בראשית דף הבית קאמרה סאקרה דמדומים יופי וקדושה אוצרות חדשים בעין המתבונן אורים בגוף וברוח

(לסיור וירטואלי בתערוכה)
"יופי של ספר", התערוכה השנתית של אגף הנוער ע"ש רות, היא אחת מתוך תשע תערוכות בנושא "יופי וקדושה" שהוקמו לכבוד שנתו ה-40 של מוזיאון ישראל. התערוכה מזמינה את המבקרים, צעירים כמבוגרים, להתפעם מיופיים של ספרים, ופותחת צוהר לקסם ולעונג שבהם. חלק נכבד מן הספרים ויצירות האמנות המוצגים בה הם מאוספי המוזיאון: ספרי-אמן שיצרו ציירים, פסלים, צלמים, אמני סביבה ואמני מדיה - ספרים שהם יצירות אמנות בפני עצמם. זוהי הזדמנות מצוינת לחשוף גם את אוצרות אגף הנוער: ספרי ילדים נדירים, ספרים בצורות מצורות שונות, ספרים מיניאטוריים וספרים שאיוריהם תלת-ממדיים (פופ-אפ). לצד כל אלה מוצגים גם ספרים עתיקים וייצוגים של ספרים באמנות הפלסטית.


אמה-ז'ול דאלו, צרפתי, 1902-1838
אישה קוראת, 1874
טרקוטה, 55.5x28x38 ס"מ
עיזבון יוהנה ולודוויג לורנס,
לזכר אלישבע כהן

"יופי של ספר", התערוכה השנתית של אגף הנוער ע"ש רות, היא אחת מתוך תשע תערוכות בנושא "יופי וקדושה" שהוקמו לכבוד שנתו ה-40 של מוזיאון ישראל. התערוכה מזמינה את המבקרים, צעירים כמבוגרים, להתפעם מיופיים של ספרים, ופותחת צוהר לקסם ולעונג שבהם. חלק נכבד מן הספרים ויצירות האמנות המוצגים בה הם מאוספי המוזיאון: ספרי-אמן שיצרו ציירים, פסלים, צלמים, אמני סביבה ואמני מדיה - ספרים שהם יצירות אמנות בפני עצמם. זוהי הזדמנות מצוינת לחשוף גם את אוצרות אגף הנוער: ספרי ילדים נדירים, ספרים בצורות מצורות שונות, ספרים מיניאטוריים וספרים שאיוריהם תלת-ממדיים (פופ-אפ). לצד כל אלה מוצגים גם ספרים עתיקים וייצוגים של ספרים באמנות הפלסטית.

ספרים הם הבסיס למטען התרבותי שלנו, ויש מהם שאף משפיעים על תפיסת העולם שלנו ומעצבים את חיינו. חלק מזיכרונות הילדות שלנו קשור לספרים אהובים שקראנו או שהוקראו לנו. אנו מזהים את הדומים לנו ומבינים את עולמם הרוחני לפי הספרים שהם קוראים. בבואנו אל הספר - כמו אל יצירת אמנות, כמו אל מפגש עם אדם חדש - אנו נושאים עמנו את מכלול הידיעות וההתנסויות שלנו, ובעת המפגש, במהלך הקריאה, נוצר יחס אינטימי בינינו ובין הספר. יחס אינטימי, המעורר באמצעות המילים את חושינו ואת רגשותינו: אנו רואים את המקומות והדמויות המתוארים בספר בעיני דמיוננו, שומעים את הצלילים העולים מהם, מריחים את ריחותיהם, אך גם מריחים את הנייר עצמו, מלטפים את הדפים ואת הכריכה, ויש כאלה שאף טועמים את הספר על-ידי דפדוף בעזרת האצבע והלשון.

התערוכה " יופי של ספר" מתמקדת בפן החזותי של ספרים ומציעה לקרוא אותם כפי שקוראים יצירות אמנות. כמו יצירות של אמנות פלסטית, גם ספרים הם שילוב של חומר ורוח, מלאכת כפיים, חשיבה ויצירתיות שתוצאתם חפצים בעלי צורה, צבע, נפח, חומר ותכונות נוספות אשר צירופן יחד והיחסים ביניהן מתייחסים למושג היופי. ההגדרה המילונית של "יופי" היא: "שילוב איכויות של צורה, צבע, סימטריה ועוד, המעניק הנאה לחושים האסתטיים ומענג את העין", אך גם "שילוב איכויות המרומם את האינטלקט או המחשבה". מצד אחר, "היופי הוא בעיני המתבונן", כלומר יחסי, תלוי תרבות, סביבה, אופנה ותקופה, ואף יותר מכך עניין של טעם אישי, כלומר סובייקטיווי. הגדרות אלה מודגמות בשלל צורות בתערוכה. אפשר לומר שהמשותף לכל הספרים המוצגים בה הפוך לפתגם האנגלי האומר "אל תשפוט ספר על פי העטיפה שלו". כאן העטיפה, צורת הכריכה, סוג הנייר, גודל הנייר, צורת הספר וכל הדימויים שבו הם מוקד ההתבוננות שלנו.

