תל-אביב

פרופ' עידו ברונו, מנכ"ל מוזיאון ישראל, "בצלאל" אקדמיה לאמנות ועיצוב

אבנר כץ, צייר, מאייר וסופר, פרופסור אמריטוס אוניברסיטת חיפה

ד"ר אלי ברודרמן, מנהל אגף הנוער והחינוך לאמנות ע"ש רות, מוזיאון ישראל

לפרטים – מחלקת העיתונות, טל. 02-6708935

 

 


 

 

הקשר האנושי בעידן הטכנולוגי

בינינו: נקודת מפגש


פרצוף אנושי מסתתר מאחורי אימוג'י מחייך. מדרכה יפואית הופכת לסלון ביתי. ארוחת ערב משפחתית מתרחשת בטלפונים סלולריים. ביקור מפתיע בסלון משותף של שתי משפחות, ערבית ויהודית, בעזרת משקפי תלת-ממד. תערוכה חדשה לכל המשפחה במוזיאון ישראל בודקת: מה טיבו של הקשר האנושי במציאות המודרנית? אילו מפגשים מותירים בנו את החותם העמוק ביותר? והאם ריבוי קשרים וירטואליים הופך אותנו לבודדים פחות?
פתיחה ב-27.6.2018
אוצרת: שיר מלר-ימגוצ'י
הטכנולוגיה שינתה את הדרכים שבהן אנחנו מכירים, מתחברים, מתקשרים. לכאורה, נראה כי הקשרים החברתיים שלנו הולכים ומתרבים - ברשתות חברתיות, באתרי היכרויות, בטלפון ובמחשב. אך האם זהו באמת המצב?
תערוכה חדשה לכל המשפחה במוזיאון ישראל בודקת את מהות הקשרים בעידן הטכנולוגי מול אלה המסורתיים, ומנסה לענות על השאלות: האם ריבוי היחסים הופך אותנו לבודדים פחות? איך מתבטאת הקרבה האמתית בחיינו? ועד כמה היא חשובה, אם בכלל?
כבר בכניסה לתערוכה מתרחש מפגש מפתיע עם מבקרים אחרים, ולאחריו מתחיל מסע מרתק בין חיבורים אנושיים; ציורים, תצלומים, וידיאו ועבודות אינטראקטיביות המשתפות את הקהל, של אמנים מובילים מישראל ומחו"ל. היצירות השונות בוחנות את המפגשים שלנו עם הזולת: מהמפגש עם האדם הקרוב ביותר ועד למפגשים וירטואליים, חד-פעמיים וחוצי-יבשות.
בין העבודות בתערוכה: אנשים הבוהים בכף ידם, שבה מונח טלפון סלולרי – מראה מוכר, משעשע ומטריד בו-זמנית (בעבודתו של הצלם האמריקאי, אריק פיקרסגיל); עבודת וידאו משותפת של האמנית הישראלית מאיה סמירה והאמנית האיראנית ס' האשמי, שבה תומכות השתיים זו בזו, במבנה הבנוי על איזון; צעירי יפו הנפגשים על מדרכה שמתפקדת כסלון, גם כשברקע מתנוססים דגלי יום העצמאות (עלמה יצחקי); "רגשות וירטואליים" - ציור של פנים מחייכות המסתיר את פניו של האמן, עיסאם דראוושה, ובכך את הבעתו האותנטית.
התערוכה כוללת גם יצירות אינטראקטיביות חווייתיות: ב"הכנסת אורחים" (דניאל לנדאו) מרכיבים המבקרים משקפי תלת-ממד, ו"מתארחים" בסלון המשלב סביבת מגורים של שתי משפחות - ערבית ויהודית; עבודתה של עינת עמיר מזמינה שני מבקרים לשבת זה מול זה בתאים מיוחדים, להישמע להנחיות ולגלות דברים חדשים על עצמם ועל הקשר ביניהם. בעבודה נוספת, שהוכנה במיוחד לתערוכה, מוזמנים הצופים לחקות דרכי מפגש ואמירות שלום מגוונות מרחבי העולם. כל אלה, ועבודות רבות נוספות, בוחנות את טיבם של מפגשים אנושיים ומראות כיצד קשר עין, הבעות פנים ושפת גוף משקפים את היחסים בינינו.

 

 


 

לראשונה בתולדות המדינה - תערוכה מקיפה לאופנה הישראלית

מקום לאופנה: מסע בעקבות הבגד הישראלי

לרגל 70 שנות עצמאות למדינת ישראל, מוזיאון ישראל מציג, לראשונה בארץ, תערוכה מקיפה המוקדשת כולה לאופנה ישראלית. הסגנונות, ההשפעות, המעצבים והבגדים עצמם החל בעשורים שקדמו לקום המדינה ועד ימינו, יככבו בתערוכה רחבת היקף חדשה. זהו מסע גילוי שבו המבקרים ייחשפו  לשינויים ולתמורות בעולם האופנה הישראלית ודרך לא שיגרתית להתבונן בתהפוכות שעברה החברה בישראל: דרך השראות מנופי המקום על עברה ועל הקהילות היושבות בה, דרך האידיאולוגיות שעיצבו אותה ואת תעשיית האופנה המשגשגת שפעלה בישראל ועד הנוכחות הבינלאומית של האופנה הישראלית העכשווית.

13 ביוני 2018 עד ינואר 2019
יוזמת ויועצת התערוכה: תמרה יובל ג'ונס

אוצרות: דייזי רקח-ג'יברה (אוצרת אחראית), נגה אליאש-זלמנוביץ ואפרת אסף-שפירא

לראשונה בתולדות המדינה ולרגל חגיגות ה-70 לעצמאות ישראל, מוזיאון ישראל מציג תערוכה מקיפה המוקדשת  לעולם האופנה הישראלי. פריטי הלבוש המוכרים יותר ופחות, הרישומים, צילומי האופנה והסרטים, אשר יוצגו בתערוכה, פורשים לראשונה את התמונה הרחבה של עולם העיצוב ותעשיית האופנה בישראל ומספרים סיפור משמעותי בתרבות הישראלית. 

בעוד שבעולם תערוכות אופנה תופסות מקום נכבד, זהו הניסיון הראשון להציג את עולם האופנה הישראלית בין כותלי מוזיאון בישראל. התערוכה, פרי מחקר מקיף ועבודת אוצרות משותפת, מתבוננת בלבוש שנוצר בישראל מסוף המאה ה-19 ועד ימינו. מגמות מרכזיות באופנה בישראל, כגון סמליות דתית ולאומית, מקומו של הלבוש המסורתי היהודי והערבי, השפעת נוף המקום על מעצבי האופנה, האידיאולוגיות השונות - הסוציאליזם מצד אחד והליברליזם מהצד האחר – כל אלה הם חלק מהמסע אל הבגד הישראלי שיתפרש על שטח תצוגה בן 900 מ"ר במוזיאון.

בתערוכה מוצגים זה לצד זה ההיסטורי, האיקוני והעכשווי. בין המוצגים המככבים בה ניתן למצוא את מעילי המדבר העל זמנייםשעיצבה פיני לייטרסדורף בין שנות ה-50 לשנות ה-70 עבור "משכית" המשלבים צמר כבשים מקומי וצבעי מדבר. קולקציית "הכאפיה" שעיצבה רוז'י בן יוסף בעקבות מלחמת ששת הימים, בניסיון ליצור מסר של דו קיום בין שני העמים, קולקציה אשר רעיונותיה נוכחים כיום בעיצוביהם של מעצבים יהודים, פלסטינים ובינלאומיים. פריטים נוסטלגיים של "אתא" החל מכובע טמבל ובגדי עבודה מהווים השראה לדור צעיר של מעצבים כגון Muslin Brothers וHolyland Civilians וניגוד לעיצובי האופנה העילית של מעצבי על כגון גדעון אוברזון, ויקטור בלאיש ואלון לבנה. מעצבים אלו ועוד עשרות מנסחים את שפת העיצוב של האופנה הישראלית.

את התערוכה ילווה ספר מקיף הכולל עשרות צילומים של פריטים מרהיבים, צילומי אופנה של צלמי האופנה המובילים, חומרים ארכיוניים ומאמרים. הספר מפנה זרקור לאופנה שנוצרה בישראל במהלך השנים והוא תוצאה של שיתוף פעולה בין "שנקר", "סטימצקי" ומוזיאון ישראל.

 


 

 

הזדמנות חד פעמית לחזות בסדרת הציורים המפורסמת:

יעקב ובניו: ציורי מופת מאת סורברן

האם סדרת ציורי מופת של האמן הספרדי הדגול פרנצ'סקו דה סורברן נשדדה לפני כ-370 שנה בידי פיראטים (ואולי אפילו יהודים) בלב ים? מוזיאון ישראל, ירושלים מאפשר לציבור הזדמנות נדירה וחד-פעמית לחזות בסדרה המפוארת של האמן הספרדי, איש סבילייה, "יעקב ובניו". היצירה, משנות ה-40 של המאה ה-17, כוללת 13 ציורי ענק, בגובה של שני מטר כל אחד. הציורים מתארים את יעקב ושנים עשר בניו, בהשראת "בראשית" פרק מ"ט, שבו נפרד יעקב מילדיו לפני מותו. התערוכה מציגה תמונה מקיפה של בני המשפחה, כאשר כל בן שונה מהאחר. עבודתו של סורברן גורמת למבקרים בתערוכה לראות את הדמויות המוצגות כאנושיות, ומאפשרת לצופים להתעמק בהן. לאחר שהציורים אבדו (כנראה) בדרכם לקולוניות הספרדיות בעולם החדש, הם נתגלו מחדש ב-1720 בלונדון, היו ברשותו של יהודי אמיד, ולבסוף מצאו משכן קבע בטירה בצפון-מזרח אנגליה. משם יצאו פעמיים בלבד לאורך המאות. בימים אלו הם סיימו תצוגה בארה"ב ויגיעו למוזיאון ישראל לארבעה חודשים בלבד, לפני שיחזרו לקירות הטירה.

25.5.2018 – 2.10.18
אוצרת: שלומית שטיינברג

סדרת הציורים הנודעת "יעקב ובניו" מגיעה לראשונה ישראל. מוזיאון ישראל, ירושלים יציג את הציורים המפורסמים בהם מככבים, כפי ששם התערוכה מרמז, דמויותיהם התנ"כיות של יעקב ובניו. את הציורים יצר האמן הספרדי הנודע, פרנצ'סקו דה סורברן, אשר עבד על היצירה בין השנים 1640 ל-1645.

בציוריו הופך סורברן את הדמויות לגדולות מהחיים, כאשר כל ציור הוא בגובה 2 מטר והדמות ממלאה את כולו, מקצה לקצה. כל אחת מהדמויות מאופיינת היטב ומבודלת מהאחרות. האחים הם בגילים שונים, לבושים אחרת, לא בהכרח דומים אחד לשני ולא כולם סימפטיים למראה. סורברן מזמין את המתבוננים לעמוד על ההבדלים והשוני בין האחים, ובכך מייצר תחושה ריאליסטית של אנשים אמיתיים, כל אחד ותכונותיו האינדיבידואליות. היצירה מתייחסת לפרק מ"ט מספר "בראשית", בו יעקב על ערש דוויי, אומר מילים אחרונות לבניו ומנצל את ההזדמנות להגיד להם את אשר על ליבו – את חלקם הוא מברך ועם חלק, לעומת זאת, סוגר חשבונות. סורברן לוקח את הפרק התנ"כי, מנתח את ההיבטים הפסיכולוגיים של הדמויות ועל בסיסם בונה את הציורים. לצד כל דמות בתערוכה, יוצגו גם הפסוקים הרלוונטיים אליה.

סיפורה המרתק של היצירה לא מוגבל רק לנעשה על הבד. גם קורותיה מסקרנים לא פחות. עד היום לא ידוע מדוע ובאיזה אופן יצאה מספרד, אך ב-1645 הן נעלמו. חוקרים בינלאומיים שבדקו את המידע הלוט בערפל העלו מספר השערות שאחת מהן היא שהיצירות נשדדו על ידי פיראטים בלב ים. סורברן עצמו התלונן כי קבוצה של תיאורי "יעקב ובניו" נשלחה לבואנוס איירס והוא מעולם לא תוגמל עליה. ייתכן שזאת בשל העובדה שהיצירות מעולם לא הגיעו ליעדן. כמה עשרות שנים לאחר מכן, הסדרה צצה באנגליה בשנת 1720 ונרכשה בין היתר על ידי יהודי אמיד בשם ג'יימס מנדז. לאחר מותו של מנדז, ב-1756, רכש את הציורים ריצ'ארד טרבור, בישוף כנסיית מחוז דרהאם. טרבור הצליח לרכוש רק 12 מתוך 13 הציורים, ולכן ביקש מהצייר ארטור פונד לשחזר את הציור החסר, ציורו של בנימין, וזהו הציור היחידי באוסף שאינו מקורי. טרבור, אשר היה פרו-יהודי ניסה להעביר חוק בפרלמנט שיהפוך את אנגליה לבית ליהודים. כאשר החוק לא עבר, כעסו של טרבור גרם לו לרכוש את קבוצת הציורים ולתלות אותה בחדר האוכל המרכזי של בית הבישוף, כך שכל המבקרים היו חייבים לראות את דמויותיהם של יעקב ובניו בעודם יושבים מסביב לשולחן. מאז ועד היום, מוצגים הציורים באותו המבנה, מלבד הפעמיים בהן הן נשלחו לתערוכות מסביב לעולם.


