The Israel Museum, Jerusalem
אוטו פרוינדליך. קומפוזיציה, 1935 (פרט). מוזיאון פונטואז, צרפת: תרומת פרוינדליך
 תכנן ביקורך |  רכישת כרטיסים

צל הצבע

בשנת 1937 פתח המשטר הנאצי במינכן  את התערוכה ״האמנות המנוונת״, שהציגה אמנות אוונגרד, שבה הוא ראה סכנה לחברה. לעטיפת קטלוג התערוכה נבחר תצלום של פסלו של אוטו פרוינדליך ״האדם החדש״, ולא במקרה. "פרוינדליך, שנולד למשפחה יהודית, שאף למה שכינה 'קומוניזם קוסמי' - דרך מופשטת לבטא השקפות פוליטיות שוויוניות", אומרת ריטה קרסטינג, אוצרת התערוכה. "הוא הביא זאת לידי ביטוי ביצירתו ביחידות שהתאחדו לשלם, שגם הוא רק קטע ממכלול; עבודותיו הן מניפסטים פוליטיים שמנוסחים בצבעים ובכתמים".
התערוכה "צל הצבע" מציגה, לראשונה זה לצד זה, את יצירותיהם של ארבעה אמנים פורצי דרך באמנות המופשטת: פרוינדליך, לן לאי, ליז'יה קלארק ובלינקי פלרמו. אף שפעלו במקומות ובזמנים שונים, ארבעתם פיתחו שפה דומה; הם התייחסו לצבע כחומר מרכזי ביצירתם, וכל אחד מהם ניסה לפרוץ את הדו-ממדיות של משטח הציור אל ממד שלישי. נוסף על כך, ארבעתם היו אינדיווידואליסטים מובהקים – מה שהתבטא גם בדרך חייהם - שיצרו אמנות ייחודית, עצמאית ובלתי תלויה.
"מצד אחד, התערוכה מאפשרת לבחון את האופי המיוחד של כל אמן, ומהצד האחר - לראות כיצד היצירות מתמזגות זו בזו ומגלות צד מוכר פחות באמנות המופשט במאה העשרים", אומרת קרסטינג.
 
לן לאי. תיבת צבעים, 1935. קרן לן לאי ומוזיאון וארכיון הדואר הבריטי

לן לאי. תיבת צבעים, 1935. קרן לן לאי ומוזיאון וארכיון הדואר הבריטי

פרוינדליך, הוותיק בין הארבעה, חי בפריז והיה מיודד עם אמנים מן השורה הראשונה כמו פיקאסו, קנדינסקי וארנסט. הוא היה מוערך מאוד בסצנה האמנותית, אך לא זכה להצלחה מסחרית.
עם עליית הנאצים לשלטון, הושמדו רבות מעבודותיו. הוא עצמו נרצח מאוחר יותר במחנה ההשמדה מיידאנק. בתערוכה מוצגים ציורים נבחרים שיצר בסגנונו החלוצי - צורות גאומטריות צבעוניות המתארגנות לפי גוניהן - ופסלו "העלייה לשמים", הנחשב לפסל המונומנטלי המופשט הראשון באמנות המערבית.
לן לאי נולד בניו זילנד ב-1901. חייו התאפיינו בנדודים ממקום למקום: מניו זילנד לסידני, לסמואה, ללונדון, לניו יורק ולבסוף - לפורטו ריקו. "לאי התחיל ליצור סרטים בשנות ה-30, כאשר אמנות הקולנוע הייתה בחיתוליה. הסרטים הקצרים שיצר, ששניים מהם מוצגים בתערוכה, הרחיבו את הציור המופשט אל עולם הקולנוע; לאי צייר, חרט, מרח וצבע על הצלולואיד עצמו, ויצר דימויים חזותיים שנעו בהתאמה לקצבה של מוסיקה ייחודית", מסבירה קרסטינג.
ליז׳יה קלארק, ילידת ברזיל, ניסחה, יחד עם האמן הברזילאי אליו אויטיסיקה ואמנים אחרים, את "המניפסט הנאו־קונקרטי", ובו הצהרה על נטישת האמנות הקונקרטית והבחנה בין צורה דו-ממדית לתלת-ממדית. בתערוכה מוצגים הבישוס – פסלים שהיא יצרה בשנות ה-60 ממשטחי מתכת גאומטריים מחוברים בצירים. קלארק לא קיבעה את הפסלים לצורה סופית, כך שהמבקרים יכולים לעצבם כראות עיניהם - וכך הם הופכים לשותפים למעשה היצירה.
בלינקי פלרמו היה ונשאר דמות מיתית בעולם האמנות. הוא נולד בגרמניה ב-1943 כפטר שוורץ, ובגיל 18 שינה את שמו בהשראת איש מאפיה אמריקני שהתפרסם כעסקן מפוקפק בעולם קרבות האגרוף. קרסטינג: "בציוריו בעלי הצורות הלא־מקובלות הוא חקר את תנאי הציור בשולי הפיסול. על אף שעשה שימוש בחומרים תעשייתיים ויומיומיים כמו מתכת ויריעות בד, עבודותיו מעוררות חוויה אסתטית רגשית". פלרמו מת ב-1977 באיים המלדיוויים, בנסיבות לא ברורות, והוא בן 33 בלבד. 