כבר לפני יותר מחמשת אלפים שנה יחסו הקדמונים חשיבות רבה לצורה ולחומר של הלוחות, המצבות ומגילות הפפירוס ששימשו מצע לחיבוריהם. הם הקפידו על הצד האסתטי של "ספרים" אלו, על הידורם ועל יופיים של הציורים והעיטורים שליוו אותם. כמה מאות שנים לפני הספירה החלו הסופרים לכתוב על מגילות עשויות עור של בעלי-חיים. למן המאה ה-2 לספירה נזנחה צורת המגילה בהדרגה, ואת הדפים הכתובים ביד ועשויים עור או עץ, החלו לכרוך כספר, שנקרא "קודקס" (מצחף בעברית), ופירושו בלטינית: גזע עץ, על שם לוחות העץ ששימשו לכריכתו. המסורת האירופית של ספרים מודפסים החלה עם המצאת הדפוס המיוחסת ליוהן גוטנברג ממיינץ שבגרמניה. גוטנברג השתמש באותיות מטלטלות, יצוקות בעופרת, והטביע אותן על נייר במכבש יד. ספר התנ"ך שהדפיס בשנת 1455 זכה להצלחה גדולה. הספרים הראשונים שיצאו לאור באירופה בשיטה זו דמו מאוד לכתבי יד והם נקראים "אינקונאבולות" - ספרים בעריסה, כתינוקות שזה עתה נולדו.

בפתח התערוכה נראית תצוגה של ספרים עתיקים ובה ספרי קודש יהודיים, נוצריים ומוסלמיים. אחד מן היפים והמיוחדים שבהם הוא "הגדת ראשי הציפורים" מדרום גרמניה, משנת 1300 בקירוב, שהיא אחת ההגדות המאוירות המוקדמות ביותר ששרדו עד ימינו. ההגדה, הכתובה בכתב יד על קלף והמעוטרת באיורים רבים, קיבלה את שמה על שום דמויות האדם בעלות ראשי הציפורים המצוירות בה. מוצג מעניין אחר הוא ספר תפילות נוצרי מ-1570 בקירוב, המכונה "ספר-שעות", שהיה ל"רב-מכר" בזמנו והועתק אף יותר מן התנ"ך! הספר, המוצג כאן בראשונה, כתוב בכתב יד על קלף ומעוטר בציורים מפוארים. בימי-הביניים נהגו להעניקו במתנה לנוצרים מאמינים, ובעיקר לנשים בנות המעמדות הגבוהים, והוא היה לסמל מעמד. ספר תפילות נוצרי נוסף, מאתיופיה, מצטיין בציורים צבעוניים במיוחד שצייר אמן אתיופי במאה ה-16. בציור שמן של סקידונה (1615-1570) המוצג בתערוכה, נראית ילדה אוחזת בספר התפילות הנוצרי הראשון Pater Noster , שהוא גם ספר לימוד. זהו אלפון לילדים ששימש למן המאה ה-16 ועד המאה ה-19, והוא כולל את כל אותיות האלפבית ולעתים גם את 9 הספרות ותפילה לאלוהים. הספר נעשה מלוח עץ דק ומקלף מודפס שהודבק עליו. כדי להגן על הכתוב מפני מחיקה ולכלוך, נהגו לכסותו בחומר מיוחד עשוי קרן צבי, ומכאן כינויו "ספר קרן".