אורן אליאב: היעלמותה של לוקרציה

תערוכת יחיד ראשונה במוזיאון ישראל לאמן אורן אליאב, מהציירים הבולטים בארץ היום. אליאב מציג 20 ציורים גדולי ממדים שנעשו בעקבות ציור מוזר מהמאה ה-15, "לוקרציה שולחת יד בנפשה", מאוסף מוזיאון ישראל. בציור מתוארת סצנה טרגית שבה לוקרציה, אשת אציל רומאי, מבשרת לבעלה, לאביה ולחבריהם שבן המלך הרודן אנס אותה ובעקבות זה מתאבדת. חילול גופה והתאבדותה מובילים את הגברים לחולל מהפכה שלטונית וכך נולדת הרפובליקה הראשונה ברומא. אליאב משבש את הציור המקורי, מעוות, מותח, משכפל ומתאר אותו מזוויות שונות, וכך עוסק בנקודות המבט השונות על אירוע מסוים ובהבדלים שבין ראייה, מציאות ואמונה. מבקרי התערוכה מוזמנים ללכת במסלולים שונים ולגלות מבטים מגוונים ומפתיעים של הציורים, כאילו היו עדים לרגע הדרמטי לפני 2500 שנה.

27/3/18 - 31/10/18
אוצרת: איה מירון

ציור שמן קטן בשם "לוקרציה שולחת יד בנפשה" הצית את דמיונו של הצייר הישראלי אורן אליאב. הציור, המיוחס לצייר האיטלקי בן המאה ה-15, ג'ובאני די-פאולו, הוצג בתצוגת הקבע של אמנות אירופה במוזיאון ומוצג כעת במרכז התערוכה של אליאב. בציור מתואר הרגע שבו לוקרציה מגלה לבעלה, לאביה ולחבריהם כי נאנסה על ידי בן המלך הרודן ומתאבדת. ההיסטוריון הרומי ליוויוס שהעלה את סיפורה על הכתב, מספר שרגע לפני שלוקרציה התאבדה היא השביעה את הגברים לנקום את מותה. בעקבות כך הם חוללו מהפכה שלטונית שהביאה להגליית משפחת המלוכה ולייסוד הרפובליקה הראשונה ברומא.

כל אחד מציוריו של אליאב מתמקד בחלק אחר מהסצנה המקורית, מייצג זווית שונה שלה ומעוות אותה על ידי מתיחה, הכפלה, הגדלה או שינוי הצבעים. הצגת כל הציורים יחד במערך מפותל מציעה למבקרים חוויה ייחודית ומעניינת של ריבוי נקודות מבט ופרשנויות. המבקרים בתערוכה מצטרפים לעדיה של לוקרציה והופכים לצופים ברגע המתעתע שבו ציור עכשווי ודימוי עתיק נפגשים.

התערוכה מהדהדת את השיח העכשווי הטעון והמורכב על אונס, על יחסי כוח ועל תקפותה של עדות.


האמן גיל מרקו שני משתיל חניון תת קרקעי בלב מוזיאון ישראל
"אוטובוסים"

תערוכה חדשה במוזיאון ישראל בירושלים לאמן המיצב המוערך גיל מרקו שני

עבור רובנו, אוטובוסים מייצגים דרך שאנחנו מרבים להתנייד בה ממקום למקום. ב"אוטובוסים", תערוכתו החדשה, שני הופך את כלי הרכב השגרתיים האלה למסקרנים ומפתיעים, כשהוא חודר למוזיאון ויוצר בו מקום חדש לגמרי: חניון לאוטובוסים. המיצב של שני בנוי כסט קולנועי או כתפאורת במה, שפרטיו הוכנו במיוחד מחומרים שונים ובטכניקות מגוונות של תכנון וייצור. המבקר נקלע לחניון שלא ברור לו איך הוא משתלב באולמות התצוגה של המוזיאון, והוא נראה כמקום מסתורי, אפל ובעיקר מסקרן - שאינספור דברים יכולים להתרחש בו.

28/3/18-31/10/2018

האוצרת: איה מירון

בלב המוזיאון, בין קומה אחת לזו שתחתיה, נמצא חניון ובו שני אוטובוסים של תיירים. סביר להניח שהמבקרים אשר ייתקלו בו יופתעו וישאלו עצמם לאן הגיעו. האם איבדו את דרכם והגיעו אל היציאה? התשובה היא שזה הפרויקט החדש והשאפתני של האמן הידוע, גיל מרקו שני, אשר יצר - בתוך המוזיאון - פיסת ארכיטקטורה משלו.

כל מה שהאולם מכיל נבנה במיוחד עבור המיצב – החל ברצפה, אשר לא הייתה קיימת לפני כן, וכלה באוטובוסים עצמם, אשר נראים אמיתיים אך כל חלקיהם, כולל ההגה, הגלגלים, הפנסים, המראות, הכסאות וכל שאר החלקים,  יוצרו בצפון הארץ מחומרי פיסול מגוונים. הם נראים כמו הדבר האמיתי ומעוררים השתאות רבה מאופן הביצוע.   בשונה מחניונים פתוחים ומוארים – החניון שיצר שני סגור לגמרי, אין יוצא ואין בא, מה שמטעין את חוויית הצפייה בו במתח ובתחושה לא נוחה שדברים רבים עלולים לקרות בו.

חניונים סגורים ממוקמים לרוב מתחת למפלס הרחוב, סמויים מעין העיר ורומזים למעשים המתרחשים בשוליים, או מתחת לרדאר, כמו עסקאות מפוקפקות, זנות, מעשי אונס, שוד ושאר פעולות שלאלימות ופשיעה. המשרות על הצופה פחד וחרדה. גם האוטובוסים עצמם נושאים מטען אסוציאטיבי אלים מאז פיגועי ההתאבדות באוטובוסים ולאחרונה גם עם התרבות פיגועי הדריסה בארץ ובעולם.

"אוטובוסים" הוא סביבה מלאכותית, נבדלת ומערערת, השתולה בגוף המוזיאון. הוא התערבות אדריכלית מורכבת, המטלטלת את המבקרים בה ומעוררת בהם תחושות חזקות. הוא מעורר התפעלות מהביצוע המתעתע, ובו בזמן מפעיל את הדמיון של המבקרים - אולי עוד מעט יקרה פה משהו?


סיפורן המופלא של ארבע מגילות עתיקות בנות אלפיים שנה
"הפנים שמאחורי המגילות"


הקלטה שנחשפת לציבור בפעם הראשונה, נזיר סורי שאוצר חד-פעמי נפל לידיו ותיעוד מצולם שלא הוצג מעולם. אלה חוברים יחד בתערוכה מיוחדת במינה במוזיאון ישראל שמציעה זווית חדשה על אחת התגליות הארכאולוגיות החשובות בתולדות האנושות: המגילות הגנוזות של מדבר יהודה, ובהן העותקים הקדומים ביותר של התנ"ך. מי היו האנשים שחייהם הצטלבו עם המגילות בנות האלפיים, וכיצד בני-האדם הנכונים במקום ובזמן הנכונים הובילו לרגעים מכוננים שקשורים בגילוין? תצלומים, קטעי וידאו, מסמכים ופריטים לא-מוכרים אחרים מספרים סיפור לא ידוע על גילוי המגילות.

15.9.2019-15.3.2018
אוצרת: רתם אריאלי

ארבע מגילות עתיקות היו לשם דבר בעולם ומאות אלפים מגיעים בכל שנה לצפות בהן בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל. תערוכה חדשה תספר את הסיפור המרתק על האנשים שמאחורי המגילות שהתגלו לפני 70 שנה, תחשוף פרטים חדשים ותאיר את הפנים הלא-מוכרים.

בתערוכה נבחן מחדש מיתוס גילוי המגילות, בין השאר באמצעות ההקלטה הנדירה של הרועים הבדווים שמצאו את המגילות, לא הבינו את ערכן העצום, השליכו קטעים מהן ומכרו אותן בזול; מתברר גם סיפורו של אתנסיוס סמואל, ראש הכנסייה הסורית העתיקה במזרח ירושלים, שרכש את המגילות ונסע איתן ללבנון, וממנה לארה"ב – שם מכר אותן לפרופסור יגאל ידין במבצע סודי ומתוזמן לטובת מדינת ישראל.

בצילומים, מסמכים, הקלטות ופריטים נדירים התערוכה תספר עליהם ועל דמויות ססגוניות נוספות שנקשרות לתגלית, שמונה גברים ואישה אחת העומדים מאחורי שרשרת האירועים שהביאה לגילוי וחשיפת המגילות - מאוצרות התרבות החשובים ביותר בתולדות האנושות – ממערות במדבר יהודה למשכנן בהיכל הספר שבמוזיאון ישראל.

בתערוכה, המיועדת לכל המשפחה, מוצג גם סרט תיעודי ובו קטעים נדירים. את התערוכה מלווה חוברת לכל המשפחה.

 


הזדמנות היסטורית להציץ ב"בראשית" שלא הכרתם 

בראשית בגרסה אחרת: מגילה יחידה במינה

לפני כ-70 שנה התרחשה רעידת אדמה בקנה מידה בינלאומי, כשהמגילות הגנוזות הראשונות ובהן העותקים העתיקים ביותר של התנ"ך התגלו במדבר יהודה. אחת המגילות המסתוריות ביותר הייתה שכתוב של ספר בראשית, שסיפר את סיפורי בראשית המוכרים באופן שונה, הוסיף עליהם פרטים חדשים וגרע מהם פרטים קיימים. המגילה שנקראת "חיצונית לבראשית" שברירית ומתפוררת, ועל כן לא הוצגה ב-50 השנים האחרונות. כעת, לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל, מוזיאון ישראל מעניק לציבור הזדמנות של פעם בחיים – לראות את המגילה הנדירה בטרם תשוב ותיגנז בכספת השמורה של היכל הספר בעשרות השנים הבאות.

15/3/18 - 15/6/2018

אוצרים: ד"ר אדולפו רויטמן וחגית מעוז 

בכל שנה צופים מאות אלפי מבקרים מכל העולם במגילות הגנוזות ששמורות בהיכל הספר. יריעות הקלף שנכתבו עברית, ארמית ויוונית ונמצאו במערות קומראן שבאזור ים המלח בחורף 1947 חשפו את העותקים הקדומים ביותר בעולם של התנ"ך וחיבורים משמעותיים נוספים מהימים שבהם פעל בית המקדש השני בירושלים. מסתורין רב אפף את המגילות העתיקות. ביניהן, הייתה אחת במצב גרוע במיוחד: צידו האחד של גליל הקלף, שהיה מונח זמן רב על קרקע המערה, נרקב, נסדק והתפרק לרסיסים זעירים ואלה נדבקו זה לזה. צידו האחר, שהיה חשוף לאוויר המערה ניזוק פחות. בחינה מדוקדקת של המגילה הכתובה ארמית העלה כי מדובר בגרסה של ספר בראשית המוכר. המגילה הוצגה לקהל לפני 50 שנה לזמן קצר מאוד אך בשל מצב ההשתמרות הקשה שלה נגנזה לאחר מכן בכספת של היכל הספר. כעת היא מוצגת מחדש, לשלושה חודשים בלבד, לטובת כל אלה שלא היו כאן לפני 50 שנה.  
לאחר גילוי המגילה, היו חוקרי המכון האמריקני לחקר המזרח בירושלים הראשונים שבחנו וצילמו אותה, אך בשל מצבה השברירי החליטו שלא לפתוח אותה. בשנת 1955, המגילה נפתחה בזהירות רבה, אז התברר כי היא עשויה ארבע יריעות קלף דקות, שצידן השעיר הוכשר לכתיבה והן תפורות זו לזו בגידים. כבר ביריעה הראשונה היה אפשר לראות שהשורות הכתובות סדוקות ומחוררות ברובן, בשל הרכב הדיו המכיל נחושת, שבחשיפה לאור התחמצן וצרב את הקלף. 

