חדש באוסף. המחלקה לעיצוב ואדריכלות
זמן סטנדרטי. מרק פורמאנק וקולקטיב דאטנשטרודל

מ-2 ביוני עד 31 בדצמבר, 2013

מקום: אולם אהרון לוי

אמן: מרק פורמאנק וקולקטיב דאטנשטרודל

אוצר/ת: אסנת סירקין

חומרים: הקרנת וידאו מסונכרת

"זמן סטנדרטי" הוא פסל של שעון "דיגיטלי" – אורכו 12 מטרים, גובהו 4 מטרים והוא מורכב מ-24 קורות עץ. הוא נוצר במסגרת מיצג שארך 24 שעות בשדה פתוח סמוך לאלכנסדרפלאץ בברלין. 72 פועלים עמלו ב-3 משמרות על עדכון הספרות מדי דקה כך שבכל רגע נתון תהיה השעה מעודכנת. בסך-הכול נעשו 1611 שינויי ספרות.

 העבודה משקפת את רוח הזמן בברלין, והיא לה רקע טבעי, שכן העיר רוחשת פעילות אמנותית אקספרימנטלית ונתונה בבנייה ובהתחדשות מתמדת, פיזית ומטפורית כאחד.

 פורמאנק מימש את העבודה בעזרת קולקטיב דאטנשטרודל והיא צולמה בזמן אמת; אז הותאמה לפורמט דיגיטלי שאִפשר לסנכרן אותה עם השעון הפנימי שבמחשב, בטלפון חכם וכדומה כך שתשמש שעון אמיתי. פרשנות מורכבת מוצעת כאן ליחסים בין הפיזי לדיגיטלי – תחילה הומר השעון הדיגיטלי הווירטואלי בפסל שנבנה בעמל כפיים, ואז התהפך התהליך על-ידי המרת הפסל מעשה ידי-אדם למנגנון דיגיטלי מופעל מחשב. האירוע החד-פעמי שהתרחש בזמן אמת הומר למוצר רציף שניתן לשכפול אינסופי .

 בעוד הזמן מפורק ונבנה מחדש על המסך, הוא מרתק את הצופה המתבונן בדאגה על "פועלי הזמן" וחושש שמא לא יעמדו בלוח הזמנים התובעני. אפשר לראות בעבודה מטפורה למירוץ נגד הזמן בעידן המודרני, מירוץ שצ'רלי צ'פלין העניק לו ביטוי בלתי נשכח ב"זמנים מודרניים" במאבקו הנואש מול פס הייצור.
מזכים: רכישה בנדיבות קרן סטנלי פיקר