התערוכה 'חומר למחשבה: עיצוב מוצר עכשווי מבריטניה' מפליאה להמחיש את האופן שבו חדירתן של מגוון תרבויות אל זירת העיצוב הבריטית בעת האחרונה הפכה את לונדון לחממה לעיצוב, הסופגת קשת רחבה של השראות ושל השפעות. בעבודות המוצגות תצלומים וסרטי וידאו, אבות -טיפוס ומוצרים מוגמרים, והן מבטאות את רוחו של דור צעיר של מעצבים בריטים שעבודותיהם משקפות סקרנות עצומה והתלהבות מכוחו של העיצוב. מייחדת את המעצבים הללו עמדתם הביקורתית כלפי נושאים פילוסופיים וחברתיים, שהמגזר התעשייתי וכוחות השוק העולמי על -פי -רוב מתעלמים מהם, שכן עיקר מעייניהם נתונים לצרכנות ולאופנה. התוצאות של אותן יוזמות בריטיות המוצגות כאן מפתיעות לעתים, הומוריסטיות ברובן ותמיד מעוררות מחשבה. נקודת המבט הביקורתית שלהן כבר החלה לחלחל אל תוך זירת העיצוב העולמית וזוהי אפוא שעת כושר להעלאת תערוכה שכזו.

התערוכה 'חומר למחשבה' מורכבת משני פרקים שרעיון זה משותף לשניהם: 'מציאה/עשייה/חשיבה' מציג את עבודתו של הסטודיו הלונדוני 'אינדסטריאל פסיליטי' מיסודם של סם הכט וקים קולין. הכט, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי במכללה המלכותית לאמנות ( RCA ), קנה את המוניטין שלו בזכות עבודות שעיצב כשעבד ב'איידיאו', עבודות המיישמות טכנולוגיה מתקדמת. בפרק האחר, 'פופ -נואר', מוצגת בפעם הראשונה קבוצת עבודות גדולה כל -כך של מעצבים צעירים הפועלים תחת הדגל של 'עיצוב ביקורתי'. רובם בוגרי המכללה המלכותית לאמנות שהיו תלמידיו של אנתוני דאן - מי שייסד, יחד עם פיונה רייבי את 'הסטודיו למחקר עיצוב תלוי -מחשב' במכללה, מורה מרכזי במחלקה למוצרי עיצוב וראש המחלקה לעיצוב אינטראקטיווי - מינוי שקיבל זה לא כבר. אמנים אלה משקפים את הרבגוניות התרבותית והאתנית המעשירה את לונדון היום. כל אותן השפעות הופכות את 'חומר למחשבה' לתערוכה הבוחנת את גבולותיו של עיצוב המוצר היום ומצליחה להטעים את המבקרים בה מהאנרגיה התוססת של המקום המרכזי שלונדון כבשה לעצמה בזירה העולמית של העיצוב העכשווי.

בארגון התערוכה נהנינו מתמיכתה הנלהבת ומסיועה של המועצה הבריטית לתרבות, ואנו מודים לה על השתתפותה ובייחוד על תמיכתה הכספית בפרסומים לתערוכה ובתכניות הנלוות לה. אנו אסירי תודה גם לתורמי קרן התערוכות של המוזיאון לשנת 2005, שבזכות נדיבותם יכולנו לממש את התערוכה. לסיום שלוחה תודה לעבודתו של אלכס וורד, אוצר לעיצוב ולאדריכלות ואוצר התערוכה, שכישרונו לאתר את החדש והמסעיר בעולם העיצוב ולהביאו לקהל הישראלי מעשיר אותנו פעם נוספת. אלכס ועובדי המוזיאון הרבים ששקדו על פרויקט מרתק זה ראויים להערכה.

למאגר התערוכות , מוזיאון ישראל | מוזיאון ישראל, ירושלים | כל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-
To The Israel Museum Exhibition Online | The Israel Museum, Jerusalem | Copyright © The Israel Museum, Jerusalem 1995-
דף הבית  
ג'יימס סניידר
מנכ"ל על -שם אן וג'רום פישר
מוזיאון ישראל, ירושלים
 
אמילי קמפבל
אחראית לעיצוב ואדריכלות במועצה הבריטית, לונדון
רות אור
סמנכ"לית המועצה הבריטית לתרבות, ישראל
 
אלכס וורד
אוצר לעיצוב ואדריכלות
מוזיאון ישראל, ירושלים
 
אנתוני דאן ופיונה רייבי  
תודות