על בסיס הכתב ובדיקות נוספות, תוארכה המגילה לסוף המאה ה-1 לפני הספירה, כחמש מאות שנה לאחר כתיבת ספר בראשית. חלקי המגילה שנשתמרו כתובים ארמית ועוסקים בגיבורי העבר: למך, חנוך, נח ואברהם. קטע המגילה שיוצג לציבור מספר על הקרבת הקורבנות בידי נח בשוך המבול, כפי שמסופר בספר בראשית. לעתים נצמד הטקסט לנוסח שבתורה ולעתים מרחיב אותו במסורות חוץ-מקראיות. המגילה, שהיא חלק מן הספרות החיצונית (הספרות שלא נכללה בתנ"ך) של שלהי תקופת הבית השני, נקראת "מגילה חיצונית לבראשית". אלמלא גילויה הכמעט פלאי של המגילה, הייתה היצירה הספרותית הזאת נעלמת מתודעת הציבור ואובדת לנצח.


 

פורים במוזיאון ישראל: כניסה חינם לילדים ומסע בעקבות המסכות הקדומות

תבנית לייצור מסכות בת 3,000 שנה תוצג לראשונה

מוזיאון ישראל בירושלים נותן כבוד לאחת וליחידה – המסכה. להיסטוריה של האביזר שכל כך מזוהה עם החג, יש זקן ארוך עד ברכיים. היום המסכות מייצגות בדרך כלל גיבורי-על. בעבר הן היו קצת שונות. איך ייצרו אותן ולמה הן שימשו? תצוגה מיוחדת לכבוד חג פורים תחשוף לראשונה תבנית פיניקית בת כ-3,000 שנה לייצור המוני של מסכות. התצוגה המסקרנת תגלה את סוד יצירת המסכה באמצעות התבנית. לצדה מציע המוזיאון גם פעילויות לכל המשפחה וכניסה חינם לילדים בימי החג.
החל ב-1.3.2018
אוצר: ערן אריה

תרבות המסכות כמובן אינה ייחודית לחגיגות הפורים. הפיניקים, ששכנו לחופי הים התיכון והיו יורדי-ים ואומנים מעולים, יצרו מסכות של נשים, גברים ודמויות זקנות ומפחידות כבר מ-1,100 ועד 150 לפני הספירה. מסכות אלו נחשפו לאורך השנים באתרים רבים, מאזורנו ועד ספרד, אבל התבניות שבאמצעותן יצרו אותן לא נמצאו מעולם. לפני כשנה וחצי התגלתה בארץ, בגן הלאומי באכזיב, התבנית היחידה בעולם ששימשה לייצור מסכות. התבנית עשויה חרס והיא מתוארכת למאה ה-9 לפני הספירה, כשבירושלים שלטו מלכי שושלת בית דוד. היא שימשה לייצור המוני של מסכות פני גבר, שנוצרו אף הן מחרס. בפורים תוצג במוזיאון ישראל התבנית העתיקה והיחידה במינה בפעם הראשונה לקהל הרחב.

לצד התבנית העתיקה, יוצגו מסכות שנוצרו באמצעותה וכן מסכות פיניקיות עתיקות, רובן מבית-הקברות הפיניקי באכזיב אשר כנראה שימשו לפולחן ולגירוש שדים ורוחות רעות מן הקבר.

התבנית ורוב המסכות מושאלות למוזיאון ישראל בנדיבות רשות העתיקות. החפירות בתל אכזיב נערכות מטעם ההיברו-יוניון קולג', ירושלים ומשרד החוץ הצרפתי, ובשיתוף חוקרים וסטודנטים צרפתים.

עוד מציע המוזיאון למשפחות בימי החג: סדנאות, שעת סיפור ותכנית מיוחדת לפורים לצד התערוכה המדוברת "כלבים וחתולים". במסגרת זו תועלה היצירה "פטר והזאב" עם תזמורת הבמה הישראלית בניצוחה של טליה אילן ועם והמספרת חני נחמיאס וסדנאות להכנת מסכות בעלי חיים.

כמו כן, פורים הוא ההזדמנות האחרונה לצפות בתערוכת האמן הסיני "איי וייוויי: אולי, אולי לא" שתינעל לאחר החג.

בימי החג, חמישי ושישי, 1 ו-2 במרס – הכניסה לילדים חינם.

 

פעילויות לכל המשפחה בחג הפורים:

בימות החג משחקי מסכות וחידונים לצד המוצג הנדיר של תבנית לייצור מסכות.

יום חמישי, 1.3

"פטר והזאב" עם תזמורת הבמה הישראלית ועם המספרת חני נחמיאס.
 הסיפור המוכר מאת סרגיי פרוקופייב מתעורר לחיים עם המספרת והשחקנית האהובה ותזמורת הבמה הישראלית. מנצחת: טליה אילן
11.00, 13.00 | 60 ₪, 15 ₪ לילדים ולמנויים 

סדנאות יצירה: מסכות של כלבים וחתולים ומשלוח מנות לנצח וסדנת מיחזור: קרנבל החיות: הכלב מתחפש לפיל והחתול למשהו בלתי רגיל

לבני 9-3, בשעות 15.00-10.00, מחיר 15 ₪

יום שישי, 2.3

סדנת מיחזור בשעות 13.00-10.00

קרנבל החיות — הכלב מתחפש לפיל והחתול למשהו בלתי–רגיל!

שעת סיפור: שלומית המספרת בסיפורים היתוליים לחג, לבני 4-8
בשעה 11.00 , 15 ₪

 


זויה צ'רקסקי: "פרבדה"

תערוכת יחיד ראשונה במוזיאון ישראל לאמנית זויה צ'רקסקי. התערוכה תעסוק בחוויית העלייה לארץ ישראל מרוסיה, בשנות ה-90.   הנושא אמנם דובר ונחקר במהלך השנים, אך זו הפעם הראשונה שיעמוד במרכזה של תערוכת אמנות גדולה. בחוש ההומור האופייני לה, שמלווה גם בנימה פרובוקטיבית ומערערת מוסכמות, עוסקת צ'רקסקי בסטראוטיפים של בני הארץ על העולים מרוסיה ושל העולים על הישראלים, בחוויית הקליטה בארץ ובגעגועים לרוסיה. כך מובילה אותנו האמנית לתוך עולמם של עולי רוסיה, נותנת ביטוי ליחסם לתרבות הישראלית ולזו הרוסית שהשאירו מאחור ומציגה מראה אל מול החברה הישראלית.
10 בינואר 2017 – 31 באוקטובר 2018
אוצר: ד"ר אמיתי מנדלסון

העלייה מרוסיה של  שנות התשעים, שהחלה ב-1991, עם התפרקות ברית המועצות, מנתה עד שנת 2000 כמיליון איש. בפני העולים החדשים עמדו אתגרים לא פשוטים, בין אם מול הממסד הדתי בארץ ובין אם מול יחסה של האוכלוסייה המקומית, שלא תמיד קיבלה אותם בזרועות פתוחות.

מוזיאון ישראל מזמין אתכם להיחשף לחוויית העלייה וההתאקלמות בארץ דרך עיניה של צ'רקסקי, שעלתה לארץ עם משפחתה מאוקראינה כנערה בשנת 1991. בעזרת גוף עבודות עשיר המורכב מציורים ורישומים רבים שהיא עבדה עליהם בשמונה השנים האחרונות, צ'רקסקי עוסקת בהתמודדות של העולים עם קשיי הקליטה ובהווי חייהם, החל מלימוד השפה העברית דרך המפגשים הטעונים עם הישראלים, בדיקת הכשרות בבית העולים שעברו גיור ועד הגעגועים למקום שממנו באו - ברית המועצות בימיו האחרונים של המשטר הקומוניסטי, בשנות השמונים.
ציוריה ורישומיה של צ'רקסקי מבטאים ראייה נוקבת וישירה על הימים ההם ועל המציאות של היום, עם האתוס הישראלי-ציוני ועל ההבטחה הסובייטית לעולם טוב יותר. מיצירות רבות עולה השאלה הקשה: האם הבית החדש שאליו הגיעו העולים אכן טוב יותר מהבית שאותו עזבו?

היצירות אשר יוצגו בתערוכה הקרובה ימשיכו את הקו הכן והלא מתפשר שנוקטת צ'רקסקי בעבודותיה, קו שנע בין ההומוריסטי והגרוטסקי לרציני ולמעמיק.

התערוכה, נקראת "פרבדה" על שם העיתון הרשמי של המפלגה הקומוניסטית שפעל בברית המועצות. פירוש המילה הוא "אמת, אך העיתון לא שיקף את החדשות כפי שהן, אלא תיאר מציאות אידאלית ומופרכת, רחוקה מן המצב הקשה שהיה קיים במדינה. היום כנראה היינו קוראים לכך "פייק ניוז". ציוריה של זויה מבקשים להראות אמת, אמת לא פשוטה, מצחיקה ועצובה, טרגית וקומית, של דור של אנשים שהגיעו לארץ בשנות ה-90, בעלייה הגדולה ביותר בתולדות מדינת ישראל.

 


האתר החדש של מוזיאון ישראל – 16,000 פריטים הועלו לרשת

6.11.17​ - מוזיאון ישראל השיק את אתרו החדש הנחשב למתקדם ביותר בקרב המוזיאונים בישראל. כל גולש יוכל לצפות ביצירות האמנות ובפריטים ארכאולוגיים מאוסף המוזיאון שהמוקדם ביותר בהן הוא מלפני יותר ממיליון וחצי שנים. בין הפריטים, ניתן למצוא את יצירתו של רמברנדט "פטרוס בבית האסורים", פסל נמרוד של דנציגר ומגילת ישעיה שנסרקה בשלמותה

www.imj.org.il

לאחר עבודת עומק שארכה כשנתיים השיק מוזיאון ישראל את אתר האינטרנט החדש שלו והוא נמצא עתה בתקופת הרצה. האתר החדש נבנה בדגש על חוויית השימוש של מבקרי המוזיאון ומציע מעבר להעשרת הביקור הפיזי, גם צפייה וירטואלית באוסף המוזיאון ובתערוכותיו לאורך השנים. בתקופת ההרצה נצפו יותר מ-3 מיליון עמודים באתר על ידי יותר מרבע מיליון גולשים מכל רחבי העולם, כולל מדינות אויב. האתר החדש נבנה על ידי צוות המוזיאון יחד עם סטודיו רה-לבנט שהיה אחראי על אפיון עיצוב ופיתוח האתר, ובניהולו של אמנון אילוז.  

במסגרת האתר החדש החליט המוזיאון להנגיש לציבור לא פחות מ-16,000 פריטים מעולם האמנות, הארכאולוגיה והתרבות והאומנות היהודית. בין הפריטים ניתן למצוא יצירות מופת מכל התקופות. הפריט הקדום ביותר הנגיש באתר הינו קרני שור הבר מלפני מיליון וחצי שנים. מדובר בקרניים של חיה שנכחדה מהעולם לפני מאות שנים והם מוצגים בגלריה הפרהיסטורית במוזיאון. כמו כן אפשר למצוא גם את יצירתו של רמברנדט "פטרוס הקדוש בכלא (השליח פטרוס כורע על ברכיו)", פסל נמרוד של יצחק דנציגר, ואף את מגילת ישעיה שנסרקה בשלמותה ונגישה לכל אדם מכל מקום בעולם. ניתן לחפש באוסף המוזיאון לפי תקופות, נושאים או מילות מפתח.

הגולש באתר יוכל ליהנות כבר עתה ממאות תערוכות שננעלו וממשיכות להתקיים ברשת בלבד. כך, למשל, ניתן לסייר וירטואלית בתערוכת "הורדוס: מסעו האחרון של מלך יהודה" הנחשבת לאחת התערוכות המצליחות ביותר בישראל אי-פעם, ולהאזין למדריך הקולי בהנחיית אוצרי התערוכה. צוות המוזיאון ממשיך להגדיל את כמות הפריטים והתערוכות הנגישות לקהל הגולשים.

להקמת האתר החדש קדמה עבודת מחקר במסגרתה נבחנו אתרי האינטרנט של גופי התרבות המובילים בעולם. האתר משתמש בטכנולוגיה חדשנית של קוד פתוח (Open Source) ושם דגש על נראות וחוויית המשתמש ומותאם לבעלי מוגבלויות. האתר מאפשר תכנון נכון של חווית הביקור מראש ומאידך הגולש יכול להשלים את הביקור הפיזי – בבית, תוך ניווט והתמצאות קלה וזמינה בתכני המוזיאון. העיצוב הנבחר, בקווים נקיים ומינימליים, מציג לראווה את העבודות שבמוזיאון במלוא הדרן.    


