מוזיאון ישראל, ירושלים
Close
Close

נגישות

Interface

Adjust the interface to make it easier to use for different conditions.
אנא-טומיה : נטלי דביר

אנא-טומיה : נטלי דביר

ימה וקדמה: מירה רובינשטיין וישי כרסנתי

  • חמישי, 21 נוב' 2019, 20:00
  • מקום: האולם לאמנות ישראלית
  • מחיר: 65 ש"ח | 55 ש"ח לחייל, סטודנט וגמלאי | 50 ש"ח למנוי

ימה וקדמה מאת מירה רובינשטיין וישי כרסנתי

שני בתים. באחד משפחה אשכנזית סבא וסבתא מפולין, סבא וסבתא מאוסטריה. סבים וסבתות שברחו מאימת השלטון הנאצי והגיעו כחלוצים לישראל. משפחה קטנה. ילדה שגדלה בתל אביב, ששמעה בילדותה בליל של גרמנית ויידיש. הסב מאוסטריה היה נגן כינור וקנה עבורה פסנתר ליום הולדה השישי. הילדה רקדה בלט וניגנה בפסנתר. אמה הייתה שחקנית תיאטרון והיא גדלה לתוך עולם הבמה, הספרים, המילה הכתובה, המוזיקה הקלאסית. בית חילוני, לא מסורתי.

בשני, משפחה מרוקאית מבאר שבע. סבא וסבתא ממרוקו. הסב, ראש השבט, נגן עוד וזמר חפלות מוכר במרוקו. משפחה שבטית וחמה, לעיתים שורפת. מרובת ילדים, מסורתית, קידוש ביום שישי, ארוחות משפחתיות, ריקודי בטן, חפלות, פיוטים. ילד שגדל בתחושה שהוא ה"אשכנזי של המשפחה" הברווזון המכוער. ילד שמסתקרן מתרבות אחרת.

היצירה מעמידה את הבתים זה לצד זה ובוחנת, האם יש נקודות משיקות או שהקונטרסט גדול? מה מייצג המושג " תרבות" בכל אחד מהבתים?, מה מייצג המושג "חינוך" בכל אחד מהבתים? מהי "אהבה" בכל אחת מהמשפחות?

על ידי פיסות של זיכרונות מילדותם שגל היוצרים נרקם פאזל. האם החתיכות יכולות להתחבר? האם שני אנשים שגדלו בסביבה כל כך שונה האחת מרעותה יכולים למצוא מכנה משותף?

כוריאוגרפיה, כתיבה וביצוע: מירה רובינשטיין וישי כרסנתי
תלבושות: מירה רובינשטיין וישי כרסנתי
מוסיקה: אחינועם ניני וגיל דור - מכתבים לבאך, The art of the ud - Munir Bashir

    


"אנא טומיה" מאת נטלי דביר

נטלי, הנקבה המזרחית, היגרה מגוף מחורר לגרעין אטום, ממחול מזרחי למחול עכשווי, מלבנון לישראל. נקבה מזרחית מחברת את הסכסוכים שבגופה ומייצרת טקס אנא טומיה אוטו אימוניה / בטקס הזה היא בטרנס מתיש ומקלף עד לרמת האטום / פואטיקה מדוברת / שדיים עדתיים / ריקוד בטן ופירוק איברים / עד לשיגעון של מחיקת זהות ושייכות / עכשיו תחברו את שלכם ויאללה חאפלה.

כוריאוגרפיה וביצוע: נטלי דביר