מהו סוד כוחם של "החומרים המכושפים" שהוטמנו בפסלים ובמסכות האפריקניים?
לנוחיותך אפשר לצפות בניוזלטר גם בדפדפן


אב תשע"ד - 1 באוגוסט, 2014
 
ברכת המנהל | תכנן ביקורך | רכישת כרטיסים
אנו שמחים להציג גיליון מיוחד לכבוד התערוכה חומר מכושף באמנות אפריקה .
בחודש אוגוסט – המוזיאון פתוח עד 21:00 בימים שלישי, רביעי וחמישי.
מה מסתתר מאחורי המסכה?
מהו סוד כוחם של "החומרים המכושפים" שהוטמנו בפסלים ובמסכות אפריקניים? ריאיון עם דורית שפיר, אוצרת התערוכה
אמונות, פולחנים, טקסים ובעיקר, חומרים מכושפים: התערוכה "חומר מכושף באמנות אפריקה" מזמינה את מבקריה לצאת למסע מרתק אחר החומרים המאגיים אשר כיסו פסלים ומסכות אפריקניים והוטמנו בהם; חומרים אשר נחשבו לבעלי כוחות שיכולים לרתום את הרוחות והאלים למטרותיו של האדם.
התערוכה מאפשרת הצצה נדירה – ראשונה מסוגה בישראל – לטבעם של "החומרים המכושפים", שמקורם בחי ובצומח, אורגניים או מעשה ידי אדם: גולגולות קופים, דם תרנגולות, קרניים, שורש זנגוויל, אגוזים לעוסים, מסמרים וחרוזים. השימוש בחומרים והרכבם התגלה באמצעות צילומי רנטגן שנערכו במוזיאון ישראל, ובעזרת מידע ומחקרים מהשנים האחרונות.

לדברי אוצרת התערוכה, דורית שפיר, עד לפני תקופה קצרה התייחסו בעולם המערבי רק לשפה האמנותית של החפצים, וזרקו את החומרים שכיסו אותם. באפריקה, לעומת זאת, ייחסו לחומרים חשיבות גדולה בהרבה מאשר לפסלים ולמסכות עצמם. התפקיד המסורתי של המסכות והפסלים היה של תשמישי קדושה – כלי קיבול לחומרים המאגיים שהעצים את כוחם במהלך טקסים ובפולחנים. עם זאת, האמנים שיצרו את הפסלים והמסכות נדרשו למיומנויות ולכישרון לא מבוטלים – כפי שניתן לראות בעבודות המרשימות המוצגות בתערוכה.
כיצד נבחרו החומרים המאגיים שהוטמעו בפסלים?
"חומרים מסוימים נבחרו בגלל האמונה שהם מכילים כוח חיות, כזה שיכול להפוך פסל עץ פשוט לישות בעלת עוצמה רבה. חומרים אחרים, נבחרו בזכות משמעותם הסמלית והמילולית, או מכיוון שעוררו אסוציאציות לשוניות בעלות משמעויות".
כיצד השתמשו בפסלים עם "החומרים המכושפים"?
"רבים מהחפצים נמצאו ברשותו של המרפא/מכשף האפריקני, שאליו היו פונים בשעת הצורך והוא היה זה שניהל את הטקסים. באמצעות לחשים, רעשנים ושירה, הוא הפעיל את הכוחות המאגיים, שביכולתם, על פי האמונה, לשפר את הבריאות, להביא שגשוג כלכלי וקידום חברתי וגם – לסייע באיתור פושעים, פגיעה באויבים והגנה מכשפים".
האם עדיין מקיימים את הטקסים האלה?