‏25 אוקטובר 2017

פרופ' עידו ברונו ימונה למנכ"ל מוזיאון ישראל, ירושלים

מועצת המנהלים של המוזיאון בחרה פה אחד בברונו מבין מועמדים רבים מהארץ ומהעולם פרופ' עידו ברונו, מבכירי המעצבים בישראל, עיצב תערוכות רבות בארץ ובעולם ובראשן תערוכת "הורדוס" הנחשבת לאחת התערוכות המצליחות ביותר בישראל

מוזיאון ישראל הודיע היום כי פרופסור עידו ברונו (54) נבחר לתפקיד מנכ"ל המוזיאון. ברונו הינו פרופסור לעיצוב במחלקה לעיצוב תעשייתי באקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל, מעצב ואוצר תערוכות מוזיאליות בתחומי האמנות, ארכאולוגיה, מדע והיסטוריה בארץ ובעולם. מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל בראשות עו"ד יצחק מלכו, בחרה אמש פה אחד בברונו, לאחר תהליך חיפוש מעמיק ומורכב שארך מספר חודשים וכלל בדיקה של מועמדים רבים מהארץ ומהעולם. עידו ברונו ייכנס לתפקיד כמנכ"ל ע"ש אן וג'רום פישר בשבועות הקרובים, לאחר אישור הגופים הרלוונטיים במשרדי הממשלה. הוא יחליף בתפקיד את איילת שילה תמיר שכיהנה כמ"מ מנכ"ל בחצי השנה האחרונה. זאת במקביל לעבודתה כמשנה למנכ"ל המוזיאון, תפקיד בו תמשיך לשאת.

עידו ברונו פעיל כמעצב כבר 25 שנים ומרצה בבצלאל מאז 1993. הוא אוצר ומעצב תערוכות בארץ ובעולם ובין היתר עיצב במוזיאון ישראל בשנת 2013 את תערוכת "הורדוס: מסעו האחרון של מלך יהודה" הנחשבת לאחת התערוכות המצליחות בישראל אי-פעם, ב-1995 הוא עיצב יחד עם פרופ' יעקב קאופמן את התערוכה "מראה, מראה", ובשנת 2009 אצר ועיצב את "כחול על גבי לבן", שהוצגה לרגל שנת ה-60 לעצמאות מדינת ישראל ובה הוצגו מגילת העצמאות המקורית, יומנו של אילן רמון ז"ל ועוד. בשנת 2012 זכה עידו ברונו בפרס שרת התרבות לעיצוב על מכלול עבודתו.

"במשך שנות עבודתו עד כה, בהן הספיק לעצב ולאצור עשרות תערוכות מוזיאליות ויזם פרויקטים עיצוביים משמעותיים, הפגין עידו מקצועיות חסרת פשרות, אותה הוא מביא עימו לתפקיד ביחד עם ניסיון נצבר רב", אמר יו"ר המוזיאון, עו"ד יצחק מולכו, "עידו הוא אדם ערכי שהקדיש שנים רבות להטמעת ולהפצת ידע ותרבות בישראל ומחוצה לה. די להסתכל על עבודותיו של עידו כדי להיווכח ביצירתיותו הרבה. אני משוכנע שכוח היצירה, המרץ וההישגים יוצאי הדופן של עידו הולמים את תנופת הפיתוח ואת המצוינות שמאפיינים כל כך את מוזיאון ישראל ושתחת שרביטו יוכל המוזיאון להגיע לשיאים חדשים לטובת קהל המבקרים בו מהארץ מהעולם."

פרופ' ברונו חי ועובד בירושלים והוא היה שותף פעיל ומשמעותי בצוות המעצבים במסגרת פרויקט הבנייה מחדש של המוזיאון, ובכלל זה היה אחראי על הצבת הפסלים בחללים הכלליים במוזיאון ובגן האמנות ע"ש בילי רוז. בפעילותו הציבורית הוא חבר בוועדות מקצועיות שונות של משרד החינוך ומשרד התרבות ומשמש כשופט בפרסים שונים בתחום העיצוב והאומנות (CRAFT). ביחד עם תלמידו לשעבר ארטור ברוטר עיצב ותכנן שולחן מגן מרעידות אדמה לתלמידי בית ספר, שנרכש לאוסף הקבע של ה MOMA בניו-יורק, וזכה בשורה של פרסים בינלאומיים.

עבודותיו ותערוכותיו של פרופ' עידו ברונו הוצגו במוסדות תרבות רבים וחשובים בארץ ובעולם: מוזיאון לאמנות מודרנית בניו-יורק (Moma), מוזיאון לעיצוב בלוזאן, שוויץ (Mudac), מוזיאון העיר סנדאי ביפן, מוזיאון העיצוב בלונדון, ה"טריאנלה" במילנו, איטליה, הספרייה הלאומית, מוזיאון ישראל, מוזיאון לאומנות האיסלאם, הגן הבוטני האוניברסיטאי, מוזיאון מגדל דוד, מוזיאון תל-אביב, האקדמיה הלאומית למדעים, מכון ואן-ליר, האוניברסיטה העברית, המשכן לאמנות בעין חרוד ועוד.

"אני מודה למועצת המנהלים בראשותו של עו"ד יצחק מלכו שהחליטה לבחור בי ואני מתרגש לקבל לידי את האחריות על ניהול מוזיאון מפואר כמו מוזיאון ישראל", אמר פרופ' ברונו. "התבקשתי לקחת חלק בניסוח החזון של המוזיאון לשנים שיבואו ובמימושו, שהיא משימה מאתגרת ומלהיבה במיוחד. לשמחתי, אין מתאימים מהצוות המקצועי של המוזיאון ומאוספיו יוצאי הדופן כשותפים לדרך החשובה הזו".

ברונו מצטרף למוזיאון לאחר תקופת ההתפתחות הדרמטית ביותר שהתרחשה בו מהיווסדו. בשנים האחרונות הוכפל מספר המבקרים במוזיאון, מממוצע של כ-400,000 ליותר מ-800,000. המשאבים הכספיים שגויסו לרשות המוזיאון היו חסרי תקדים ובאו לידי ביטוי גם בכל הקשור בפיתוחו הפיזי והתוכני המקיף של המוזיאון, שנפתח מחדש בשנת 2010 לאחר השלמת פרויקט התחדשות והרחבה בהיקף של כ-100 מיליון דולר. כיום משמש מוזיאון ישראל דוגמא ומופת למוזיאונים חשובים אחרים בעולם.


מוזיאון ישראל מחבר בין תנועה וחומר: מחול בתערוכה

מה קורה כשמוציאים את המחול מהבמה המוכרת שלו ומכניסים אותו אל החללים האינטימיים של המוזיאון? מוזיאון ישראל אוצר סדרה של מופעי מחול, המתפרשים על פני שישה שבועות, ומאפשרים מפגש ייחודי בין יוצרי מחול נבחרים לבין יצירות האמנות המוכרות. כל אחד מהאמנים יעניק נקודת מבט חדשה לעבודות המוצגות בחלל שבו הוא יופיע

7 בנובמבר – 26 בדצמבר 2017

מחול בתערוכה היא סדרה של מופעי מחול המפגישים בין יוצרי מחול ישראליים ובין יצירות אמנות בחללים השונים והאינטימיים של מוזיאון ישראל. בכל שבוע אמן אחר ייבצע יצירה שהוא יצר במיוחד עבור גלריה מסוימת במוזיאון או יצירה קיימת שהוא שינה כדי להתאימה לחלל שבו היא תבוצע.

במהלך שישה שבועות יתקיימו שמונה מופעים שיחשפו את המבקרים לחוויה מיוחדת במינה, חוויה שבה, בשונה ממה שקורה על הבמה המוכרת של המחול, ייווצר קשר אינטימי ובלתי אמצעי בין הקהל לבין האמנים המופיעים, והאמנים יוכלו להעניק זווית חדשה לתכנים המוזיאליים המקיפים אותם. כך למשל, רננה רז תעלה מופע שיציג את נקודת המפגש בין שני הקצוות של התודעה האנושית: מלחמה ויצירה; ניב שיינפלד ואורן לאור יעלו מופע שייגע בשאלות על מקומה של אמנות בחברה, חופש היצירה וצנזורה עצמית; ואורי שפיר, במופע הסיום של הסדרה, יעלה מופע על הרומן שלו עם ה-כלום ויבדוק את הקשר ההדוק שבין ה-כלום לבין הרגע המתהווה.

במסגרת הסדרה ייערך גם ערב מחול מיוחד ראשון מסוגו: "הווה מתמשך: מחול עכשווי בארכאולוגיה". אירוע זה, שיהיה כלול במחיר הכניסה למוזיאון, יהיה גם האירוע המרכזי של הסדרה, והוא ייערך בערב נר הראשון של חנוכה. למשך אחר צהריים אחד, יקומו החפצים הארכאולוגיים לתחייה ויתקיימו בגלריה מספר הופעות מחול במקביל. היוצרים והרקדנים יופיעו ביצירות שיבחנו את הקשר בין התקופות הקדומות להווה, וכיצד אנחנו מגיבים כשאנחנו נפגשים עם ממצאי התרבויות העתיקות. במסגרת האירוע יעלו ההופעות כעבודות שבהן ההתחלה האמצע והסוף אינם מוגדרים. הרקדנים יעלו, ירדו, ילכו ויחזרו, ויהפכו את ממד הזמן לממד נוסף לממד החזותי והתנועתי של היצירה.

השנה, לראשונה בישראל, ייערך במוזיאון כנס בינלאומי שיעסוק בקשר שבין מחול ובין אמנות המוצגת במוזיאונים. ישתתפו בו: הכוראוגרף Roberto Casarotto, מנהלי מוזיאונים וגלריות מרחבי אירופה, ומובילי תוכנית המחקר היוקרתית של האיחוד האירופאי Dancing Museums, שאליה הצטרף המוזיאון. במהלך הכנס יתקיים מופע מחול מאת שירה אביתר ותוצג טעימה מהמופע של עידן שרעבי שיעלה במלואו במהלך הסדרה, ייערך פאנל בהשתתפות מובילי הפרויקט, מנהלים מן העולם כולו ואנשי מקצוע, ולסיום תתקיים סדנא לקהל הרחב.

לרשימת המופעים


בעקבות דרישת הקהל – מוזיאון ישראל מאריך את תערוכת איי וייוויי

האמן הסיני כבש את הקהל הישראלי ● מאז פתיחת התערוכה בחודש יוני האחרון הגיעו למוזיאון ישראל יותר מ-350,000 מבקרים ● התערוכה "איי וייוויי: אולי, אולי לא" שהיא תערוכתו הראשונה בישראל של האמן הידוע, אמורה היתה להינעל בסוף השבוע הקרוב, אך בשל דרישת הקהל והנוכחות הרבה, הוחלט לעשות את כל המאמצים על מנת לאפשר לציבור לבקר בתערוכה ולהאריך את הצגתה עד חודש מרץ 

איי וייוויי: "התגובות של הקהל בישראל מדהימות. אלפי מבקרים, מכל הגילאים, מתמודדים עם הנושאים המורכבים המוצגים בתערוכה בדרך שלהם. האם החוויה הזאת תשנה את הדרך בה הם חושבים על העולם סביבם? אולי, אולי לא... האם חייהם יהיו עשירים יותר מהחוויה הזאת? אני מקווה שכן"

2 ביוני 2017– 3 במרץ 2018

אוצרת: מירה לפידות

מוזיאון ישראל החליט להאריך את תצוגת התערוכה "איי וייוויי: אולי, אולי לא". מאז פתיחת התערוכה בחודש יוני האחרון הגיעו למוזיאון יותר מ-350,000 מבקרים והתערוכה משכה תשומת לב רבה ברחבי העולם. עבור חלק לא מבוטל מהמבקרים שהגיעו לתערוכה, היתה זו הפעם הראשונה בה ביקרו במוזיאון. בעקבות דרישת הקהל וייחודה של התערוכה המציגה יצירות מונומנטליות מורכבות, לצד מלאכות יד סיניות, פעל המוזיאון בשבועות האחרונים מול גופים שונים להשארת התערוכה והיום הודיע כי התערוכה תוצג עד ל-3 במרץ 2018. התערוכה אמורה היתה להינעל בסוף השבוע הקרוב. כך יוכל הציבור שטרם הספיק להגיע למוזיאון, ליהנות מהתערוכה המדוברת של האמן הבינ"ל.

אי וייויי אמר בתגובה על החלטת מוזיאון ישראל על הארכת התערוכה: "התגובות של המבקרים הישראלים לתערוכה היו מדהימות. התגובות הללו תורמות נקודת מבט חשובה על העבודות בהתחשב בשבריריות של החיים באזור. הקשרים הבין אישיים מהדהדים לאורך התערוכה, שמציגה שאלות קריטיות בנושאי זכויות אדם, חופש הביטוי ואתגרים העומדים בפני פליטים בכל מקום בעולם. אלפי מבקרים, מכל הגילאים, מתמודדים עם הנושאים הללו בדרך שלהם. האם החוויה הזאת תשנה את הדרך בה הם חושבים על העולם סביבם? אולי, אולי לא... האם חייהם יהיו עשירים יותר מהחוויה הזאת? אני מקווה שכן".

האמן והאקטיביסט איי וייוויי נולד בבייג'ינג ב-1957. בגיל שנה הוגלה יחד עם משפחתו למחנה עבודה לצורך "חינוך מחדש". זאת כיון שאביו נחשד על ידי השלטון בסין כאויב ומקור לסכנה משום דעותיו הפלורליסטיות. ב-1976, כאשר איי בן 18 זוכתה משפחתו והורשתה לחזור  לחזור לבייג'ינג. הוא פנה ללמוד אמנות ובשנות ה-80 טס לארה"ב ללמוד ולבסס את דרכו האמנותית. ב-1993 חזר לסין עקב מצבו הרפואי של אביו והיה לאמן המשפיע ביותר בסין ולאמן בינלאומי מהחשובים בימינו.

