בשלהי 1895 עבר שץ לסופיה, בירת בולגריה, והתגורר בה עד 1905. נסיבות הגעתו למדינה הבלקנית לוטות בערפל. ייתכן ששמע עליה מפי ידידיו הבולגרים בפריז וביקש לנסות בה את מזלו, אך ייתכן גם שפרדיננד מלך בולגריה, הזמין אותו אליה לאחר שראה את "מתתיהו החשמונאי" בתערוכה בפריז. כך או כך, השנים שעשה שץ במדינה זו היו שנות השיא של יצירתו.

בולגריה היתה בעבר ממלכה עצמאית רבת-עוצמה, אך מאז ימי-הביניים שועבדה לשלטון התורכי. בשלהי המאה ה-19 השתחררה מעול התורכים והוכרזה נסיכות עצמאית נוצרית, ובשנת 1887 מונה הנסיך הגרמני פרדיננד מסאקס-קובורג-גותה-קוהרי לעמוד בראשה. הוא ניסה למחוק כל זכר לתרבות ולשלטון התורכיים וביקש להדגיש, באמצעות האמנות והספרות למשל, את המרכיבים הקדומים, העממיים, הסלאוויים והנוצריים של ההוויה הבולגרית.

הקדמה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

כדי להכין עתודת אמנים בולגרים למימוש הפרויקט התרבותי הגדול של פרדיננד, היה צורך להכשירם באקדמיה מרכזית לאמנות. שץ היה ממייסדי בית-הספר הלאומי לאמנות בסופיה ושימש המורה לפיסול הראשון שלו. הוא הוזמן לבצע עבודות פיסול ממלכתיות, וב-1896 הוא החל ליצור סדרה של פסלי טיפוסים בולגריים עממיים, כמה מהם בשביל פסל-אלבום שהעניק מלך בולגריה לצאר הרוסי ניקולאי השני לרגל הכתרתו. אנדרטאות שעיצב שץ נבנו בכמה מערי בולגריה.

שץ מילא אפוא תפקיד מרכזי בחרושת הלאומיות הבולגרית, שמשימתה היתה ליכוד לאומי ויצירת זהות משותפת באמצעות דימויים אמנותיים. הלקח שהפיק בשנים אלה ישמש אותו מאוחר יותר ויהיה הבסיס לתפיסה שתכוון את "בצלאל" בירושלים.


אלבום המתנה לצאר הרוסי
ניקולאי השני, 1896
ברונזה, כסף ושיש

למאגר התערוכות , מוזיאון ישראל | מוזיאון ישראל, ירושלים | כל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-
To The Israel Museum Exhibition Online | The Israel Museum, Jerusalem | Copyright © The Israel Museum, Jerusalem 1995-