לעמוד התערוכה באתר »

האישה באדום

רב–שיח על זהות, מגדר וטרנסג'דריות וביטוים באמנות של רועי חפץ.
עם ד"ר עפרי אילני, ענת ברזילי, רועי חפץ ואוצרת התערוכה תמנע זליגמן.

18 בינואר | 19:30 | בית טיכו
הכניסה חינם


לאתר התערוכה »
מוטי מזרחי, מתוך הסדרה

מוטי מזרחי, מתוך הסדרה "ויה דולורוזה", 1973 (פרט)

זה האיש: ישו בתרבות, בספרות ובקולנוע

שלוש הרצאות בעקבות התערוכה "זה האיש: ישו באמנות הישראלית"
מה מקומו של ישו - בן האלוהים והמשיח של הדת הנוצרית - בספרות העברית, בהיסטוריה היהודית ובקולנוע הבינלאומי? על שאלות אלו יענו הסופר חיים באר, פרופ' ישראל יובל מהאוניברסיטה העברית וחוקרת הקולנוע ד"ר שרון רובק. מנחה: האוצר ד"ר אמיתי מנדלסון.
65 ש"ח | למנויים, לסטודנטים, לחיילים ולגמלאים 55 ש"ח
31 בינואר, 19:00
לרכישת כרטיסים »

למנויים וחברי אגודת הידידים

צלילים מהשכנים
קונצרט מהסדרה של הקונסרבטוריון שליד האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים
27 בינואר, 12:30
חינם למנויים

סיור מודרך למוזיאון רוקפלר

אשקלון: רטרוספקטיבה. 30 שנות חפירה של משלחת לאון לוי
בהדרכת פאוזי אבראהים, אוצר מוזיאון רוקפלר
ההרשמה בטל׳ 02-6708855
מספר המקומות מוגבל
1 בפברואר, 17:00


לעמוד המנויים »

שיחי גלריה

אשקלון: רטרוספקטיבה. 30 שנות חפירה של משלחת לאון לוי. עם פאוזי אברהים, מאוצרי התערוכה. 16 בינואר, 12:00, במוזיאון רוקפלר 
זה האיש: ישו באמנות הישראלית.
ד״ר אמיתי מנדלסון, אוצר התערוכה. 17 בינואר, 19:00 
צל הצבע. אורלי רבי, עוזרת לאוצרת. 18 בינואר, 12:00 
המסע אל הציור: אברהם פרדו. עם משפחת פרדו ואוצרת התערוכה אורנה גרנות. 24 בינואר, 19:00 
רועי חפץ. עם האמנית. 25 בינואר, 19:00  - בבית טיכו
מרדכי ארדון.
ד״ר אמיתי מנדלסון, אוצר התערוכה. 25 בינואר, 19:00 
פרנסיסקו גויה: מדריד של יום ולילה. שלומית שטיינברג, אוצרת התערוכה. 31 בינואר, 19:00
* ההרשמה מראש בטל׳ 02-6771302
פרנסיסקו גויה: מדריד של יום ולילה. שלומית שטיינברג, אוצרת התערוכה. 1בפברואר, 12:00, באנגלית *
* ההרשמה מראש בטל׳ 02-6771302
המומיה.
האוצרת גלית בנט-דהן. 1 בפברואר, 12:00

לרשימה המלאה של שיחי הגלריה » 
פייסבוק
פייסבוק
אינסטגרם
אינסטגרם