איי וייוויי נעזר בעבודותיו בבעלי מלאכה סיניים בכדי לשמר מסורות סיניות נדירות שעקב הפיתוח המואץ בסין הולכות ונכחדות. יחד איתן הוא מנציח את ההיסטוריה הסינית המפוארת שמַאוֹ דְזֶה-דוּנְג, שליט סין הקומוניסטית ניסה למחוק על ידי ניפוץ מקדשים ושריפת שרידים ארכאולוגיים. למשל לצורך הקמת העבודה "קיפֶה", שמורכבת מ-6000 חלקי עץ ממקדשים עתיקים שהאמן אסף ולקט מבין החורבות שהממשל הקומוניסטי הרס לטובת פיתוח תשתיות, הוטס אומן נגרות סינית. האמן חיבר ושילב את החתיכות לכדי פאזל עץ גדול ללא שימוש במסמרים או דבקים – אלא רק בעזרת מלאכת הנגרות הסינית המאופיינת בהכרת תכונות העץ ושימוש במחברים אורגניים.

על רצפת הגלריה פוזרו 23 טון גרעינים שחורים עשויים מחרסינה – חומר אשר פיתוחו הומצא במאה ה-14 בסין. גרעינים אלו נצבעו ידנית על ידי 1,600 אומנים ונותנים משמעות חדשה לביטוי MADE IN CHINA. בגן האמנות, בין שיחי הרוזמרין מוקמו שני עצי ברזל אשר שוקלים כל אחד 14 טון ומתנשאים לגובה 7 מטרים. העצים מורכבים מיציקות ברזל של חלקי עצים אופייניים לסין שנפגעו בעקבות פיתוח תשתיות בדרום סין. עבודה ייחודית נוספת היא "מצע רך" - שטיח באורך 35 מטרים השוקל כ-2 טון שמחקה באופן מדויק את רצפת אריחי השיש של המשכן לאמנות במינכן, שנבנה על ידי היטלר בימי הרייך השלישי, והיה אמור להציג את טוהר ועליונות הגזע הארי. אותה רצפה מקורית שתועדה יחד עם סימני הזמן עליה לאורך 70 השנים שעברו מוצבת כיום פה, בירושלים ונטענת היסטורית מחדש. השטיח בעצם נוכחותו מבטל את הרעיון הלאומני של עליונות גזע אחד על גזעים אחרים.

העבודות בתערוכה נוצרו על פני כמה עשורים. מהן מרהיבות, מהן מתריסות ומהן מפתיעות בעדינותן. כך או כך, תחת מעטה הפיתוי שלהן מבעבעת עמדה שתובעת מכל אחד לשמור על דריכות ולפתח את חוש הביקורת, להטיל ספק ולא לקבל דבר כמובן מאליו. שאלותיו רלוונטיות: האם מה שאנחנו רואים אמיתי? - אולי, אולי לא...


ירושלים בפרטים

מאז ראשית ימיה תרבויות ועמים רבים השפיעו על מראה העיר ירושלים, ניסו לנכס אותה לעצמם, לקבל ממנה השראה או סתם לעבור דרכה. אותו מראה שכיום נראה לנו מובן מאליו, מורכב מאין ספור סימנים וייצוגים תרבותיים שונים החקוקים או מוטבעים במבנים ברחבי ירושלים, שיחדיו מרכיבים את הפסיפס שהוא היופי הייחודי של העיר. כיום אותם סימנים כמעט נעלמו מעיננו שהתרגלו אליהם. מוזיאון ישראל מציג תערוכה חדשה שתאפשר לגלות את ירושלים מחדש, לסייר ברחובותיה ולראות כיצד העיר הציתה את דמיונם של אנשים בעולם כולו.

5 באוקטובר 2017 – מרץ 2018

אוצר: דן הנדל

במשך אלפי שנים מהווה ירושלים מוקד עליה לרגל לשלושת הדתות. עמים רבים נלחמו עליה, קידשו אותה, נאבקו להגיע אליה, וכולם ביקשו להשאיר בה את חותמם לדורות. אותם סממנים תרבותיים שהוטבעו בעיר לאורך ההיסטוריה, הם אלו שמרכיבים את היופי של העיר. יופי שהפך למובן מאליו תחת חיי היומיום בעיר.

מוזיאון ישראל מזמין להיחשף מחדש אל העיר ירושלים, כפי שלא ראיתם אותה מעולם. תערוכה חדשה תיקח את המבקרים למסע אל ההיסטוריה והסיפורים מאחורי הפרטים הקטנים והמשמעות הטמונה בהם, וכיצד הפכו לחלק בלתי נפרד מהפסיפס שמרכיב את ירושלים. התערוכה תאפשר למבקרים לאמן את עיניהם מחדש ולהיות מסוגלים להבחין בפרטים הקטנים הסובבים אותנו כל הזמן. אחרי הביקור, יוכלו לצאת לגלות את ירושלים מחדש ולהתרגש ממנה ממש כמו אלו שביקשו להשאיר בה את חותמם בעבר.

כולנו מכירים את הסיפורים הגדולים של העיר ירושלים, את המלחמות, את המקומות הקדושים, ואת הסיבות שבגללם היא סמל לכל כך הרבה אנשים. אבל לכל אלו קיימים שכבות נוספות של סיפורים קטנים, פחות מוכרים, המקבלים ביטויים פיזיים בכל רחבי העיר בצורת טקסטים החקוקים באבן, אלמנטים דתיים השזורים בקישוטים בתוך מבנים, עבודות ברזל המאפיינות תרבויות ספציפיות, סמלים הטבועים על דלתות ועוד. אלו מספרים לנו על האירועים ההיסטוריים שקרו בירושלים ולפעמים גם על שגעונות של אנשים בודדים, ויחדיו הם מתאחדים למארג השכבתי התרבותי הייחודי ממנה נבנתה ירושלים ושמרכיבים את יופיה כיום.

התערוכה שואבת השראה ממחקרו רב השנים של האדריכל דוד קרויאנקר שיצא לאור כספר רחב יריעה "ירושלים - אלוהים נמצא בפרטים הקטנים: שפת עיצוב רב-תרבותית". מתוך אותם פרטים קטנים הורכבו נושאים עיקריים המובילים את התערוכה: המזרח, סמל הכוכב, חומת ירושלים, קרמיקה, כתב, פירזולים וביקור הקיסר הגרמני ב- 1898. קרויאנקר עצמו הינו יליד ירושלים ומרבית עיסוקו המקצועי כאדריכל סבב סביב העיר, הוא היה אחראי על תכנון ושימור בית טיכו במרכז ירושלים והכין רעיונות לשימור מבנים היסטורים נוספים שהוסבו לשימושים חדשים, ביניהם: טחנת הרוח, מלון הר ציון ועוד. לאורך שנות עבודתו הקים קרויאנקר ארכיון פרטי עצום הכולל תצלומים, שרטוטים ומסמכים המהווים את החומרים לספריו ופרסומיו הרבים.

 

 

גיל ברנדס, עו"ד ושוחר אמנות הפעיל בשדה האמנות הישראלי והבינלאומי, מונה ליו"ר אגודת ידידי מוזיאון ישראל

עורך הדין ושוחר האמנות גיל ברנדס מונה ליו"ר אגודת ידידי מוזיאון ישראל ירושלים. הוא יחליף בתפקידו זה את רחל ומשה ינאי אשר כיהנו יחדיו כיו"ר האגודה מאז שנת 2010. קדמו להם בתפקיד סוזי ודן פרופר, יו"ר חברת "אסם".

גיל ברנדס הינו עורך דין למעלה מ-25 שנה ושותף במשרד עורכי הדין נשיץ ברנדס אמיר. בעבר עבד במשרד עורכי הדין Skadden Arps שבניו יורק. ברנדס מתמחה במספר תחומים ועיקר עיסוקו בליווי משפטי של חברות היי טק ובעסקאות מורכבות. לצד פעילותו המקצועית הוא פעיל בשדה האמנות קרוב ל-30 שנה. בין היתר, הוא משמש יו"ר משותף של קבוצת "כאן עכשיו" התומכת ברכישת אמנות ישראלית עבור אוסף מוזיאון ישראל וחבר בוועדת פרס שיף לאמנות פיגורטיבית במוזיאון תל אביב.

גיל ברנדס הינו שותף מייסד של קרן Art Partners, והינו חבר דירקטוריון במספר עמותות פילנטרופיות העוסקות ביזמות טכנולוגיות, ובהם EISP 8200, והתכנית החברתית של עמותת בוגרי 8200.

אגודת ידידי מוזיאון ישראל בהנהלתה של לאה רוטשטיין שוקדת על טיפוח הקשרים בין המוזיאון לבין קהילת שוחרי האמנות, הארכאולוגיה, האמנות היהודית והאתנוגרפיה. האגודה פועלת לקירוב חבריה לפעילותו הענפה והמגוונת של המוזיאון ונעזרת בהם לקידום המוזיאון ולהפצת דברו לציבור הרחב. 

קבוצת "כאן עכשיו" הפועלת כבר 8 שנים במוזיאון ישראל רכשה עד כה 120 עבודות מאת 71 אמנים, בסכום כולל של יותר מ-5.5 מיליון שקלים. הקבוצה הוקמה ע"י אגודת הידידים של מוזיאון ישראל שמנוהלת על ידי לאה רוטשטיין ורוכשת את היצירות לאוסף המוזיאון בהתאם למדיניות של אוצרי המוזיאון ובהתחשב בהמלצותיהם.

 

 

 

 


כליזמרים בתערוכה

פסטיבל הכליזמרים הבינ"ל מתארח בגלריות מוזיאון ישראל

איך קשורה העיירה היהודית לאמן הסיני המפורסם איי וייוויי? מה לכליזמר ולמטבע זהב עם דיוקנו של הקיסר הדריאנוס? ליום אחד יהפכו גלריות המוזיאון ושדרת בתי הכנסת המפורסמת לחלק מחוויית כליזמרים בלתי נשכחת ● נוסף להופעות בגלריות ייערכו גם שני מופעים מלאים

יולי 2017

מוזיאון ישראל יפגיש ליום אחד את מוזיקת הכליזמרים עם מגוון תרבויות וסגנונות מוזיקליים מרחבי העולם. המפגשים ייערכו השנה לראשונה בגלריות המוזיאון במסגרת פסטיבל הכליזמר הבינלאומי בירושלים.

ביום רביעי, 2.8.17 מוזיאון ישראל ילבש חג לאורכו של היום. בין השעות 16:00-11:00 בכל שעה עגולה אמני כליזמר בינלאומיים יגישו לקהל המבקרים מופעים מרגשים ומרעננים של כליזמר אותנטי לצד כליזמר מקורי משולב עם סגנונות הג'אז, הרוק האתני והקלאסי. מופעי מוסיקת הנשמה היהודית יהיו פתוחים לקהל הרחב ויתקיימו על רקע הגלריות לאמנות ותרבות יהודית, שדרת בתי הכנסת. מופעים נוספים ייערכו על רקע יצירותיהם של ואן גוך ומונה בגלריה לאמנות אימפרסיוניסטית. הגלריה לאמנות ישראלית תארח את הנגנים שיופיעו לצד עבודותיהם של סיגלית לנדאו, אעסם אבו שקרא, נפתלי בזם ועוד. מופעים בגלריות האמנות המודרנית ישלימו את האווירה המלאה לניגון ויהפכו את חווית הביקור לעליזה ומיוחדת.

בשעות אחה"צ והערב יערכו באודיטוריום מופעי כליזמרים:

17:00 | כליזמר, טנגו צועני ומה שביניהם

19.00 | הניגון שבלב

משתתפים:

וירטואוז הכינור הבינלאומי מירל רזניק וירטואוז האקורדיון הבינלאומי אמיל אייבינדר אמן הקלרינט הבינלאומי חנן בר-סלע אמן הסקסופון הבינלאומי גרש גלר וחמישיית הסקסופונים הירושלמית קלידים גלעד כץ

תופים יוסי פפו לוי קונטרה בס ליעד מור

מנהל אמנותי : חנן בר-סלע

חג הכליזמרים במוזיאון נערך בשיתוף עם "פסטיבל הכליזמרים הבינלאומי בירושלים" מנהל אמנותי חנן בר-סלע.

המופעים בגלריות ללא תשלום נוסף. כניסה חינם לילדים במהלך חודש אוגוסט.

המופעים באודיטוריום בתשלום. הנחות למנויים, סטודנטים, גמלאים וילדים. המחירים כוללים כניסה למוזיאון.