ברתולומאו סקידונה, איטלקי, 1615-1570 בקירוב
ספר התפילות הראשון
צבעי-שמן על עץ,
61.7x42.7 ס"מ
מתנת ד"ר יוסף והדי אורן, ירושלים

אנרי מאטיס, צרפתי, 1954-1869
הדפס מתוך "ג'אז"
הוצאת ורב, צרפת, 121/250, 1947
הדפס סטנסיל ( על-פי ההדבקים והמגזרות),
42.5x65 ס"מ
מתנת סטלה פישבאך, ניו-יורק,
לידידי מוזיאון ישראל בארה"ב

פרק מרכזי בתערוכה מוקדש כאמור לזן מיוחד של ספרים המכונים "ספרי-אמן". ספרים אלה שראשיתם בשלהי המאה ה-19 ועד היום הם מיוצרים במגוון צורות, שייכים לעולם האמנות יותר מלעולם הספרות, ויוצריהם הם ציירים, מעצבים, מאיירים וחרטים מקצועיים. בשונה מ"ספרי אמנות" המורכבים משעתוקים של יצירות אמנות קיימות, ספרי-אמן הם יצירה מקורית ועצמאית המתאפיינת בשלמות רעיונית וברצף בעל משמעות אמנותית. אפשר לחלק אותם לשלושה סוגים על-פי מידת מעורבותו של האמן.

הסוג הראשון, שמקובל לכנותו Livre d'artiste (ספר-אמן), הוא ספרים שנעשו החל בשנות ה-90 של המאה ה-19, והיו על-פי-רוב יוזמה של מוציא לאור בעל חזון שהפגיש אמן חשוב עם משורר ידוע, סופר מוכר או יצירת-מופת קלסית, וביקש ממנו לאייר את הטקסט או לתת לו פרשנות חזותית. יצירתו של האמן בספרים אלה היא שוות ערך לטקסט הספרותי ופעולתה חורגת מעבר לתיווך בין הטקסט לבין הקורא. ספרים מסוג זה ראו אור במהדורות מהודרות, בתבנית גדולה, בהדפסה מיוחדת, בחומרים יקרים ובמספר עותקים מוגבל. הם נוצרו כאובייקטים ייחודיים, וקהל הצרכנים שלהם היה קהל אנין-טעם שהחל לצרוך אמנות כמוצר יוקרתי. גם היום מוציאים לאור ספרים כאלה במהדורות מוגבלות. אפשר לקרוא להם ספרי מו"ל-אמן: המו"ל רואה בהם מוצר, והאמן מתנסה במדיום חדש - ההדפס. דוגמות לסוג זה של שיתוף פעולה בתערוכה הם הספרים שיצרו דלקרואה, פיקאסו, מאטיס, מקס ארנסט ואמנים ידועים אחרים.

הסוג השני של ספרי-האמן התפתח בשנים מאוחרות יותר והרחיב את האוטונומיה של האמן, אשר מעתה יצר את הספר על כל מרכיביו. בספרים אלה האמן הוא זה הבוחר את כל הבחירות והמחליט את כל ההחלטות, בלי התערבות של עורך או מוציא לאור ומבלי להתחשב בשיקולים של שיווק או של צנזורה. על-פי-רוב ספרי-האמן האלה מורכבים מרצף של תמונות שסדר הופעתן יוצר עלילה, כגון ספריו של האמן פרנץ מאזארל משנות ה-40 של המאה ה-20 או ספריו של האמריקני, אד רושה.

בשנות ה-60 וה-70 של המאה ה-20, עם התפתחות האמנות המושגית ואמנות המיצב והמיצג, החלו אמנים לחפש לעצמם צורות וחללי תצוגה אלטרנטיוויים במקום חללי התצוגה המסורתיים - המוזיאונים והגלריות. הספר היה אחד מן האמצעים החלופיים הללו, והוא אומץ כצורה אמנותית לעצמה. תכונותיו כאמצעי לתקשורת ולהפצת מידע, כחפץ נייד שאפשר לשאת ולהעביר ממקום למקום, להתבונן ולדפדף בו בספריות ציבוריות או בחללים אינטימיים, לרכוש בחנויות ספרים ולשלוח בדואר, גם מעבר לים, קסמו לרבים, והם ראו בו גשר מטפורי המקשר בינם ובין אנשים ומקומות רחוקים. העובדה שהספר ניתן להכפלה ולשעתוק הלמה גם את מגמות האמנות שרווחו בשנות ה-60, בעידן השעתוק הטכני. כשרואים ספר-אמן מסוג זה לא תמיד מזהים אותו כספר. לעתים הוא רצף של תמונות המספרות סיפור, לעתים הוא שילוב של טקסט, אמנות ואומנות, לעתים צורתו שונה מן המקובל, וכך גם החומר שהוא עשוי ממנו: במקום דפי נייר יש דפי בד או לוחות זכוכית, יריעות אלומיניום, תצלומים, עיבודי וידאו, סורק ומחשב... או שאין דפים כלל. לפעמים הספר הוא פסל של ממש ולפעמים הוא מיצב בחלל.