"חלקם כן, במקומות מסוימים באפריקה. כמו כן, אפריקנים המתגוררים בישראל ובמדינות נוספות נוסעים במיוחד כדי להתייעץ עם המרפא/מכשף בארצות מוצאם. בכלל, האפריקנים נוהגים לומר ש-50 אחוז מהם נוצרים, 50 אחוז מהם מוסלמים ו-100 אחוז מהם אנימיסטים".
באוסף האמנות האפריקנית של מוזיאון ישראל, שממנו נבחרו הפסלים והמסכות המוצגים בתערוכה, כולל מבחר חפצים עצום, המשקף באופן מקיף את התרבויות האפריקניות שמדרום לסהרה.
האוסף כולל כ-5,000 פריטים ובהם פסלים, מסכות, תכשיטים, כלים שימושיים ומלבושים טקסיים. "האוסף הזה הוא מהאוספים הטובים בעולם לאמנות אפריקנית", אומרת שפיר, "את רובו תרמו אספני אמנות יהודים, אמריקניים ואירופאים, שהשכילו לרכוש בשנות ה-40 וה-60 חפצי אמנות אפריקניים. האספנים האלה התעניינו מאוד באמנות האפריקנית, שהשפיעה מאוד כידוע על האמנות המודרנית המערבית. לשמחתנו, הם תרמו את החפצים האלה למוזיאון מתוך שילוב בין אהבת ישראל ואהבת האמנות. ביקור בתערוכה הוא גם הזדמנות מצוינת לבקר ולהתרשם מהאוסף העשיר והנדיר שלנו".
למנויים בלבד
מבצע קיץ - חבר מביא חבר
המליצו לחברים לרכוש מינוי ולהצטרף אליכם לביקורים במוזיאון. אתם וגם החברים החדשים תזכו בחודשיים מתנה »

שימו לב לשעות הקיץ החדשות »

הצטרפו למנויי מוזיאון ישראל »

הצטרפו לאגודת הידידים של מוזיאון ישראל »


info@imj.org.il
02-6708811
www.imj.org.il

שתפו Facebook Twitter More...

מוזיאון ישראל פותח את שעריו
בסיוע תומכיו »

אהבתם? שלחו לנו משוב והצעות »
הצטרף לרשימת התפוצה »
 
כשפים ולחשים
כמה פסלים מתוך התערוכה
אבנים, קונכיות, צמחים, שרידי בעלי-חיים, מטבעות וחרוזי זכוכית; את כל אלה ועוד ערבב הכהן של בני צ'וֹקוֶה מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו בסל הניבוי שלו. על פי מיקומם של החפצים בסל, הוא חזה את עתידו של האדם שמולו.
כשנולד תינוק לבני טֶקֶה, מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, גולף עבורו פסל בשם בּוּטי. הפסל - שבחלל בטנו הוטמנה חלק מהשלייה של התינוק – ליווה אותו עד לבגרותו.
כשמת אדם מבני קוטה שבגבון, יצרו לו חבריו את צלמית הקבורה מבולו נגולו - מכל ובו שרידי אבותיו הקדמונים, שחובר לפסל עץ.
כהן הדת של בני מוּסֶרוֹנגו נעץ מסמרים בפסלי הנְקיסי נְקוֹנְדי כדי להפעיל את כוחותיהם של החומרים המאגיים שהוחדרו אליהם: קונכיות, קרניים, שיניים ועור של בעלי-חיים, בדים ועוד.האל אֶשוּ של בני יורובה מניגריה, שנקרא גם אל המזל ואל הניגודים, היה בו-זמנית, זקן וצעיר, זכר ונקבה. ליצירת צבעו השחור - שנועד כדי לשכך את זעם האלים - שימשו צמחי מרפא, גללי בקר, אפר עצים ונוזלי חלזונות שנכתשו, הותססו וזכו ללחשים שונים.
לילות Big Bambú
בואו לחוות את ה-Big Bambú בלילה. טפסו בתוך המבנה המואר ותקשיבו לרוח השורקת בקני הבמבוק. מפסגתו של המיצב, שגובהו 18 מטר, תוכלו להשקיף אל נופי ירושלים הלילית.
בחודש אוגוסט אתם מוזמנים לבקר במוזיאון וב-Big Bambú בימים ג'-ה', עד 21:00.

מספר המקומות מוגבל. מומלץ להזמין כרטיסים מראש. לרכישת כרטיסים »

קיץ לכל המשפחה
פעילויות חווייתיות בכל ימות השבוע
שלל פעילויות יומיומיות באגף הנוער: יוצרים בעקבות תערוכות, מטיילים בארץ הצעצועים, מאזינים לשעת סיפור ומפסלים בחומרים ממוחזרים. לפרטים »

בתשעה באב, 5 באוגוסט, לא יתקיימו פעילויות באגף הנוער
שיחי גלריה
שפת הלבוש – ארון הבגדים היהודי. אפרת אסף-שפירא, אוצרת התערוכה.
יום ד', 6 באוגוסט, 11:00 »

רגעים בצנעא. אסתר מוצ'בסקי-שנפר, אוצרת התערוכה.
בבית טיכו, יום ג', 12 באוגוסט, 19:00 »

חומר מכושף באמנות אפריקה דורית שפיר, אוצרת התערוכה.
יום ד', 13 באוגוסט, 11:00 »לסיורים מודרכים »