 


קיץ קריר במוזיאון:

מוזיאון ישראל חונך את חדר הבריחה הגדול בארץ

מוזיאון ישראל פותח את שעריו לילדים חינם בקיץ כל יום שלישי ושבת, ובאוגוסט – הכניסה לילדים חינם כל יום ● זו רק חלק מתוכנית מקיפה שהמוזיאון משיק הקיץ: תערוכה לכל המשפחה על כלבים וחתולים, חדר בריחה ענק שיתפרש על כל שטח המוזיאון, סיורים לכל המשפחה, מתחם הפעלות ועוד

16.7.2017

לראשונה בארץ, וכפי שלא חוויתם עוד בשום מקום אחר, מוזיאון ישראל משנה את חוקי המשחק של "חדרי הבריחה" ומביא לכם את "אמנות הבריחה" המתפרש על כל שטחי המוזיאון. "אמנות הבריחה", פרי שיתוף פעולה מיוחד בין מוזיאון ישראל לקליוסטרו הקוסם, נחשב לדור הבא של חדרי הבריחה ומשלב בין האלמנטים הקלסיים המוכרים: חידות, פענוח פזלים ופתיחת דלתות, לצד סיפור שיסחוף ויעביר את המבקרים במסלול חוצה תקופות ותרבויות, ויזמין אותם להתבונן לעומק באוצרות המוזיאון, להתייחס לסיפורים העומדים מאחוריהם, ולהתבונן בעין חדשה על מוצגי המוזיאון השונים. ההשתתפות בפעילות תתאפשר באמצעות מפה מיוחדת שתהווה את הרמז הראשון בדרך הבריחה. החדר יהיה פעיל בתאריכים ה-6-25.8, בימים א'-ו', לא כולל 22.8.

תערוכת "כלבים וחתולים", מציעה גם היא חוויה מרעננת ומיוחדת לכל המשפחה. המבקרים בתערוכה יוכלו לחקור, ולהיחשף לנקודות מבט מפתיעות וחדשות על חיות הבית האהובות, ולעמוד על הקשר העמוק בינן לבין בני-האדם. חלק מהיצירות בתערוכה מזמינות את המבקרים למשחק, לאינטראקציה עם המוצגים ואפילו לכשכוש בזנב; חלק יציגו לנו את החיות כפי שהן מיוצגות מן העת העתיקה ועד לימנו אנו. כל זה מתרחש בחלל התערוכה הנותן לכל חיה חלל פרטי משלה לצד חלל משותף המציג את מערכת היחסים בין החיות לבין עצמן.

לצד "אמנות הבריחה" בכל יום יציע המוזיאון מגוון של פעילויות לכל המשפחה מסדנאות אמנות, דרך שעת סיפור ועד לסרט אנימציה החושף לפני הילדים את עולמן המסתורי של המגילות הגנוזות. זאת בנוסף לתערוכת "איי וייוויי: אולי, אולי לא" המדוברת ותצוגות הקבע המוכרות של המוזיאון.

בימים שלישי ושבת המוזיאון פותח את שעריו חינם לילדים ובחודש אוגוסט – הכניסה חינם לילדים כל החודש. בחודש אוגוסט המוזיאון גם יאריך את שעות הפעילות ובימים שלישי ורביעי הוא יהיה פתוח מעשר בבוקר ועד תשע בערב.

כמו כן, כחלק מן התערוכה ובהשראתה, יתקיימו שלל פעילויות נוספות במהלך חודשי הקיץ, כגון: חצר קיץ פעילה "מג'ונגל עירוני לתוך הבית" בהשראת התערוכה "כלבים וחתולים" תחנות הפעלה מזמינות את המשתתפים לשחק, ללמוד, להתנסות בתאטרון וליהנות ממפגש לא שגרתי עם עולמן של החיות האהובות. "האו ומיאו!" – הפנינג כלבים וחתולים שיכלול סיפורים, הצגות, סדנאות אומנות, הרצאות, סרטים, ואף אופציה לאמץ כלב או חתול בעצמכם, סיור "על משפחתי וחיות אחרות" שייקח אתכם ברחבי המוזיאון בהשראת התערוכה, סדנאות מחזור שיהפכו מגוון חומרים לשלל מוצרים מעולם הכלבים והחתולים, ועוד אירועים רבים נוספים שמידע עליהם, תאריכים ושעות פעילות, ניתן למצוא באתר המוזיאון.

מחירים:

מפה לכל המשפחה לפעילות "אמנות הבריחה"- 15 ₪

חצר פעילות לקיץ "מג'ונגל עירוני לתוך הבית" – 15 ₪ למשתתף

הפנינג כלבים וחתולים – ללא תשלום נוסף ב-22.8.17

סיורים לכל המשפחה 15 ₪ למשתתף

סדנת מיחזור 15 ₪ למשתתף

שעת סיפור 15 ₪ למשתתף


מוזיאון ישראל הציג לפני ראש ממשלת הודו פריטים נדירים מחיי הקהילה היהודית בקוצ'ין שבהודו

יולי 2017

ראש ממשלת הודו, נרנדרה מודי, ביקר במוזיאון ישראל יחד עם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. השניים סיירו בגלריות האגף לאמנות ותרבות יהודית ע"ש ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל, אותן העשיר צוות המוזיאון במיוחד לרגל הביקור בפריטים נדירים מחיי הקהילות היהודיות בהודו, ופרט מקוצ'ין. הפריטים המוצגים במוזיאון ובהם פנים של בית כנסת מקוצ'ין מהווים שריד לחיי קהילה עשירים שהיו ואינם.

מדובר בחשיפה ראשונה של חיי יהדות הודו לפני ראש ממשלת הודו בביקורו בישראל. לפני הביקור השלים צוות המוזיאון הקמה של תצוגה מיוחדת עם פריטים משלוש הקהילות היהודיות בהודו – בני ישראל, הקוצ'ינים והבגדדים, הכוללת פרוכת מהודרת להיכל בבית הכנסת משנת 1903. הפרוכת גדולת המימדים עשויה מבד משי לבן ורקמת חוטי זהב, במרכזה משולבת חצאית ששימשה כלבוש לכלה. בזמן שמחת תורה נהגו לתלות את הפרוכות על קירות בית-הכנסת. ביניהן, הפרוכות הלבנות שנועדו לימים הנוראים, נחשבו ליוקרתיות ומכובדות במיוחד. בין הפריטים ניתן גם למצוא שלוש כתובּות לחתונה שנכתבו בכתב יד ועוטרו בשלל צבעים, מוטיבים צמחיים ומעולם החיוכן בנוסחי ברכות לחתונה. אחת מהן, המתוארכת ל-1859 ומעוטרת באבקת זהב, הוצגה לראשונה. במסגרת התצוגה המיוחדת מעלה המוזיאון פריטי לבוש נדירים של בני הקהילות היהודיות בהודו, חלקם הוצגו לראשונה בתערוכה החלוצית "יהודי הודו" שהתקיימה במוזיאון בשנת 1995. הפריטים יישארו בתצוגה בזמן הקרוב על מנת שהציבור הרחב יוכל להתרשם מהם.

תצוגה מיוחדת זו הוקמה בבית הכנסת קאדאבאמבאגאם שהועבר מקוצ'ין למוזיאון ישראל, לאחר שיצא משימוש והפך לסדנא לייצור חבלים. בתי הכנסת מאיזור זה התאפיינו בשתי תיבות לחזן. האחת, בחלקה הקדמי של עזרת נשים דמוית מרפסת מעוגלת, שימשה בשבתות ובחגים, והשניה ניצבת באולם, מול ההיכל (ארון הקודש) ועליה עמד החזן בשאר ימות השנה. מיקומה של התיבה העליונה לפני עזרת הנשים מצביע על מעמדן המכובד של הנשים ומעורבותן בחיים הדתיים של הקהילה. תקרת בית הכנסת, העשויה עץ מגולף וצבוע, מעוטרת בפרחי לוטוס, דבר המעיד על השפעה מקומית ממקדשים בהודו.

מנהיגי עולם נוהגים לכלול את מוזיאון ישראל כיעד בביקורם הרשמי בארץ. רק לפני מספר חודשים הגיע נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ ונשא במוזיאון את נאומו המרכזי. קדמו לו הנשיאים ברק אובאמה וג'ורג' בוש הבן. מיד אחרי הקמתו של המוזיאון ב-1965 ביקרו בו ג'ימי קרטר ורעייתו רוזלין, ג'קלין קנדי, הנרי קיסינג'ר ורבים אחרים. בשנים האחרונות אירח המוזיאון את קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, מזכ"ל האו"ם לשעבר באן קי מון ורבים אחרים. 

צילום: אבי דודי


פסטיבל "LIVE במוזיאון" חוזר:

יולי 2017

אסף אבידן, יהודה פוליקר, יהורם גאון וטיפקס מגיעים למוזיאון ישראל
מוזיאון ישראל מחזיר לירושלים את ההופעות הכי מבוקשות עם התפאורה הכי יפה בארץ -  אסף אבידן יפתח את סיבוב ההופעות הבין לאומי שלו בהופעה אחת בלבד בישראל, יהורם גאון יעלה במופע מיוחד עם להקתו עם מופע חימום  של הצמד "יונינה" שכבשו את הרשת עם הסרטונים הביתיים שלהם, טיפקס יארחו את קרולינה להופעה עם מיטב הלהיטים מכל הזמנים,  ויהודה פוליקר יחתום את הפסטיבל במופע שיכלול להיטים מכל הרפרטואר העצום שלו עם ריקי גל שתתארח לצדו במופע

3 עד 6 ביולי 2017
מקום: גן האמנות במוזיאון ישראל
גן האמנות של מוזיאון ישראל נחשב לאחד מפינות החמד היפות בארץ ויש בו שילוב מהפנט של מרכיבים עיצוביים ואדריכלים מהמזרח הרחוק על רקע נוף הרים מזרח תיכוני ישראלי. בין עשרות פסליו של הגן: אהבה (רוברט אינדיאנה), בית ממכר ספרים (מרק דיון), אדם (אוגוסט רודן), פסל בשלושה חלקים: חוליות (הנרי מור) ועוד. אלה יעניקו השראה מיוחדת למוזיקאים הגדולים שיתארחו בגן בחודש יולי הקרוב. 
יום שני 3.7 – בהרכב גדול של תשעה נגנים, ביניהם ארבעה מההרכב המקורי וחמישה נוספים ובהם הזמרת דניאל קריאף, יארחו טיפקס את קרולינה במופע מרקיד, מרגש, מצחיק ומלא נוסטלגיה שיכלול את הלהיטים הענקיים "איזה עולם", "התחנה הישנה", "סתם" לצד השירים החדשים של הלהקה "לילה לילה טוב", "צמד איילות" ועוד.
יום שלישי 4.7 – רגע לפני שהוא פותח את סיבוב ההופעות הבינלאומי שלו, אסף אבידן מגיע לישראל להופעה אחת ויחידה. ההופעה תכלול את מיטב השירים מחמשת האלבומים בעיבודים חדשים לצד ביצועי בכורה לשירים חדשים מאלבומו החדש שצפוי לראות אור בסוף השנה ברחבי העולם. הלהקה החדשה שתלווה את אבידן תכלול את: אדם שפלן – בס, עידו ז'לזניק – קלידים, שחר חזיזה – תופים.
יום רביעי 5.7 – יהורם גאון, חתן פרס ישראל, על תרומתו לזמר העברי ואחד האמנים המוערכים והאהובים ביותר בארץ מגיע למופע מיוחד עם להקתו ויבצע את מיטב להיטיו הגדולים והמרגשים מכל הזמנים, ביניהם: "שלום לך ארץ נהדרת", "יש מקום", "אל תשטה באהבה", "בלדה לחובש", "גולני שלי", "אלף נשיקות", "הנני כאן" ועוד רבים מוכרים ואהובים. "יונינה", הצמד המוזיקלי שכבש את הרשת עם הסרטונים הביתיים שלהם, ממשיכים בסיבוב הופעות ברחבי הארץ עם שירים מאלבום הבכורה שלהם לצד קאברים לשירים אהובים. הצמד יגיע לחמם את הופעתו של יקיר ירושלים.
יום חמישי 6.7 – יהודה פוליקר, מגדולי האמנים בארץ, יארח את ריקי גל במופע הסיום של הפסטיבל המשלב בין גיטרות ובוזוקי, מקצבים יוונים – ים תיכוניים ולהיטי רוק. במופע יבצע פוליקר להיטים מכל שנות עשייתו החל מ"בנזין" דרך "עיניים שלי", על אלבומי הסולו שלו לצד קלסיקות מהמוזיקה היוונית. 

כל המופעים יתקיימו בשעה 20:30. למעט הופעתו של אסף אבידן שתתחיל ב-21:00. מחיר כרטיס 160 ₪. כל ההופעות נגישות לנכים.
כרטיס הכניסה למופע של אסף אבידן כולל כניסה למוזיאון החל מהשעה 16:00 ומאפשר לשלב חוויה מוזיקלית ומוזיאלית יוצאת דופן. 
כרטיסים ניתן לקנות בטלפון 02-677-1300 באתר המוזיאון או בקופות. הנחות לחיילים, סטודנטים וגמלאים. 