הסוג השלישי והעכשווי של ספרי-אמן הוא "עבודות ספר" ( Book Objects ) שהן אובייקטים חד-פעמיים או אובייקטים שהופקו במהדורות של 10 עד 100 עותקים חתומים וממוספרים. כזו היא למשל עבודתה של ג'ולי צ'ן "בונבוניירה של מילים", שבה האמנית נטלה לעצמה חירות ליצור ספר המורכב מחמישה ספרונים זעירים שנראים כמו סוכריות המונחות בתוך בונבוניירה. דוגמה נוספת לספר כזה היא ספרו הדינמי של לוקאס סמאראס מ - 1968. הספר מורכב מעשרה דפים עבים שדגם של נקודות מודפס על רקעם הלבן. בתחילת הספר הנקודות צבועות בשישה צבעים עזים וגודלן כראש סיכה אך במהלך הדפדוף בו הן הולכות וגדלות וצבעיהן הולכים ודוהים, עד שבעמוד האחרון קשה להבחין בהן. בכל דף מסתתרת הפתעה: גיליונות מקופלים, ספרון זעיר, נספח של דפי טקסט חתומים ב"בריחי נייר" וחורים שאפשר להציץ דרכם או לתחוב לתוכם אצבע. משחקי ההסתרה והחשיפה שבספר ואוצר הדימויים החמקמק שלו הם יסודות טיפוסיים לאמנותו של סמאראס אשר כתב בעצמו גם את הטקסטים שבספר. דוגמות אחרות לספרי - אמן עכשוויים הן אובייקטים או סביבות אינטראקטיוויות, המשתמשים באמצעים טכנולוגיים חדישים ומזמינים את הקהל להפעיל אותן או להיות חלק מהן.


אבלרדו מורל, קובני, נולד ב-1948
ספר: Le Antica Via Romanis by Pirmesi #1, 1994
הדפסת-כסף, 57.2x45.5 ס"מ
מתנת משה כהן ורעייתו, ניו-יורק, לידידי מוזיאון ישראל בארה"ב, לזכר בנם מיכאל כהן

לוקאס סמאראס, נולד ביוון ב-1936, פועל בארה"ב
ספר
הוצאת פייס, ניו-יורק, 44/100, 1968
הדפס-רשת, הטבעה ודפוס אופסט על נייר על קרטון,
25.5x22.5 ס"מ

ספרים הם סמל לעושר אינטלקטואלי ולתרבותיות. דיוקנים מצולמים של סופרים ומשוררים מנציחים אותם עם ספר בידם, וגם אנשי רוח ומדינאים נוהגים להצטלם על רקע ספריותיהם הפרטיות. בתערוכה מוצגים כמה דיוקנים כאלה לצד יצירות אמנות אחרות המתארות ספרים. "אישה קוראת", פסל טרקוטה מאת האמן הצרפתי אמה-ז'ול דאלו מתאר את מעשה הקריאה עצמו. הצייר נפתלי רקוזין מצייר את הספרים שבביתו כמעין דיוקן קבוצתי שהוא במידה רבה גם דיוקן עצמי. היבטים שונים של הספר מתגלים בעבודתו של אבלרדו מורל. תצלומיו מבטאים את מה שיש לו לומר על ספרים ועל מה שבתוכם, ודרכם - גם על העולם. יצירתו מורכבת מתצלומי ספרים בשחור-לבן שהם בעצם תצלומים אוטוביוגרפיים, פילוסופיים ופוליטיים.

אוהבי ספר יודעים, כי חלק נכבד מחוויית הקריאה הוא האפשרות לקרוא דרור לדמיון, להחזיק את הספר ביד ולהמריא למחוזות לא מוכרים או לצלול לנבכי נפשם של הגיבורים. בתערוכה משולבות סביבות חווייתיות המאפשרות לקהל ובמיוחד לילדים לפעול בתוכן כאילו היו גיבורים של אגדות ילדים. פינות הקריאה הרבות מזמינות את המבקרים לדפדף ולהכיר ספרים ישנים וחדשים, להתנסות בסביבות קריאה מגוונות - בספרייה, ליד שולחן העבודה, בכורסה, במיטה, בבית הקפה, ברכבת ובחוץ.

(לאתר התערוכה)


יופי של ספר
( להורדת -Download Quicktime 7 - Mac / Win 2000/XP
Download Quicktime 6.5 - Win 98/Me)

© Created by Gershgal Media Projects
למאגר התערוכות , מוזיאון ישראל | מוזיאון ישראל, ירושלים | כל הזכויות שמורות © מוזיאון ישראל, ירושלים 1995-
To The Israel Museum Exhibition Online | The Israel Museum, Jerusalem | Copyright © The Israel Museum, Jerusalem 1995-