בוריס שץ היה אמן, איש חזון ואיש מעשה שיצירתו, הגותו ותולדות חייו נארגו בפרק החשוב של תולדות התרבות היהודית והציונית בשלהי המאה ה-19 ובראשית המאה ה-20. הוא אף נמנה עם הדמויות שהשפיעו השפעה משמעותית על עיצוב הפרק הזה. כמייסד "בצלאל, בית-מדרש לאמנות ולמלאכות אמנות" בירושלים שהיה לימים ל"בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב" ושל "בית הנכות הלאומי בצלאל" שמוזיאון ישראל הוא יורשו וממשיכו, קבע שץ את נקודת הציון - 1906 - שממנה נהוג להתחיל לתאר את תולדות האמנות הישראלית.

מטרתו של איש החזון המיוחד הזה היתה להקים בירושלים מרכז תרבות שתיווצר בו אמנות עברית חדשה, שיתקבצו אליו תלמידים מן הארץ ומן התפוצות ושאמנים מרחבי העולם יבקשו להכירו. המרכז הזה תפס בחזונו האוטופי של שץ את מקום בית-המקדש החדש - כור של אנרגיה רוחנית, שליבתו תקרין את עוצמת תכניה על העם היהודי כולו ותעצב מחדש את זהותו הלאומית.

דף הבית
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

מכל הבחינות הללו יש משמעות חגיגית מיוחדת למועד התערוכה של בוריס שץ במוזיאון ישראל: כמחוות סיום לאירועי ציון 40 שנה להקמת המוזיאון שעמדו בסימן הנושא "יופי וקדושה", אין יאה ממנה לציון פועלו של אביו הרוחני והמעשי של המוזיאון שראה את עצמו "כוהן אמנות המשרת בקודש". התערוכה היא גם אירוע הפתיחה לחגיגות 100 השנים לייסוד "בצלאל" והיא מסמלת את הזיקה ההיסטורית בין מוסד התרבות המרכזי בישראל למוסד החינוך לאמנות הגדול בארץ - שניהם יצירי רוחו של בוריס שץ.

בתערוכה מוצגים שני הפנים של יצירת שץ: פסלים, תבליטים וציורים פרי עבודתו האישית, ולצדם יצירי חזונו הציבורי-הלאומי - מבחר מן החפצים החשובים שנוצרו בבתי-המלאכה של "בצלאל" על-פי תפיסת האמנות והעיצוב שגיבש והוביל.


בוריס שץ בצרפת 1890

למאגר התערוכות , מוזיאון ישראל | מוזיאון ישראל, ירושלים | כל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-
To The Israel Museum Exhibition Online | The Israel Museum, Jerusalem | Copyright © The Israel Museum, Jerusalem 1995-