בית טיכו

בית טיכו המחודש נפתח לציבור

רחוב הרב אגן 10 ירושלים, הכניסה חינם, טל. 02-6453746   
א',ב' ג ,ה' 17:00 - 10:00
ד' 10:00 - 22:00
ו' וערבי חג 14:00 - 10:00
שבת סגור
מסעדת אנה, אוכל איטלקי, (מומלץ להזמין מקום מראש), טל' 02-5434144, host@annarest.co.il  
א' - ה' 09:00 - 23:00
ו' 09:00 - 15:00


מוזיאון ישראל יזם את שימורו של בית טיכו, אחד הבתים הראשונים בירושלים שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. בתום שנה של עבודות שימור, בעלות כוללת של למעלה מ-10 מיליון ₪, נפתח הבית שוב לציבור הרחב. המבקרים יכולים ליהנות מן הבית המשופץ ולראות תגליות מפתיעות שנחשפו במהלך העבודות. תצוגת הקבע בגלריות החדשות של בית טיכו תספר את סיפורו של הבית ולצדה יוצגו תערוכות אמנות מתחלפות.
בעבודות השיפוץ הושם דגש מיוחד בשמירה על המסורת האדריכלית של הבית. האדריכלית תמי יניב הופקדה על העבודות בליווי אדריכל השימור אמיר פרוינדליך ומחלקת השימור של עיריית ירושלים. אחת הגלריות בבית תוקדש לתערוכת קבע המספרת את סיפורו של הבית, ובה יוצג גם אוסף החנוכיות המרהיב של ד"ר טיכו. גלריה נוספת תוקדש ליצירתה של אנה טיכו. כמו כן, יוצג במקום סרט וידיאו של הבמאי עמית גורן שיספק הצצה לחייה של אנה טיכו באמצעות זיכרונות שכתבה, ראיונות עמה, צילומים וקטעי סרטים ישנים.

במהלך עבודות השיפוץ והשימור התגלו בבית תגליות מפתיעות. ביניהן ציורי תקרה כחולים שנחשפו כשקולפו שכבות הטיח, וצוות שימור מתמחה הוזעק לחשוף אותם תוך שימור הציורים הנדירים. בדיקה מדוקדקת העלתה כי ציורי התקרה צוירו במאה ה-19 ושבני הזוג טיכו עצמם לא ידעו על קיומם. כמו כן התגלתה קשת חלון מעגלית אשר הייתה בחזית הבית המקורית ואשר הייתה מכוסה בשכבות של טיח ואריחים. הקשת שולבה במבנה המחודש בגלריה המוקדשת להיסטוריה של הבית. בנוסף, נחשפו שרידים של כמה מהעמודים המקוריים שבנה האדריכל קורנברג שליווה את כניסתם של בני הזוג טיכו לביתם החדש לפני כ-90 שנה.
חללי התצוגה עוצבו מחדש, שכבות הצבע הישן קולפו מן המדרגות הלולייניות והמדרגות חזרו למראה המקורי שלהן, המרפסת מעל החזית חופתה שוב במצללת עץ בדומה לזו הנראית בתצלומים מן המאה ה-20. בנוסף, הותאמו תשתיות התאורה, המיזוג והחשמל לתצוגה מוזיאלית עדכנית, והמבנה העתיק הונגש לאנשים עם מוגבלויות בהתאם לתקנים העדכניים.

צילום: עדי שלמון


בית טיכו נבנה בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-19 כנראה בידי הגא רשיד נשאשיבי, והוא מופיע במפת ירושלים הנודעת של צ'רלס וילסון משנת 1865. הוא נבנה בסגנון עירוני עות'מאני אופייני – מבנה סימטרי בעל קירות עבים, במרכזו אולם כניסה ומשני צדיו חדרים שתקרותיהם קמורות. לאחר מספר שנים שכר את הבית סוחר העתיקות הנודע מוזס וילהלם שפירא, ששמו נקשר לפרשיות מסתוריות של זיופי עתיקות, והוא התגורר בו עד להתאבדותו בשנת 1884.
בשנת 1924 נרכש הבית על ידי רופא העיניים המפורסם ד"ר אברהם טיכו ורעייתו הציירת אנה טיכו, לימים זוכת פרס ישראל. ד"ר טיכו הקים בבית בית חולים לרפואת עיניים, ובזכות הצלחותיו הרפואיות ושיטות הטיפול החדשניות שלו, הגיעו למרפאתו חולים רבים מהאזור כולו. ב-1960 נפטר ד"ר טיכו, ורעייתו אנה המשיכה להתגורר בבית וליצור בו עד מותה, עשרים שנה מאוחר יותר.
סלון ביתה של אנה טיכו, שאהבה מאוד לארח אינטלקטואלים, אמנים, סופרים ואנשי חברה, היה במשך שנים מוקד עלייה לרגל. בין האישים הרבים שהתארחו בבית כשעוד שימש בית מגורים ניתן למנות את הסופר ש"י עגנון, המשוררת אלזה לסקר-שילר, ההוגה מרטין בובר, חוקר הקבלה גרשום שלום, האמנים מארק שאגאל, מרדכי ארדון, יוסף זריצקי ואחרים. כאות הוקרה לאהבתה לירושלים הורישה אנה טיכו את הבית על אוספיו וספרייתו מוזיאון ישראל כדי שישמש מרכז אמנות לאנשי ירושלים.