 


רואים את הקולות

יוני 2017

המוזיאון הבריטי בלונדון, מוזיאון דרזדן ומוזיאון ישראל, ירושלים יקיימו יחד פסטיבל בינלאומי למוסיקה קלסית

גלריות מוזיאון ישראל יארחו הרכבים בינלאומיים שינגנו יצירות מופת בהתאם לשכיות החמדה המוצגות בהן. אל אולם הקונצרט יוביל סיור מודרך שתוכנן במיוחד להאיר את הזיקות בין הנשמע לנראה, ולהדגיש סוגיות שבלב תהליך היצירה. ניהול אמנותי: דניאל קוחנל

קונצרט פתיחה חגיגי בגן האמנות  הבינלאומי:  יוהן סבסטיאן באך: "המיסה בסי מינור" בביצוע התזמורת הקאמרית הישראלית והמקהלה הקאמרית של ירושלים ובניצוחו של סטנלי ספרבר. יום שני, 29.5.17 – הכניסה חינם

שיתוף פעולה מיוחד בין 3 מוזיאונים מובילים בעולם ובהפקתו של משרד החוץ הגרמני, מביא לגלריות מוזיאון ישראל בירושלים 21 קונצרטים של מוסיקה קלסית של מיטב המלחינים ובביצוע הרכבים בינלאומיים. המוזיאון הבריטי בלונדון, מוזיאון אוספי האמנות הממלכתיים בדרזדן ומוזיאון ישראל ירושלים מפגישים בין יצירות של טובי מלחיני אירופה לבין יצירות המופת המוצגות במוזיאון. קונצרט הפתיחה החגיגי במוזיאון ישראל ייערך בגן האמנות ביום שני, 29.5.17  ובו  תנגן התזמורת הקאמרית הישראלית יחד עם המקהלה הקאמרית של ירושלים את המיסה בסי מינור של באך, בניצוחו של סטנלי ספרבר. הכניסה חינם.

הפסטיבל, שיארך ארבעה שבועות, מעניק הזדמנות נדירה לשמוע את מיטב ההרכבים, הנגנים והזמרים מכל העולם, ובהם נגן הנבל גזביה דה מסטר, הסופרן חן רייס, רביעיית דנאל (בביצוע נדיר של כל 16 רביעיות המיתרים של בטהובן) ובסיסט הג'אז האגדי רון קרטר. הקונצרטים ייערכו בכל פעם בגלריה אחרת במוזיאון ישראל.

הסולנים וההרכבים יופיעו בגלריות שנבחרו במיוחד לפי תוכנו של כל קונצרט. כך למשל, המקהלה האקדמית האירופית תבצע גרסאות של תהילים, מהרנסנס ועד ימינו, בהיכל הספר - לצד כתבי היד הקדומים ביותר של המקרא; והיצירה המודרנית "שמונה שירים למלך משוגע", מאת פיטר מקסוול דייויס, תושמע לצד חפצים קדומים, המעידים על שיגעונם של מלכים בעולם הקדום. במפגשים המיוחדים הללו, היצירות המוזיקליות והאמנותיות יאירו זו את זו, יגלו שכבות ורבדים נוספים, ויתמזגו לכלל יצירה חדשה, המשלבת בין הנשמע לנראה. סיור מודרך שנבנה במיוחד עבור כל קונצרט ויוביל אליו, יעבור בין גלריות ויצירות מתקופות שונות, ויעסוק גם הוא ביחסי הגומלין בין תו לקו, בין הרוח לחומר. 

הפסטיבל משלב מגוון רחב של סגנונות מוזיקליים אירופיים: מוזיקה פולחנית כנסייתית, יצירות של המסטרים הגדולים מן המאות ה-18 וה-19, וגם יצירות ניסיוניות מן המאה ה-20. בכך הפסטיבל נותן ביטוי לשכבות הרבות היוצרות את התרבות האירופית בת זמננו, דווקא מכאן, מירושלים: העיר שמאז ומתמיד העסיקה את אירופה - פוליטית, דתית ורוחנית.

מארגני הפסטיבל הם מוזיאון ישראל ומוזיאון אוספי האמנות הממלכתיים של דרזדן והפקתו בנדיבות משרד החוץ של הרפובליקה הפדרלית של גרמניה . מנהל אמנותי דניאל קוחנל.

לפרטים נוספים על הקונצרטים, לשמירת כרטיסים לקונצרט הפתיחה ולהזמנת כרטיסים באתר המוזיאון: www.imj.org.il

 


אירופה: הרהורים

אפריל 2017
אקספרסיוניזם גרמני באוסף מוזיאון ישראל
במלאות מאה שנים להולדת האמן והאספן יעקב פינס
אוסף הרישומים וההדפסים של אמני האקספרסיוניזם הגרמני במוזיאון ישראל הוא אוסף של זיכרונות, כמו תצלומי משפחה דהויים. מרביתם הובאו לארץ בשנות ה-30 בידי עולים ממרכז אירופה, בעיקר מגרמניה. אמנים, אספנים וחובבי אמנות אלה שנסו על נפשם מילטו במטענם יצירות על נייר. בבואם הנה הם נקבצו בירושלים סביב בית-המדרש לאמנות "בצלאל" ובית-הנכות שלצדו והפיחו בהם חיים, ברוח אחרת, שונה מאוד מהרוח שנשבה בין כותלי המוסד הזה לפניהם. הם לא רצו ליצור כאן עולם חדש ולא הונעו בידי תודעה לאומית מהפכנית, אלא היו אירופאים שנתלשו ממקומם וביקשו ליצור כאן אי קטן של תרבות. לכן, אין באוסף תיעוד  קפדני של הזרמים ושל התקופה, גם לא ייצוג מקיף של האמנים, אלא מקבץ של בחירות אישיות ומושכלות, שלימים היווה את היסוד לאוסף המחלקה לרישומים ולהדפסים. מדוע תרמו המהגרים את אוצרותיהם? בוודאי מנדיבות ומהכרה במשמעותו של אוסף ציבורי, אבל אולי גם מרצון להתרחק מעט ממשא התרבות שהכזיבה, ובשנות "הצנע" גם מטעמים כלכליים. 
בסיפור התערוכה חבוי אם כן סיפור נוסף של הגירה כפויה ובנייה מחדש. אחת הדמויות שייצגו בחייהן את האתוס הזה הוא האמן, האספן, המלומד והמורה יעקב פינס. התערוכה נערכת במלאות מאה שנים להולדתו והיא מתמקדת ביצירותיו וביצירותיהם של חברי קבוצת "הגשר" שהשפיעה עליו. 
 
קבוצת "הגשר" הוקמה ב-1905 בדרזדן ביוזמת ארנסט לודוויג קירשנר, קרל שמידט-רוטלוף, אריך הקל ופריץ בלייל. אמיל נולדה ומקס פכשטיין הצטרפו אליה ב-1906, וב-1910 התוסף גם אוטו מילר. הם פעלו יחד עד 1913. חברי הקבוצה רצו לקשר את אמני-המופת הגרמניים כגון דירר וקראנאך אל האמנות העכשווית. בנוסף, הם שאפו לקרב את האדם הפשוט אל מעשה האמנות ודגלו ביצירת גשר בינו ובין הכוחות המהפכניים והאנטי-בורגניים, ומכאן שמם. מקורות השראה חזותיים לשם הקבוצה היו כנראה הגשרים על נהר האלבה בדרזדן:  "הפלא הכחול" שבנייתו הסתיימה ב-1893 והיה בגדר הישג טכנולוגי, ו"גשר אוגוסטוס" ההיסטורי שבנייתו המחודשת החלה ב-1902. חברי הקבוצה, שלמדו כולם אדריכלות אך נטשו אותה לטובת העיסוק באמנות, נשבו כנראה בקסמיהם. 
לחיתוך-העץ היה תפקיד מהותי ביצירתם של אמני "הגשר", כטכניקה פשוטה המאפשרת לבטא בבהירות את התכנים הרגשיים והחברתיים שהם ביקשו להפוך לנחלת הכלל. ממשיכת "הגשר" היא קבוצת "הפרש הכחול", שנוסדה ב-1911 ונקראה על שם אביר מאגדת ילדים שמשימתו תיקון רוחני של העולם. עם חבריה נמנו פרנץ מרק, וסילי קנדינסקי, פאול קלה ואלכסיי פון יבלנסקי. הם התעניינו בפרימיטיוויזם ובציורי ילדים ונטו להפשטה. 
 
יעקב פינס נולד בגרמניה בשנת 1917 ועלה לארץ ב-1936 כחבר הקבוצה החלוצית "שיבולת". חמש שנים אחר-כך התיישב בירושלים והתגורר בה עד פטירתו. בראשית שנות ה-40 הוא למד ב"סטודיו" של יעקב שטיינהרט, שהיה דמות משמעותית בזרם האקספרסיוניסטי בברלין, ועיקר יצירתו היה בחיתוך-עץ. שלא כמו שטיינהרט, לבו של פינס לא נהה אחר נופי העיירה הגלותית, והוא לא ניסה למצוא אותם בסמטאות ירושלים. להפך, פינס סלד מסימבוליזם יהודי והעדיף מראות טבע או נושאים בעלי מוסר השכל. הוא היה ממקימי בית האמנים בירושלים ולימד במחלקה לגרפיקה ב"בצלאל" יותר משני עשורים, עד סוף שנות ה-70. 

 

הון-שלטון: מטבעות זהב רומיים מאוסף ויקטור אדה

איך מצליח קיסר רומי לשמור על נאמנות תושבי האימפריה בזמן שהם פזורים על פני שטח עצום, וזאת עוד לפני עידן האינטרנט? מה היה כתוב על ה"סטיקרים" של פעם? ואיך אשת הקיסר קשורה לכל זה? תערוכה חדשה מאפשרת הצצה נדירה אל עולמם של שליטי העת העתיקה באמצעות אוסף מיוחד במינו של 75 מטבעות זהב נדירים.

22 ביוני 2017

אוצרים: חיים גיטלר ויניב שאואר

מאז ומעולם העסיקו הפנים האנושיות חוקרים, הוגים ופילוסופים רבים שראו בהן ראי לאופיו וליכולותיו של האדם. לכן, אין זה מפתיע כי משחר הציוויליזציה בחרו שליטים להשתמש בדמותם ובדיוקנם שלהם ובדמות נשותיהם ככלי להעברת מסרים לנתיניהם ולצורכי תעמולה. הצגת פני השליט מאפשרת חיבור ישיר בין השליט לאוכלוסייה, שכמעט ואינה רואה אותו, וליצור זיהוי וקשר בין המדינה עצמה לבין דמותו של השליט העומד בראשה. שאריות של אופן פעולה זה ניתן לראות גם בימינו בתליית תמונות של מנהיגים במקומות ציבוריים כגון בתי ספר.

בתקופה הרומית השתמשו השליטים במטבעות, אשר היו ניתנים להפצה בקלות עקב ניידותם, והטביעו עליהם דיוקנאות שונים בכדי להעביר מסרים ותעמולה לאוכלוסייה בכל רחבי האימפריה בצורה יעילה. סיסמאות כגון הטבעת דיוקן אלת הניצחון והכיתוב "ניצחון" לעידוד רוחו העם, או דיוקן הקיסר עם הכיתוב "הנדיבות של הקיסר" שנועד להראות עד כמה הקיסר טוב ומתחשב בנתינים שלו, היו רק חלק קטן מתעמולה רחבה ומגוונת שהועברו באמצעות המטבעות.

בתקופה שקדמה לקיסרים היו הפקידים הרומאים אחראים להטבעת המטבעות. באותה התקופה היה נהוג להטביע את מעשי אבות אבותיהם על פני המטבעות, שכן, פולחן האבות הדתי והייחוס המשפחתי היו הדרך העיקרית לקידום חברתי בקרב האוכלוסייה הרומית. הראשון לשנות זאת היה זה יוליוס קיסר אשר טבע את דיוקנו שלו על גבי המטבעות, לאחר שתפס את השלטון, במטרה לחזק את מעמדו בקרב העם. החלטתו להטביע את דיוקנו על המטבעות הייתה מנוגדת לתפיסה הרומית ונחשבת אחת הסיבות שהביאו להירצחו. על אף זאת קיבע יורשו, אוגוסטוס, את הנוהג של הצבת דיוקן השליט על המטבעות הרומים לצד הטבעת מעשיו שלו כקיסר ובכך לא רק להציג את פניו, אלא גם לרומם ולחזק את פעולותיו.

את השינויים אשר חלו בצורה שבה בחרו המנהיגים להציג את עצמם, להעביר את מסריהם, והשימוש התעמולתי שעשו באמצעות המטבעות ניתן יהיה לראות דרך 75 מטבעות הזהב, המתפרסים על פני כ-350 שנים ומציגים את האישים ששלטו בקיסרות הרומית, המוצגים בתערוכה. למרות שהקשר בין הון לשלטון שינה  את צורתו  ואת אופן השימוש בהון עצמו דבר אחד נשאר זהה מאז ועד היום, והוא העובדה שגם היום כשאנחנו ניצבים בפני דיוקן של אדם אנחנו כמעט ומיד מבצעים שיפוט אישיותי שלו והוא מצדו משדר מסר כלשהו חזרה.

מטבעות הזהב המוצגים בתערוכה שינו את ייעודן לאורך השנים. במקור, הם שימשו כאמצעי תשלום רגיל ,אם כי בעל ערך גבוה, שבאמצעותו ניתן היה לרכוש פריטים שונים ואילו בימינו הם הפכו לפריטי יוקרה נחשקים בפני עצמם, ניתן לשים לב איך שווים השתנה לאורך השנים באמצעות הטבלה הבאה:

ערך התקופה

 
מה אפשר היה לרכוש במטבע אחד אז מה ניתן לרכוש באותו מטבע היום
3 מכלים של שמן זית דירת 3 חדרים באזור שדרות רוטשילד, תל אביב
12 זוגות נעליים יאכטה יוקרתית
חמור 40 דקות הופעה פרטית של ביונסה

 

 

 


מוצגים: סדר חדש באוסף העיצוב

יוני 2017

אט אט ולאורך השנים הפך כל אחד מאתנו לאספן של חפצים מעוצבים – החל מבגדי לבוש, אריזות מוצרים ועד לדפי אינטרנט – כולם הפכו לפריטים מעוצבים. תערוכה חדשה במוזיאון ישראל תחשוף למבקרים את אוסף העיצוב של המוזיאון, תבחן ממה מורכב האוסף וכיצד הוא נבנה במשך השנים. רמז: חלק מהפריטים נמצאים בבתים של חלק גדול מאתנו

3 ביוני - 28 באוקטובר 2017

אוצר: דן הנדל

בעידן המודרני כל דבר סביבנו מושפע מעיצוב, החל מהפלאפונים שאנו מחזיקים, דרך מוצרים ביתיים בסיסים כמו סכו"ם וצלחות, ועד מוצרי הצריכה שאנו רוכשים. כך נוצר מצב שבו כל אחד מאתנו מחזיק ברשותו אוסף של עשרות פריטים וחפצים מעוצבים מבלי שהתכוון או ששם לב. גם מוזיאונים מחזיקים באוספי עיצוב, אך לא משיקולי צריכה ונוחות אלא ממניעים אחרים כגון: הסיפור מאחורי החפץ, השימושיות של החפץ אל מול הערך האסתטי שלו, התמקדות בעיצוב מקומי כנגד ייצוג בינלאומי רחב ועוד. עתה מוזיאון ישראל חושף את אוסף העיצוב שעד כה נשמר רובו ככולו במרתפי המוזיאון.

כשהוחלט על הקמת המחלקה לעיצוב ואדריכלות במוזיאון ישראל נקבע כי המחלקה לא תטפח אוסף קבוע של פריטים ולא תעסוק בהיסטוריה של העיצוב, אלא תהיה דינמית ותתמקד בהווה ובעתיד הקרוב. אך ככל שהזמן עבר ותערוכות התחלפו נוצר אוסף עשיר ומגוון של חפצים שניתנו במתנה למוזיאון או נבחרו במיוחד להישמר על ידי אוצרי המחלקה לדורותיהם. כיום, מחזיק מוזיאון ישראל באוסף של למעלה מ-10,000 פריטים מגוונים ביניהם מוצרי צריכה המוניים כמו אייפד, פריטים יחידים במינם בעולם כמו תבניות ביסקוויטים משנות ה-30 ועוד.

התערוכה עצמה מאורגנת כמעין גרף תלת-ממדי ותציג כ-300 פריטים מן האוסף הקיים של המוזיאון. על גבי הגרף, מימין לשמאל, יהיו מחולקים הפריטים לפי קטיגוריות שימוש – מנוחה, משחק, עבודה ואכילה. מלמעלה למטה יהיו מחולקים הפריטים מחפצים תעשייתיים ביצור המוני לחפצים יחידים במינם הקיימים רק באוסף המחלקה. אופן החלוקה, והממשק האינטראקטיבי שנוצר במיוחד עבור התערוכה, יאפשר לצופה להתוודע לשכבות של ההחלטות במוזיאון ולצירופי המקרים שהובילו להיווצרות האוסף, ולפתח נקודת הסתכלות חדשה על המקום של עיצוב בחיינו.

 


איי וייוויי: אולי, אולי לא

יוני 2017

לראשונה בישראל, תערוכה של האמן הסיני איי וייוויי, מן המשפיעים והמוערכים בעולם האמנות, במוזיאון ישראל. הוא ידוע ביצירותיו המונומנטליות והמרהיבות אשר משלבות בין מיצבים אדירים ומלאכות יד מסורתיות סיניות. במסגרת התערוכה הגיעו לישראל 23 טון של גרעיני חמנייה עשויים מפורצלן שנצבעו אחד-אחד בעבודת יד, עצי ברזל המתנשאים לגובה של 7 מטרים ויוצגו לראשונה בעולם - על רקע כיפת היכל הספר, ושטיח המחקה אחד לאחד 969 אריחי שיש. זו הזדמנות נדירה לראות את יצירותיו אשר מעבר ליופיין וייחודיותן, נוגעות בסוגיות בוערות במיוחד, כמו זכויות אדם, חופש הביטוי, היחס למהגרים, תנאי עבודה וייצור וצנזורה.

2 ביוני – 28 באוקטובר 2017

אוצרת: מירה לפידות

האמן והאקטיוויסט איי וייוויי נולד בבייג'ינג ב-1957. בגיל שנה הוגלה יחד עם משפחתו למחנה עבודה לצורך "חינוך מחדש". זאת כיון שאביו נחשד על ידי השלטון בסין כאויב ומקור לסכנה משום דעותיו הפלורליסטיות. ב-1976, כאשר איי בן 18 זוכתה משפחתו והורשתה לחזור לחזור לבייג'ינג. הוא פנה ללמוד אמנות ובשנות ה-80 טס לארה"ב ללמוד ולבסס את דרכו האמנותית. ב-1993 חזר לסין עקב מצבו הרפואי של אביו והיה לאמן המשפיע ביותר בסין ולאמן בינלאומי מהחשובים בימינו.

מתחילת דרכו יזם תערוכות ופעולות אמנותיות שהתריסו כנגד השלטון הקומוניסטי בסין. על פעולות אלו שילם מחירים כבדים כאשר המשמעותי ביותר ארע ב-2011 כשנאסר ע"י הרשויות בסין ללא משפט למשך 81 יום. הוא שוחרר לאחר שאמנים רבים התגייסו לטובת מאבק ציבורי לשחרורו. ממשלת סין אפשרה לו לחזור לביתו בביג'ינג, אך החזיקה בדרכונו וכך הוא היה מוגבל בחופש התנועה שלו לעוד שנתיים שלמות. כיום הוא פועל מברלין, אך מגיע מדי פעם לסין.

לצורך עבודותיו נעזר איי וייוויי בבעלי מלאכה סיניים ובדרך זו משמר מסורות סיניות נדירות שעקב הפיתוח המואץ בסין הולכות ונכחדות. יחד איתן הוא מנציח את ההיסטוריה הסינית המפוארת שמַאוֹ דְזֶה-דוּנְג, שליט סין הקומוניסטית ניסה למחוק על ידי ניפוץ מקדשים ושריפת שרידים ארכאולוגיים. למשל לצורך הקמת העבודה "קיפה" אשר מורכבת מ-6000 חלקי עץ ממקדשים עתיקים שהאמן אסף ולקט מבין החורבות שהממשל הקומניסטי הרס לטובת פיתוח תשתיות, הוטס אומן נגרות סינית. הוא יחבר וישלב את החתיכות לכדי פאזל עץ גדול ללא שימוש במסמרים או דבקים – אלא רק בעזרת מלאכת הנגרות הסינית המאופיינת בהכרת תכונות העץ ושימוש במחברים אורגניים.

על רצפת הגלריה יפוזרו 23 טון גרעינים שחורים עשויים מחרסינה – חומר אשר פיתוחו הומצא במאה ה-14 בסין. גרעינים אלו נצבעו ידנית על ידי 1,600 אומנים ונותנים משמעות חדשה לביטוי MADE IN CHINA. בגן האמנות, בין שיחי הרוזמרין ימוקמו שני עצי ברזל אשר שוקלים כל אחד 14 טון ומתנשאים לגובה 7 מטרים. העצים מורכבים מיציקות ברזל של חלקי עצים אופייניים לסין שנפגעו בעקבות פיתוח תשתיות בדרום סין. זו תהיה הפעם הראשונה בעולם שיצירה זו תיחשף לציבור.

עבודה מרגשת נוספת היא שטיח באורך 35 מטרים השוקל כ-2 טון שמחקה באופן מדויק את רצפת אריחי השיש של המשכן לאמנות במינכן, שנבנה בתקופת הרייך השלישי ונחנך ב-1937 כ״משכן לאמנות גרמנית״ בתערוכה שתפקידה היה להציג את האמנות הגרמנית הנשגבת ולהדגיש את טוהר ועליונות הגזע הארי. אותה רצפה מקורית שתועדה יחד עם סימני הזמן עליה לאורך 70 השנים שעברו מוצבת כיום פה, בירושלים ונטענת היסטורית מחדש. השטיח בעצם נוכחותו מבטל את הרעיון הלאומני של עליונות גזע אחד על גזעים אחרים.

העבודות בתערוכה נוצרו על פני כמה עשורים. מהן מרהיבות, מהן מתריסות ומהן מפתיעות בעדינותן. כך או כך, תחת מעטה הפיתוי שלהן מבעבעת עמדה שתובעת מכל אחד לשמור על דריכות ולפתח את חוש הביקורת, להטיל ספק ולא לקבל דבר כמובן מאליו. שאלותיו רלוונטיות: האם מה שאנחנו רואים אמיתי? - אולי, אולי לא...


יגאל צלמונה מונה לאחראי לתוכן במוזיאון ישראל

מאי 2017

מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל מינתה היום את יגאל צלמונה לתפקיד האחראי הראשי לכל נושאי התוכן במוזיאון ● צלמונה שכיהן כאוצר ראשי בינתחומי במוזיאון במשך 14 שנים, ישמש במשימה זו למשך ששת החודשים הקרובים, אלא אם ימונה מנכ"ל למוזיאון או אחראי תוכן קבוע לפני כן

מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל החליטה היום למנות את יגאל צלמונה לאחראי הראשי לכל נושאי התוכן במוזיאון. צלמונה יעבוד לצידה של ממלאת מקום המנכ"ל, איילת שילה תמיר, ויחד עם צוות האוצרים המעולה בראשות האוצרים הראשיים ויתר אנשי המקצוע המיומנים של המוזיאון יפעל להמשיך ולהציג במוזיאון תערוכות בסטנדרטים הבינלאומיים הגבוהים ביותר ולחזק את מעמדו כאחד המוזיאונים המובילים בעולם.

יגאל צלמונה הינו מעמודי התווך של מוזיאון ישראל והאמנות בישראל. הוא התמנה לאוצר לאמנות ישראלית במוזיאון ישראל עוד בתחילת שנות ה-80, זאת לאחר ששימש כאוצר במוזיאון תל אביב ומרצה באקדמיה לאמנות בצלאל, באוניברסיטה העברית ובאוניברסיטת חיפה. בשנת 1990 התמנה צלמונה לאוצר ראשי לאמנויות של מוזיאון ישראל ולאחר מכן משנת 1998 שימש כאוצר ראשי בינתחומי של המוזיאון עד לפרישתו ממנו בשנת 2012. צלמונה הוא מבקר אמנות, היסטוריון ואוצר מן השורה הראשונה. בין התערוכות הבולטות שאצר במוזיאון ניתן למנות את: "קדימה: המזרח באמנות ישראל", התערוכה הרטרוספקטיבית של האמן מיכה אולמן, כמו כן ראוי לציין כי הוא גם מי שעמד בראש צוותי האוצרים שאצרו את התערוכה "יופי וקדושה" ואת תצוגת הקבע של האמנות הישראלית במוזיאון כשזה נפתח מחדש בשנת 2010. צלמונה הוא גם מחברו של הספר "100 שנות אמנות ישראלית" ושל עשרות ספרים, קטלוגים ומאמרים בנושאי אמנות.

צלמונה ימלא את המשימה למשך ששת החודשים הקרובים, אלא אם ימונה מנכ"ל למוזיאון או אחראי תוכן קבוע לפני כן, זאת בצד תפקידיו כיועץ לאמנות ולתערוכות להנהלת הספרייה הלאומית וכמרצה באקדמיה בצלאל.